کد خبر: ۹۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۷
زمانی که دوربین خبرنگاران آماده تصویربرداری از استقبال اردوغان از محمود عباس در کاخ ریاست جمهوری بودند، ۱۶ سرباز در لباس‌های تاریخی رژه رفتند و گفته شد که این‌ها معرف دولت‌های ترک پیشین بودند.

به گزارش اعتدال،زمانی که دوربین خبرنگاران آماده تصویربرداری از استقبال اردوغان از محمود عباس در کاخ ریاست جمهوری بودند، ۱۶ سرباز در لباس‌های تاریخی رژه رفتند و گفته شد که این‌ها معرف دولت‌های ترک پیشین بودند.

رژه مردانی ریشو ملبس به زره و کلاهخودهای زرین، سپر و سرنیزه در شمایل سربازانی متعلق به دوران گذشته در برابر کاخ ۴۹۰ میلیون یورویی ریاست جمهوری در آنکارا، قطعا مراسمی نیست که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به این زودی‌ها فراموش کند. ۱۶ سرباز به گفته خبرگزاری آنادولو ترکیه هرکدام نماد یکی از دولت‌های تاریخی ترکیه بودند؛ از هون‌ها در ۲۰۰ سال پیش از میلاد، تا امپراطوری عثمانی که دوره‌اش با تولد جمهوری ترکیه پایان یافت.

مهری هم که اردوغان به عنوان رئیس جمهور استفاده می‌کند شانزده ستاره به عنوان سمبل همین شانزده دولت تاریخی دارد. این که آیا واقعا لباس‌هایی که بر تن این مردان کرده بودند تاریخی بود یا نه، مورد تردید است. بعضی از آن‌ها زیادی نو نوار و براق بودند.

این مراسم دستمایه‌ای شد برای تمسخر و طنز در دنیای رسانه، بخصوص شبکه‌های اجتماعی. کادری گورزل، خبرنگار شناخته شده ترکیه در تویتر خود نوشت «سیرک عثمانی در کاخ ریاست جمهوری». اردوغان نه تنها بابت این مراسم، بلکه برای بنای کاخی با ۱۱۵۰ اتاق با انتقادهای بسیاری روبروست. او خود این کاخ را سمبل ترکیه‌ای می‌داند که قرار است او معمارش باشد. درباره دولت اردوغان بیشتر بخوانید.

انتقاد شدید از حضور نتانیاهو در پاریس

رجب طیب اردوغان در سال‌های اخیر بارها کوشیده است با موضع‌گیری‌های شدیدالحن علیه اسرائیل برای خود ارج و قربی در دنیای عرب دست و پا کند.
رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار روز دوشنبه (۱۲ ژانویه) خود با محمود عباس به شدت از حضو نتانیاهو در مراسم بزرگداشت شارلی ابدو در پاریس انتقاد کرد و گفت که نمی‌تواند بفهمد چگونه نتانیاهو به خود اجازه شرکت در این مراسم را داده است. او گفت «موجودی که تروریسم دولتی را اعمال می‌کند و ۲۴۰۰ نفر را در غزه کشتار کرده است در میان جمعیت دست تکان دهد، انگار که مردم از دیدن او خیلی خوشحال‌اند.»

اشاره اردوغان به جنگ اخیر اسرائیل با فلسطینی‌ها در نوار غزه بود که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ کشته برجای گذاشت.

منبع :دویچه وله

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری