امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

باید آماده شکستن حذف نگاه قیم‌مآبانه به مردم در تصمیم‌گیری‌ها باشیم

1403/01/01
کد خبر : 30
دسته بندی : اخبار
تعداد بازدید : 1,980 نفر

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر می‌خواهیم مشارکت مردم در جهش تولید محقق شود باید آماده شکستن انحصارها، رفع‌ تصدی‌گری، اصلاح رابطه مردم و دولت و حذف نگاه قیم‌مآبانه به مردم در عرصه تصمیم‌گیری‌ها باشیم. نقشه‌ای که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند چاره حل مشکلات است اما تحقق آن اراده‌های آهنین می‌خواهد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در مطلبی در صفحه شخصی خود در ایکس (توییتر سابق) با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» نوشت: «مشارکت مردم در پیشرفت کشور مستلزم باور به این اصل بنیادی انقلاب اسلامی است که حق مردم در تمامی عرصه‌ها باید به آنها بازگردانده شود؛ تصدی‌گری دولت و انحصار، به درجا زدن و نارضایتی در همه عرصه‌ها می‌انجامد. وضعیت خودرو و مسکن از نمونه‌های حذف کردن مردم از جریان اقتصاد است.

ما در مجلس یازدهم با رویکرد مردمی‌سازی و پس از دهه‌ها، رانت و انحصار در صدور مجوزهای کسب و کار را شکستیم تا موانع پیش روی مردم برای مشارکت در اقتصاد برداشته شود. در قانون جهش تولید مسکن، مردم را محور عمل قرار دادیم چون معتقدیم انحصار دولتی مثل همیشه بی‌فایده و ناکارآمد است.

مقابله با انحصار همه‌جانبه صنعت خودرو را علیرغم تمام دردسرهایش آغاز کردیم تا خواسته مردم محقق شود. پس از سالها انحصار دولت در تعیین قیمت محصولات کشاورزی، قانون را به نحوی اصلاح کردیم که نماینده کشاورزان یعنی خود مردم در فرایند قیمت‌گذاری نقش‌آفرینی کنند. پیش بردن طرح شفافیت قوای سه‌گانه هم تلاش‌ مهم دیگری در راستای مردمی‌سازی بود.‌ ‌در برنامه پنج ساله نیز ریل‌گذاری قانونی برای مردمی‌سازی در اقتصاد را رویکرد اصلی و روح حاکم بر برنامه قرار دادیم. با اجرای درست این قوانین می‌توان گام‌های اولیه برای مردمی‌سازی در اقتصاد را برداشت.

اگر می‌خواهیم مشارکت مردم در جهش تولید محقق شود باید آماده شکستن انحصارها، رفع‌ تصدی‌گری، اصلاح رابطه مردم و دولت و حذف نگاه قیم‌مآبانه به مردم در عرصه تصمیم‌گیری‌ها باشیم. نقشه‌ای که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند چاره حل مشکلات است اما تحقق آن اراده‌های آهنین می‌خواهد.»

انتهای پیام


لینک کوتاه :
https://etedaal.ir/article/show/30
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید