کد خبر: ۶۴۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۷
پروژه مشترک رسانه های افراطی و رسانه‌های ناآگاه؛
فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت که با محوریت علی لاریجانی شکل گرفت و فراکسیون اصولگرایان با محوریت غلامعلی حداد عادل، این روزها در حال گذر از یک تجربه سیاسی یا سیاسی- رسانه ای است ؛ این روزها مرتب گمانه زنی ها رسانه هایی که در گذشته حامی احمدی نژاد بوده اند و یا به طیف افراطیون تعلق دارند و از سوی دیگر برخی رسانه های نا آگاه طیف اصلاح طلب که از شوق تشکیل فراکسیون حامی دولت در دام افراطیون و جو سازی رسانه ای آنها افتاده اند ، از انشقاق در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت خبر می دهند تا شاید مجلس نهم نخستین مجلسی باشد که برخی نمایندگان ملت برای تشکیل فراکسیونی در حمایت از دولت در آن چانه زنی می کنند و این فراکسیون البته می تواند نخستین فراکسیون رسمی وکیل الدوله ها باشد.

سایت جمهوریت نوشت:

فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت که با محوریت علی لاریجانی شکل گرفت و فراکسیون اصولگرایان با محوریت غلامعلی حداد عادل،  این روزها در حال گذر از یک تجربه سیاسی یا سیاسی- رسانه ای است  ؛ این روزها مرتب گمانه زنی ها رسانه هایی که در گذشته حامی احمدی نژاد بوده اند و یا به طیف افراطیون تعلق دارند و از سوی دیگر برخی رسانه های نا آگاه طیف اصلاح طلب که از شوق تشکیل فراکسیون حامی دولت در دام افراطیون و جو سازی رسانه ای آنه افتاده اند ،  از انشقاق در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت خبر می دهند تا شاید مجلس نهم نخستین مجلسی باشد که برخی نمایندگان ملت برای تشکیل فراکسیونی در حمایت از دولت در آن چانه زنی می کنند و این فراکسیون البته می تواند نخستین فراکسیون رسمی وکیل الدوله ها باشد.

نگاهی به تولد فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت

مجلس نهم از ابتدای کار تفاوت هایی جدی با مجالس قبل داشت. در ابتدای مجلس هشتم اصولگرایان پیروز انتخابات قصد داشتند رییس قوی تری را  نسبت به مجلس قبل، بر مسند ریاست مجلس بنشانند و برای نخستین بار در تاریخ پارلمان جمهوری اسلامی ایران، یک رییس مجلس نتوانست در مجلس بعدی بر کرسی ریاست پارلمان بنشیند و مجبور به قناعت به صندلی نمایندگی شد و علی لاریجانی با اکثریت مطلق تمامی جریان های اصولگرایی داخل مجلس توانست همزمان هم رییس فراکسیون اصولگرایان و هم رییس مجلس شورای اسلامی باشد. اما دیری نپایید برخی انتقادات از سوی برخی از افرادی که در جریان اصولگرا در انتخابات مجلس هشتم به وی رای داده بودند، نسبت به او آغاز شد.

تلاش برای حفظ شان و جایگاه خانه ملت;  نخستین جرم علی لاریجانی

کم کم برخی از نمایندگان حامی دولت در فضایی که رییس دولت نهم به شدت تلاش می کرد، فضای بین دولت و مجلس را به سمت تقابل ببرد، به حمایت از دولت پرداختند و این حمایت های جدی سبب شد که نوک پیکان انتقادات را به سمت رییس پارلمان بگیرند که تلاش می کرد استقلال مجلس را در مقابل دولت حفظ و تلاش می کرد، شان و جایگاه و نقش مجلس را همانگونه که باید تعریف کند.


پوست اندازی فراکسیون اصولگرایان

در مجلس هشتم اتفاقاتی عجیب رخ داد، من جمله این که اصولگرایان که در مجلس تنها یک فراکسیون داشتند در داخل این فراکسیون- تعدادی افراد که از حامیان جدی دولت بودند- فراکسیون دیگری شکل داده که آن را فراکسیون انقلاب اسلامی با چهره های شاخصی از جمله روح الله حسینیان، مهدی کوچک زاده، حمید رسایی و.... نامیدند و مدعی شدند که بین 70 تا 90 عضو دارند. این افراد خود را عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس و زیر شاخه آن می دانستند چنانچه در جلسات مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم شرکت می کردند و حتی رای فراکسیونی می دادند. در مجلس نهم این فاصله ها پررنگ تر شد و تفاوت ها چشم گیرتر.

مجلس نهم، محشر بروز تفاوت ها

در مجلس نهم از ابتدای ماجرا یک جمع ناهمگونی که در عمل با یکدیگر فاصله زیادی داشتند، بر سر این که ریاست علی لاریجانی را بر نمی تابیدند و انتقادات جدی نسبت به رییس مجلس داشتند، تلاش کردند که رییس مجلس هفتم را به مجدد بر کرسی ریاست مجلس نهم بنشانند. در ابتدای مجلس نهم این جمعیت ناهمگون که از جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، جبهه پایداری و تعدادی از نمایندگان تندرو جریان اصولگرا شکل گرفته بود، تنها و تنها بر اساس یک وجه مشترک که آن خواست یک رییس اهل مماشات و مصالحه با دولت- یعنی غلامعلی حداد عادل- و نه به رییس اهل قانون و تذکر -یعنی علی لاریجانی- دور هم جمع شدند و تمام تلاش خود را کردند تا در ابتدای مجلس نهم رییس مجلس هفتم را به ریاست مجلس نهم برسانند.

موج سواری کاسبان روی موج فتنه

 این جماعت در روزهایی که بعد از حوادث انتخابات سال 88 بود، در تمامی روزهای منتهی به انتخابات ریاست مجلس ، با چماق ساکت فتنه بر سر همه کوفتند و کاسبکارانه از فتنه و هر آنچه می شد استفاده کردند.

دل احمدی نژاد با حداد بود/ آخر و عاقبتی مثل لاریجانی!

طبیعی بود که دولت دهم به عنوان دولت دوم محمود احمدی نژاد، ترجیح می داد که علی لاریجانی که در آن روزها در مقابل بسیاری از تصمیمات غیر قانونی دولت ایستاده بود، به ریاست مجلس نهم نرسد تا هم برای مخالفین خط و نشانی کشیده باشد که این عاقبت مخالفت با احمدی نژاد و مردانش است و هم رییسی را که با او هماهنگ تر بود و در مجلس هفتم سنگ بنای کوتاه آمدن مجلس در برابر دولت را گذاشته بود، به ریاست مجلس نهم برسد. بسیاری از نهادهای قانونی و افرادی که خارج از حیطه تعیین رییس مجلس بودند و تکالیف دیگری داشتند با تمام قوا تلاش کردند که چنین القا کنند که بخش های جدی از حاکمیت ترجیح می دهند که غلامعلی حداد عادل بر کرسی ریاست بنشیند. انشقاقی که در فراکسیون اصولگرایان در مجلس هشتم با جدا شدن فراکسیون انقلاب پیش آمده بود، در مجلس نهم جدی تر شد و این بار تعداد زیادی از نمایندگان مجلس که اکثریت را تشکیل دادند، ترجیح دادند که خط مشی خود را از ابتدا مشخص تر کنند .

منفعت مشترکی بنام نه به علی لاریجانی

 به طور طبیعی کسانی که تلاش کردند در فراکسیون اصولگرایان انشقاق ایجاد کنند کسانی بودند که تلاش می کردند با یک اتحاد صوری فضا را به سمت حمایت از غلامعلی حداد عادل سوق دهند. هیچ کس فراموش نکرد که تلخ ترین و تند ترین و بدترین اتهامات و سخنان را برخی از اشخاص شاخص فراکسیون انقلاب و جبهه پایداری علیه شاخص ترین افراد در جبهه رهپویان در صحن علنی مجلس مطرح و به آنان اتهامات بسیاری تندی زدند(نمونه حمله تند روح الله حسینیان به علیرضا زاکانی) اما منافع مشترک سبب شد که همه این ها در ممانعت از ریاست علی لاریجانی متحد باشند. در این بین مجلس نهم باز هم سرنوشت دیگری یافت.

تولد فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت

اصولگرایان در مجلس نهم نیز بر اکثریت کرسی های پارلمان تکیه زدند. اصولگرایانی که مبانی خود را قانون اساسی، رهبری و اصول کلی نظام قرارداده بودند و میانه روی و اعتدال را خط مشی کلی خود می دانستند، فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت را تشکیل دادند و در این فراکسیون – که فراکسیون اکثریت مجلس نهم شد- اغلب نمایندگانی که تعداد بسیار زیادی از آنان برای نخستین بار در پارلمان حضور می یافتند-اعم از نمایندگان شهرستانی و نمایندگان میانه رو –حدود 210 نماینده مجلس در این فراکسیون  نام نویسی کردند و بدین ترتیب فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس نهم اعلام موجودیت کرد.

رییس ، رییس می ماند

 در میان شگفتی بسیاری که تصور می کردند که تلاش جریان های سیاسی درون مجلس و خارج از مجلس و دولت دهم، سبب تغییر رییس مجلس هشتم وممانعت از رسیدن وی به صندلی بالاترین کرسی مجلس نهم می شود، علی لاریجانی دوباردر طول یک هفته با رای بسیار قاطع غلامعلی حداد عادل را شکست داد. یکبار در انتخابات هیئت رییسه موقت و یکبار در انتخابات اصلی هیئت رییسه و اختلاف رای بسیار چشم گیر بود- نزدیک به دوبرابر- و اینچنین شد که علی لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس نهم تکیه زد و فراکسیون رهروان به عنوان فراکسیون اکثریت پارلمان، مشی میانه روی را در اصولگرایی پیش گرفت. فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت هرجا که تصمیم به دادن رای فراکسیونی گرفت، رای قاطعی داد و نیازی دیگر به رای فراکسیون اقلیت دیده نمی شد چرا که اکثریت قاطع مجلس در این فراکسیون بودند و حتی تعداد انگشت شمار برخی از اصلاح طلبان میانه مجلس از تصمیمات فراکسیون رهروان در مجلس نهم حمایت می کردند.

فراکسیون حامیان دولت در ماکروفر!

 در نهایت انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار شد و دکتر حسن روحانی با شعار اعتدال به ریاست جمهوری یازدهم رسید. بلافاصله تعدادی از افرادی که در فضای سیاسی کشور تلاش می کنند از هر فرصتی استفاده کنند، اعلام شکل گیری فراکسیون اعتدال کردند و سعی کردند فراکسیون های سیاسی مجلس نهم را به عدد سه افزایش دهند و وجهه مشخصه این  فراکسیون جدیداتاسیس را حمایت از دولت عنوان کردند. بسیاری از بزرگان جریان اصولگرا و اصلاح طلب  و بسیاری از چهره های شاخص سیاسی بلافاصله اعلام کردند که این اتفاق که پارلمان یک کشور حامی دولت باشد، اتفاق خوبی است اما این که فراکسیون حامیان دولت با این شکل و سرعت شکل بگیرد، تصمیمی ناپخته و شتابزده است. هر چند این تصمیم به صورت جدی از سوی افراد شاخص فراکسیون اکثریت و چهره های سیاسی شاخص کشور رد شد، اما برخی از افراد که در فضای  سیاسی موجود منافع خود را در انشقاق فراکسیون اکثریت مجلس می بینند، دائم در فضای رسانه ای –نه در فضای واقعی سیاست- نقش دارند، تلاش می کنند که با طرح موضوعاتی از قبیل لزوم حمایت از دولت یا لزوم جدایی اصلاح طلبان و شکل گیری فراکسیونی مجزا و انشقاق فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، فضای سیاسی پارلمان و کشور را دستخوش تغییراتی کنند.


انشقاق در فراکسیون اصولگرایان; واقعیت سیاسی یا بازی و جو سازی رسانه ای

به طور طبیعی به نظر می رسد ظرفیت تشکیل  چنین فراکسیونی در فضای گفتمانی کشور وجود ندارد وامکان بروز چنین فراکسیونی در عمل منتفی است. بیش تر در فضای رسانه ای و جریان های سیاسی است که این ایده ها شکل و فرم می یابد. انشقاق در بین جریان اصولگرا بدون شک برای کسانی منفعت دارد که تلاش می کنند شانس خود را برای بعد از عمر مجلس نهم بیازمایند و سند مجلس بعدی را به نام خود کنند. بعد از صحبت های رهبری و زمانی که دولت در آغاز کار خود است و با کوله باری از تنگناها  و مشکلات به ارث رسیده از دولت قبل، شروع به حرکت کرده و مجبور است تمام تلاش خود را برای حل مشکلات صرف کند، به نظر می رسد طرح موضوعاتی انحرافی همانند تشکیل فراکسیونی حامی دولت، شاید در ظاهر صورتی حمایتی داشته باشد ، اما در عمل و در دراز مدت تنها به مشکلات می افزاید. در این روزها که ماه عسل دولت است و همه در فضای سیاسی کشور می خواهند تلاش کنند که باری از دوش دولت بردارند، لزومی ندارد که با یک اسم مثل" فراکسیون حامیان دولت در مجلس" فضای گفتمان های موجود در کشور را دستخوش تغییر کنیم. بدون شک فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت و افراد شاخص و تک تک اعضای این فراکسیون- که عددی نزدیک به 220 عضو در پارلمان ایران را دارند- باید به هوش باشند که انشقاق در این فراکسیون می تواند توان مهم ترین فراکسیون سیاسی مجلس را برای تاثیرگذاری در روزهای حساس فعلی دستخوش نوسان و تغییر کند.

شکی نیست که انشقاق در فراکسیون منسجم اکثریت مجلس آرزوی ورشکستگان سیاسی است که در انتخابات مجلس نهم ، هیات رئیسه مجلس نهم ، ریاست جمهوری ، شورای شهر و شهرداری تهران دچار شکست های سنگینی شدند و اکنون در پی آنند تا با انشقاق در این فراکسیون هم از روحانی انتقام بگیرند و هم از اکثریت مجلس و البته در این میان همراهی تاسف برانگیز و نآگاهانه برخی رسانه های طیف اصلاح طلبی با آنان سوال برانگیز است ...

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری