کد خبر: ۶۸۲۶۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
آمریکا و اروپایی‌ها بدانند مشکل منطقه از ایران نیست/ تخت روانچی با آمریکا مذاکره‌ای نداشته است

پیام ظریف برای آمریکا و اروپا درباره منطقه
اعتدال:وزیر امور خارجه گفت: نکته‌ای که باید دولت جدید آمریکا و اروپایی‌ها بدانند این است که مشکل منطقه از ایران نیست بلکه مشکل ما از آنها است.

به گزارش اعتدال، «محمدجواد ظریف»وزیر امور خارجه، در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: آمریکایی‌ها باید این ایده که «آنچه برای من است، برای من است؛ و آن چیزی که برای تو هست هم برای من است» را فراموش کرده و کنار بگذارند. اگر این کار را با دیگران انجام داده اند با ایران این کار را نخواهند کرد. نکته‌ای که باید دولت جدید آمریکا و اروپایی‌ها بدانند این است که مشکل منطقه از ایران نیست بلکه مشکل ما از آنها است. ما بارها گفته‌ایم که آمادگی داریم اما آنها حاضر نیستند درباره آن صحبت کنند. 

ظریف درباره ادعای نشریه فیگارو درباره دیدار نماینده ایران با نماینده دولت بایدن، اظهار داشت: خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده که تخت روانچی سه هفته گذشته در ایران بوده و دوشنبه به نیویورک برگشت و اینهایی که باز می‌گردند، ۱۲ هفته‌ای در قرنطینه هستند. آقای روانچی سه هفته‌ای است در تهران بوده و خبرنگار فیگارو بی حساب صحبت کرده است. اصلا نیازی به مذاکره نیست آنچه اتفاق افتاد این است که دولت آمریکا تعهدات خود را شکسته است.

او با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها حتی در یک اقدام بسیار کوچک به نام اینستکس موفق نبودند، اظهارداشت: آنها نتوانستند منابع مالی برای اینستکس تامین کنند. حتی سخنگوی دبیرکل ملل متحد هم دیروز اعلام کرد که پول ایران در کره جنوبی آماده است و سازمان ملل نتوانسته این پول را به نیویورک منتقل کند تا سهمیه ایران را تحویل بگیرد.

وزیر امور خارجه افزود: امروز مشخص است آقای ترامپ تعدادی تحریم برگردانده و تعدادی تحریم هم جدیدا اضافه کرده است آقای بایدن وظیفه دارد که این تحریم ها را بردارد اگر برداشت ما به تعهدات خودمان بر می گردیم. این امکان وجود دارد که اگر آمریکاییها تعهدات خودشان را اجرا کردند با فاصله کمی ایران هم تعهدات خودش را اجرا خواهد کرد این موضوع از بالاترین مقام اجرایی کشور به صراحت بیان شده است. آنچه که آقای بایدن باید انجام بدهد این است که کل تعهداتی که آمریکا از آن خارج شده است را به آن بر گردد و تحریم ها را رفع کند در این صورت ایران هم همه تعهدات خودش را بر می گرداند.

ظریف با اشاره به بدهی کره به ایران گفت: ما به کره ای ها  گفتیم که پول بانک مرکزی صرف غذا و داروی مردم می شود  و شما به دستور آمریکا غذا و داروی مردم ایران را نگه داشته اید بدانید که این موضوع در آینده در مورد نحوه نگرش مردم ایران به کره تاثیر خواهد گذاشت و آنکه  بازنده این بازی خواهد بود کره جنوبی است چرا که مردم ما این رفتار را به دقت رصد می کنند. سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد که پول ایران در کره جنوبی آماده است و حتی سازمان ملل متحد نتوانسته آن را به نیویورک منتقل کند برای اینکه سهمیه ایران را تحویل بگیرد. اگر آنها تحریم ها را بردارند و اروپاییها به تعهداتشان عمل کنند ما هم به تعهدات خودمان عمل می کنیم. ما برای اجرای تعهدات دیگران به آنها  باج نخواهیم داد و دنبال باج گیری از کسی هم نیستیم


وزیر امور خارجه گفت: آنچه که ما باید انجام بدهیم صریح اعلام کرده ایم و یک دستگاه ناظر به اسم آژانس بین المللی انرژی اتمی داریم که گفتیم به محض آنکه آمریکا تعهدات خودش را انجام داد و ما نتیجه آن را دیدیم ما هم به تعهدات خودمان عمل خواهیم کرد این حرف را بالاترین سطح مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری گفته اند و دیگر حجت را برای کل دنیا تمام کردند که بدانند ایران  به تعهدات خودش پایبند است . ما دنبال کاغذ بازی نیستیم بلکه دنبال اقدام هستیم.

ظریف در پاسخ به مخالفانی که مدعی هستند مسیر مذاکره دولت اشتباه بوده و در رابطه با اینکه آیا راه دیگری برای مذاکره وجود داشته و دارد که چنین انتقاداتی مطرح می‌شود، گفت: املای نوشته نشده غلط ندارد. آقایانی که می‌گویند ما این توافق را نخواندیم بیایند دو صفحه توافق خود را نشان بدهند. توافق یعنی نه آنچه شما می خواهید و نه آنچه طرف مقابل می خواهد در غیر این صورت می شود تسلیم و لذا دوستان ما اگر بخواهند چنین توافقی انجام دهند باید خیلی زحمت بکشند و اگر روزی از این بهتر را نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و برای خدمتی که به مردم ایران کردند تشکر خواهم کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا برای احیای برجام مذاکراتی خواهد شد، گفت: نیازی به مذاکره نیست. آنچه اتفاق افتاده این است که دولت آمریکا قانون و تعهدات خود را شکسته است. هیچکس نمی‌تواند برای اینکه تعهدات خودش را اجرا کند مذاکره ای انجام دهد. اجرای تعهدات موضوع مذاکره نیست. امروز آقای رئیس‌جمهور این مساله را به صراحت اعلام کرد و در سخنرانی رهبر انقلاب در ۱۹ دی هم کاملا مشخص بود. آقا فرمودند ما عجله‌ای نداریم و اگر آنها تعهداتشان را انجام دادند یعنی تحریم ها را برداشتند، ما هم تعهدات مان را اجرا می‌کنیم. ما بحث های ریز حقوقی نداریم.


وی تاکید کرد: ترامپ تعدادی از تحریم ها را برگردانده و تعداد تحریم هم اضافه کرده است. وظیفه بایدن ای است که این تحریم ها را بردارد. اگر برداشت، ما به تعهدات خودمان برمی‌گردیم و عجله ای هم نداریم. البته دوست داریم سریعتر این کار اجرا شود ولی عجله ای نداریم. مردم ما تحمل کردند و هنوز هم تحمل می‌کنند. این امکان وجود دارد که اگر آمریکایی ها تعهدات خودشان را اجرا کردند، با فاصله بسیار کمی ایران هم تمام تعهداتشان را اجرا کند.

ظریف تصریح کرد: آنچه که آمریکا باید انجام دهد این است که کل تعهداتی که از آن خارج شده است را باید انجام دهد. معنی صریح آن این است که تحریم‌ها باید رفع شود. سرشاخه ها یا «لیبلینگ‌» هایی که او اضافه کرده است باید رفع شود. هدف ترامپ نابودی برجام بود. همانطور که هدف ترامپ نابودی دموکراسی بود. امروز مشخص شد که او مردم را به کنگره فرستاد اینکه چطوری این تعهدات انجام شود یک کار تکنیکی است که در زمان خودش باید انجام شود.

ظریف با اشاره گشت زنی آمریکا در منطقه، گفت: هزینه پرواز این B-۵۲ ها کم نیست هزینه ۳۶ ساعت پرواز مستقیم و یکسره است. هزینه پرواز این هواپیماها ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار نیست بلکه هزینه آن نجومی است. آنها این هزینه را می‌کنند که ایران را بترسانند؟ ما که قصد نداشتیم به کسی حمله کنیم. ما ۲۵۰ سال است به کسی حمله نکردیم اما نشان دادیم هرکس با هر مقدار توانی بخواهد درمقابل ما قلدری کند، باید عاقبت صدام را ببیند. صدام تانک هایی داشت که از زرورق باز نشده بود. عربستان ۷۵ میلیارد دلار به صدام کمک کرد اما در آخر از سوراخ موش بیرون آمد.

او ادامه داد: آمریکایی باید یادشان باشد که این مردم در برابر زور مقاومت می‌کنند اما قصدی هم ندارند به کسی تجاوز کنند. مردم ما دنبال درگیری و جنگ نیستند و از خودشان دفاع می‌کنند.

ظریف ادامه داد: هرچقدر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بخواهند پشت برخی ادعاها خودشان را پنهان کنند تاثیری ندارد. آن کسی که منطقه ما را به آتش کشیده، آن کسی که سلاح در منطقه ریخته است و آن کسی که منطقه را تبدیل به انبار باروت کرده است، کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه هستند. امروز وقت این سخنان نیست. امروز وقت این است که تلاش کنند برجام را بعد از این همه سال که مردم ایران با مقاومت خودشان تحریم‌ها را شکستند، اجرا کنند. دیپلماسی جمهوری اسلامی با پشتوانه مردمی آمریکا را در مجامع دیپلماتیک شکست داد و هفته گذشته ۱۱۰ کشور در مجمع عمومی علیه آمریکا و تنها ۱۰ کشور به نفع آمریکا رای دادند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: دولت آینده آمریکا باید از این شرایط درس بگیرد، باید بفهمد آیا می‌خواهد آن سیاست، فضاحت و سرافکندگی در مقابل دنیا را دنبال کند و یا اینکه می‌خواهد روش جدید را انتخاب کند. اگر آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و اگر اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند ما هم تعهدات خودمان را کاملا اجرا می‌کنیم. الان توپ در زمین آنهاست. دولت جدید آمریکا قرار نیست به کسی باج دهد بلکه قرار است تنها تعهداتش را انجام دهد. بدانند که ما برای اجرای تعهدات دیگران به آنها باج نخواهیم داد و دنبال باج‌گیری هم نیستیم. آنها تعهداتی دارند و خساراتی به ملت ایران وارد کردند و باید ببینیم چقدر برای انجام تعهداتشان آمادگی دارند.

ظریف با اشاره به میانجیگری قطر، گفت: میانجیگری در کار نیست، قطر پیشنهاد گفتگو داده است و ما هم گفتیم همواره از گفتگو حمایت می‌کنیم.  ما با دولت قطر روابط بسیار خوبی داریم و خوشحالیم این دولت توانست با مقاومت به خواسته های خود برسد و اجازه نداد کسانی که قطر را محاصره کرده بودند به خواسته هایشان برسند. خوشحالیم که در کنار قطری ها ایستادیم و امیدواریم قطر این نقش مثبت را برای آینده ایفا کند.

ظریف با اشاره به مساله برجام، گفت: آقای رئیس جمهور خیلی صریح گفت که دولت جدید آمریکا یک کار باید انجام دهد و آن این است که شرایط را به قبل از دوران منحوس ترامپ برگرداند. خودشان معتقدند ترامپ دموکراسی را نابود کرده و پایه های حیثیت آمریکا را از بین برده است. باید خودشان این مساله را رفع کنند و این مشکل ما نیست.

او ادامه داد: آنچه که ما باید انجام دهیم صریح اعلام کردیم. ما یک دستگاه ناظر به نام آژانس بین المللی انرژی اتمی داریم و گفتیم به محض اینکه آمریکا تعهدات خودش را انجام داد، ما هم به تعهداتمان عمل می‌کنیم. این حرف را رهبر انقلاب گفتند و حجت را برای کل دنیا تمام کردند که ایران به تعهدات خودش پایبند است. دنبال کاغذبازی نیستیم، دنبال امضا نیستیم بلکه دنبال اقدام هستیم. در خود برجام هم وجود دارد که ما نتیجه را می‌بینیم نه صرفا اعلام را. این هم در مورد آمریکا و هم در مورد اروپایی ها است. هم دوستان داخلی و هم طرف های خارجی ضمیمه دو را مطالعه کنند که آماده است و نتیجه اهمیت دارد. الان هم اگر نتیجه را ببینیم به تعهداتمان پایبند خواهیم بود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
1
0
حالا وقت آن است که ایران با کشورهای دیگر رابطه دوستانه داشته باشد،تا مردم ایران فشار حداکثری ترامپ را فراموش کنند.(از نظر روحی و روانی مردم خیلی درد و رنج کشیدند!)
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری