کد خبر: ۹۲۲۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۹
روز سوم ماتم حضرت امام حسین(علیه السلام)
فصل ماتم حضرت حسین (علیه السلام) است. فصلی برای مناجات و عزای بر سید و سالار شهیدان. شب سوم محرم الحرام روضه حضرت رقیه (سلام الله علیها) خوانده می شود. نظر مراجع تقلید عظام درباره حضرت رقیه چگونه است؟!

گروه فرهنگی پایگاه خبری اعتدال - فصل عاشقی عاشقان ثارالله است. ماه محرم الحرام. سومین روز از ماه محرم هر سال در کشور ما ، روضه حضرت رقیه (س) خوانده می شود. در زیر نظر آیات عظام ، آیت الله سیستانی ، میرزا جواد تبریزی «رحمة الله علیه»، آیت الله صافی گلپایگانی ، آیت الله نوری همدانی و آیت الله مکارم شیرازی که مربوط به اظهارات مراجع عظام در سالهای گذشته در این خصوص می باشد .

 

نخست : نظر حضرت آیة الله العظمی سیستانی«مدظله العالی»

سوال :برخی می گویند با استفاده از منابع تاریخی نمی توان وجود حضرت رقیه(س) را اثبات کرد . آیا این حرف صحیح است؟ آیا امام حسین (ع) دختری به نام رقیه داشته اند ؟ آیا درمورد حضرت رقیه(س) در منابع تاریخی و روایی (چه شیعه و چه سنی) مطلبی آمده است ؟

پاسخ دفتر آیة الله العظمی سید علی سیستانی دام ظله :


بسمه تعالی
داستان حضرت رقیه (سلام الله علیها) در کتاب کامل بهائی ذکر شده و این کتاب از منابع معتبر شیعه می باشد و مؤلف آن عماد الدین طبری از علماء و مؤرخان مورد اعتماد شیعه می باشد مضافاً بر اینکه در متون تاریخی نام حضرت رقیه (علیها السلام) ذکر شده است. عبدالوهاب شعرانی (متوفی 973 هجری قمری در کتاب المنن) گفته: نزدیک مسجد جامع دمشق بقعه و مرقدی وجود دارد که به مرقد حضرت رقیه دختر امام حسین (علیه السلام) معروف است بر روی سنگی واقع در درگاه این مرقد نوشته شده: (هذا البیت بقعة شرّفت بآل النبی (صلی الله علیه وآله)وبنت الحسین الشهید).


و مرحوم میرزا هاشم خراسانی در منتخب التواریخ داستان جاری شدن آب در قبر حضرت رقیه بنت الحسین و خواب دیدن سید بزرگوار سید ابراهیم را نقل می کند و کرامت آن حضرت را بیان می کند.
و باید دانست که دختران امام حسین (علیه السلام) دو نام داشتند مثلاً حضرت سکینه امینه هم نام داشت، لذا ممکن است نام حضرت رقیه فاطمه صغری بوده که در شعر منسوب به حضرت زینب(س) آمده: (یا أخی فاطم الصغیرة کلمها فقد کاد قلبها أن یذوبا)
و یا نام آن حضرت زینب بوده که در مناقب شهر آشوب آمده که حضرت امام حسین (علیه السلام) سه دختر داشتند: فاطمه ، سکینه و زینب که احتمالاً همان حضرت رقیه(س) است.
منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیة الله العظمی سیستانی«مدظله العالی»
   


   نظر حضرت آیة الله العظمی میرزا جواد تبریزی «رحمة الله علیه»


مرحوم آیة الله العظمی میرزا جواد تبریزی درباره حضرت رقیه(س) می‌گوید: دفن این طفل خردسال در شام گواه بزرگ و نشان قوى از اسارت خاندان طهارت و ستم روا داشته‌شده بر ایشان دارد.


مرحوم آیة الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره) در سال 1381 و چهار سال پیش از رحلت خویش در حرم حضرت رقیه علیها السلام سخنرانی جالبی دارد که اینچنین است:


مزار کنونى حضرت رقیه بنت الحسین علیهماالسلام در شام، از اول مشهور بوده، گویا حضرت امام حسین علیه السلام نشانى را از خود در شام به یادگارى سپرده است، تا فردا کسانى پیدا نشوند که به انکار اسارت خاندان طهارت علیهم السلام و حوادث آن بپردازند، این دختر خردسال گواه بزرگى است بر اینکه در ضمن اسیران، حتى دختران خردسال نیز بوده‌اند، ما ملتزم به این هستیم که بر دفن حضرت رقیه علیهاالسلام در این مکان شهرت قائم است، حضرت علیهاالسلام در این مکان جان سپرده و دفن شده است. ما به زیارتش شتافتیم، و باید احترام او را پاس داشت.


دفن این طفل خردسال در شام گواه بزرگ و نشان قوى از اسارت خاندان طهارت، و ستم روا داشته بر ایشان دارد، آن ستمى که تمام پیامبران از آدم تا خاتم بر آن گریستند، تا آنجا که خدا عزاى امام حسین علیه السلام را بر آدم خواند، از این رو احترام این مکان لازم است.


به سخنان فاسد گوش فرا ندهید، و به سخنان باطلى که مى گویند: رقیه علیهاالسلام طفلى خردسال بیش نبود، گوش فرا ندهید، مگر على اصغر علیه السلام کودک خردسال نیست که در روز قیامت شاهدى خواهد بود، و موجب آمرزش گنهکاران شیعه خواهد شد؟! ان شاء الله تعالى.
بنابراین بر همه واجب است احترام این مکان را داشته باشند، و به سخنان فاسد و بیهوده‌اى که از گمراهى شیاطین است، گوش فرا ندهند و اعتنایى نکنند. ما با زیارت دختر امام حسین علیه السلام به خداوند متعال تقرب مى‌جوییم، آن دخترى که خود مظلوم بود، و خاندان وى همه مظلوم بودند.(منبع:شیعه نیوز)
   
نظر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی « مدظله العالی »
طبق بعض کتب مقاتل و تاریخ، حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) چنین فرزندی داشته‌اند که در شام رحلت کرده‌اند. علاوه بر شهرت این موضوع، به طور کلّی مشاهد و مقامات مشرّفه از جهت انتساب به اهل بیت (علیهم‌السلام) مزار، و مورد تجلیل و احترام است چنان‌که شهرت اشخاص به سیادت جایز الانکار نیست.

شهرت مثل این بارگاه مقدسه نیز مخصوصاً با توجه به قرائن معتبر مورد انکار نیست. این مشاهد و روضه‌های مقدّسه‌ی سادات عظام و مفاخر اسلام نیز از این جهت که از مراکز ذکر فضایل آن بزرگواران و تبلیغات اسلامی و ذکر دعا است باید محترم باشد و این تردیدها بی‌جا است و سزاوار نیست. موفق باشید .

   


نظر حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی « مدظله العالی »
سوال : 1 . صحت وجود دختری با مشخصاتی که ارباب مقاتل در مورد کیفیت شهادت آن بزرگوار نقل کرده‌اند (درخرابه شام) چیست؟
2 . صحت انتساب چنین دختری به امام حسین‌(ع) چگونه می‌باشد؟
3 . صحت انتساب حرم موجود در نزدیک دمشق به دختری به نام حضرت رقیه‌(س) چگونه است؟
4 . با توجه به موارد گفته شده و پاسخ‌های حضرت عالی انجام نذر و ادای آن دارای چه حکمی است؟

 


در کتاب‌هایی چون کامل بهائی و نفس‌المهموم و کتاب‌های معتبر دیگر، دختر خردسالی که برخی نام او را رقیه نامیده‌اند و در شام به شهادت می‌رسد، برای امام حسین‌(ع) ذکر کرده‌اند و اگر کسی برای آن حضرت نذر کند، باید آن را ادا نماید و مضجع موجود در دمشق متعلق به آن حضرت است .
   

 نظر آیة الله العظمی مکارم شیرازی « مدظله العالی »
سوال : 1 . صحت وجود دختری با مشخصاتی که ارباب مقاتل در مورد کیفیت شهادت آن بزرگوار نقل کرده‌اند (درخرابه شام) چیست؟
2 . صحت انتساب چنین دختری به امام حسین‌(ع) چگونه می‌باشد؟
3 . صحت انتساب حرم موجود در نزدیک دمشق به دختری به نام حضرت رقیه‌(س) چگونه است؟
4 . با توجه به موارد گفته شده و پاسخ‌های حضرت عالی انجام نذر و ادای آن دارای چه حکمی است؟
شکی نیست که دختر کوچکی از امام حسین(ع) در شام از دنیا رفت و در آنجا دفن شد و حرم فعلی منسوب به همان دختر است، اما این که نام آن دختر رقیه بوده یا نام دیگری داشته در بین دانشمندان اسلامی اختلاف نظر وجود دارد هر چند معروف این است که نامش رقیه است .

 

 

 

 

آیت الله امجد: شهید مطهری به سندیت وجود حضرت رقیه (س) نرسیده بود ولی ما رسیدیم


آیت الله امجد در سال 89 در گفت وگویی با تاکید بر وجود مسلم حضرت رقیه در تاریخ گفت : " بعد از مرحوم شهید مطهری ، علمایی بودند که سندیت وجود دختر سه ساله امام حسین (ع) بنام حضرت رقیه (س) ( فاطمه صغری ) رو اثبات کردند."

این استاد اخلاق افزود: شهید مطهری به این مطلب نرسیده ولی ما رسیدیم . اگر ایشون هم الان زنده بودند من براشون توضیح می دادم تا قانع بشن. برای من وجود حضرت رقیه(س) به عنوان دختر حضرت امام حسین(ع) مسلم و قطعی است." 

 

 

شهادت حضرت رقیه علیها سلام بر اساس سه منبع


شهادت غم انگیز حضرت فاطمه صغری و یا رقیه علیها سلام، دختر امام حسین(ع) چنین است:عصر روز سه شنبه در خرابه در کنار حضرت زینب(س) نشسته بود. جمعی از کودکان شامی را دید که در رفت و آمد هستند.


پرسید: عمه جان! اینان کجا می روند؟ حضرت زینب(س)فرمود: عزیزم این ها به خانه هایشان می روند. پرسید: عمه! مگر ما خانه نداریم؟ فرمودند: چرا عزیزم، خانه ما در مدینه است. تا نام مدینه را شنید، خاطرات زیبای همراهی با پدر در ذهن او آمد.


بلافاصله پرسید: عمه! پدرم کجاست؟ فرمود: به سفر رفته. طفل دیگر سخن نگفت، به گوشه خرابه رفته زانوی غم بغل گرفت و با غم و اندوه به خواب رفت. پاسی از شب گذشت. ظاهراً در عالم رؤیا پدر را دید. سراسیمه از خواب بیدار شد، مجدداً سراغ پدر را از عمه گرفت و بهانه جویی نمود، به گونه ای که با صدای ناله و گریه او تمام اهل خرابه به شیون و ناله پرداختند.


خبر را به یزید رساندند، دستور داد سر بریده پدرش را برایش ببرند. رأس مطهر سید الشهدا را در میان طَبَق جای داده، وارد خرابه کردند و مقابل این دختر قرار دادند. سرپوش طبق را کنار زد، سر مطهر سید الشهدا را دید، سر را برداشت و د رآغوش کشید.


بر پیشانی و لبهای پدر بوسه زد و آه و ناله اش بلند تر شد، گفت: پدر جان چه کسی صورت شما را به خونت رنگین کرد؟ پدر جان چه کسی رگهای گردنت را بریده؟ پدر جان «مَن ذَالَّذی أَیتَمَنی علی صِغَرِ سِنِّیِ» چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ پدر جان یتیم به چه کسی پناه ببرد تا بزرگ بشود؟ پدر جان کاش خاک را بالش زیر سرم قرار می دادم، ولی محاسنت را خضاب شده به خونت نمی دیدم.
دختر خردسال حسین(ع) آن قدر شیرین زبانی کرد و با سر پدر ناله نمود تا خاموش شد. همه خیال کردند به خواب رفته. وقتی به سراغ او آمدند، از دنیا رفته بود. شبانه غساله آوردند، او را غسل دادند و در همان خرابه مدفون نمودند.[1]

[1]شرح شمع: صفحه 310 - نفس المهموم456 -الدمع الساکه
التماس دعا - پایگاه خبری اعتدال

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
|
Romania
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
0
3
لعنت الله علی القوم الظالمین
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری