کد خبر: ۵۹۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۰

وقتی به سفره غذایی خود نگاه می‌کنید، چه حسی به شما دست می‌دهد که می‌بینید کم‌کم از اقلام سر سفره شما کم می‌شود و جای آن را اقلام بی‌کیفیت‌تر و غیرمغذی‌تر می‌گیرد. این حس شما را تقریبا اکثر خانوارهای ایرانی دارند زیرا گرانی اقلام خوراکی تنها منحصر به تهران که تقریبا یک هفتم جمعیت کشور را در بردارد، نیست. این حس بدون شک در دور افتاده‌ترین نقطه ایران هم که می‌تواند یک کارگر مزرعه باشد یا ساختمانی وجود دارد. زیرا رشد 100 درصدی قیمت چای صبحانه برای او هم کم و بیش به همان اندازه‌یی که در تهران افزایش داشته، بوده است.

 
سفره صبحانه چه تغییری داشت؟
 بد نیست نگاهی بیندازیم به سفره یک روزه یک خانواده. یعنی از صبحانه شروع کنیم. حداقل اقلام سر سفره صبحانه چه می‌تواند باشد؟ چای، شکر، قند، نان و پنیر و برخی مواقع هم کره و مربا. حال نگاهی بیندازیم به قیمت اقلام خوراکی که بانک مرکزی برای هفته منتهی به 14 تیر ماه داده است. قیمت هر بسته نیم کیلویی چای خارجی در این هفته نسبت به دوره مشابه سال قبل حداقل به 15 هزار تومان رسیده است که یک رشد 100 درصدی را نشان می‌دهد.
 
شکر حدود 40 درصد و قند هم 41 درصد. قیمت نان هر چند گفته شده است که ثابت بوده اما گزارش ماهانه اقتصادی این بانک نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه امسال نسبت به پارسال حدود 59 درصد رشد داشته است. قیمت پنیر چطور بوده است؟ گزارش هفتگی بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت پنیر پاستوریزه – بسته 450 گرمی آن – 52 درصد و غیرپاستوریزه کیلویی 33 درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است. کره که پیش از این در ردیف قیمت اقلامی بوده به خاطر کمبودی که طی دو ماه گذشته در بازار پیش آمده بود از بررسی قیمت‌های بانک مرکزی حذف شده. اما کیست که نداند این قلم هم رشدی حدود 100 درصدی داشته است. بنابراین صبحانه یک خانوار با حداقل رشد قیمت 33 درصدی شروع می‌شود و به 100 درصدی ختم می‌شود. اگر کسی میل داشته باشد که سر سفره خود نیمرو بخورد، بداند که قیمت هر شانه تخم‌مرغ هم نسبت به هفته منتهی 14 تیر ماه سال 91 حدود 60 درصدافزایش پیدا کرده است.
 
در میان صبحانه و نهار برخی افراد هستند که میل دارند میوه بخورند. پیشنهادی که ما به آنها داریم این است که آلو یا هلو بخورند چون قیمت آنها نسبت به پارسال 11 و 7 درصد کم شده است. با این‌حال قیمت هر کیلو آلو را بانک مرکزی 3500 تومان و هلو را 4500 تومان اعلام کرده است. شاید برخی‌ها گرانتر بخرند که دیگر به ما ربطی ندارد، این قیمت‌های بانک مرکزی است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که سراغ زردآلو و خربزه نروید که حدود 45 درصد رشد قیمت داشته‌اند. اگر خواستید گیلاس بخورید بدانید که نسبت به پارسال 13 درصد رشد قیمت داشته و هر کیلو گیلاس 7000 تومان بوده است.
 
ارزان‌ترین نهار، تجملی شد!
 اما سفره نهار را چگونه می‌بندید؟ قدیم تر‌ها غدای سنتی خانواده‌های ایرانی آبگوشت بود. گوشت گوسفند، نخود، لوبیا سفید و سیب‌زمینی به اضافه گوجه‌فرنگی یا رب گوجه. الان اگر کسی بخواهد این غذا را درست کند بدون شک باید غنی باشد چون هر کیلو گوشت گوسفند حدود 30 هزار تومان است که نسبت به پارسال 40 درصد رشد داشته، نخود هر کیلو 6200 تومان که نسبت به پارسال 59 درصد افزایش قیمت دارد. پیشنهاد می‌کنیم لوبیا سفید نریزید و با همان نخود بسازید چون رشد قیمت لوبیا سفید نسبت به پارسال 122 درصد است. هر کیلو لوبیا سفید 9000 تومان است. اما سیب‌زمینی را نمی‌شود کنار گذاشت با آنکه رکورد گرانی را پشت سر گذاشته و با 217 درصد رشد وارد قابلمه آبگوشت شده است.
 
بنا بر گزارش بانک مرکزی سیب‌زمینی الان قیمت کیلویی 2300 تومان را ثبت کرده است. گوجه‌فرنگی هم رشد 100 درصدی دارد و هر کیلو گوجه‌فرنگی به 2000 تومان رسیده. اگر بخواهید بنا به سنت قدیمی نهار را این‌گونه بخورید با این رشد سرسام آور قیمت‌ها مواجه هستید. به خاطر همین گفتیم که آبگوشت را الان ثروتمندان می‌خورند. اما بدون شک اکثر مردم نهار خود را برنجی می‌خورند حال می‌خواهد در کنار آن خورشت باشد یا کباب. الان قیمت هر کیلو برنج داخله درجه یک 7200 تومان است که نسبت به پارسال 61 درصد رشد داشته و درجه دو آن 5600 تومان که 79 درصد رشد داشته. زمانی بانک مرکزی قیمت برنج خارجی را هم اعلام می‌کرد که به نظر می‌آید به خاطر وارد نشدن آن از لیست قیمت حذف شده است. اگر نهارتان خورشت بادنجان بود، بدانید که با رشد قیمت 23 درصدی مواجه شده‌اید و اگر قورمه سبزی بود بدانید که با رشد قیمت 78 درصدی. قیمت هر کیلو سبزی را هم بانک مرکزی 2200 تومان اعلام کرده است. راست و دروغش پای بهمنی.

 بفرمایید شامی رژیمی
 برای سفره شام می‌رویم سراغ غذاهای سبک، چون اکثر مردم شام را کم می‌خورند به این خاطر که می‌خواهند تناسب اندام خود را حفظ کنند. شرایط اقتصادی هم به کمک آنها آمده. شام می‌تواند کوکوی سیب‌زمینی باشد یا سبزی یا کتلت. فعلا اینها را می‌گیریم و سراغ کشک و بادنجان نمی‌رویم. مخلفات کوکو سیب‌زمینی، تخم‌مرغ است و سیب‌زمینی به اضافه روغن. در اینجا فقط کافی است رشد قیمت روغن را بیاوریم چون سیب‌زمینی و تخم‌مرغ را گفته‌ایم. بنابر گزارش بانک مرکزی قیمت هر لیترروغن نباتی مایع به 4600 تومان رسیده که نسبت به پارسال 65 درصد رشد دارد و روغن نباتی جامد – حلب 5 کیلویی – 22 هزار تومان که 47 درصد رشد داشته است. برای تهیه کوکو سبزی هم مخلفاتی که لازم است، تخم‌مرغ، سبزی کوکو و روغن که باز قیمت آنها گفته شده است و کتلت هم گوشت چرخ کرده می‌خواهد و تخم‌مرغ و روغن که آنها را هم می‌توانید به بالا مراجعه کنید و دربیاورید.

این بود گزارش سفره خانواده ما. سفره گرانی است، ما تقصیر نداریم و حداقل اقلام را گرفتیم و تقریبا می‌شود گفت یتیمچه‌اش نکردیم. فکر کنم برای علت این افزایش قیمت باید رفت سراغ شمس‌الدین حسینی – سیاستگذار اقتصادی دولت و غضنفری وزیر صنعت و تجارت. آنها باید پاسخگو باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری