کد خبر: ۵۸۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۹

بانک مرکزی در گزارشی، تازه‌ترین داده‌های مربوط به متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از کالاهای خوراکی را منتشر کرد. گزارش بانک مرکزی که پس از مدت‌ها سکوت خبری در این مورد به تازگی منتشر شده، مربوط به هفته سوم خردادماه امسال و مبتنی بر 11 گروه خوراکی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، مرغ، حبوبات، برنج، میوه‌ها و سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، قند و شکر، چای و روغن نباتی است. گزارشی که پیش از این طبق یک روال مشخص و به طور منظم هر هفته اعلام می‌شد؛ اما انتشار این گزارش نزدیک به 6 ماه متوقف مانده بود.

آمار منتشر شده از قیمت خرده‌فروشی از مواد خوراکی در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که تمامی این مواد به جز گوشت مرغ با افزایش شدید قیمتی نسبت به سال قبل روبه‌رو شده است. به طور مثال، شاخص قیمت در بخش لبنیات در هفته سوم خردادماه امسال بیش از 43 درصد، شاخص قیمت تخم‌مرغ نزدیک به 96 درصد، حبوبات بیش از 95 درصد، سبزی‌های تازه بیش از 65 درصد و گوشت قرمز نزدیک به 54 درصد نسبت به هفته سوم خردادماه پارسال رشد کرده است. ضمن اینکه شاخص قیمت در گروه کالایی چای رشد بسیار بالایی داشته است؛ چنان که در هفته سوم خردادماه امسال شاخص قیمت در این گروه بیش از 100 درصد نسبت به هفته سوم خردادماه 91 رشد کرده است.
تغییرات قیمت در گروه‌های کالایی
گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در هفته سوم خردادماه امسال، در گروه لبنیات که کالاهایی چون ماست پاستوریزه و غیر‌پاستوریزه، پنیر پاستوریزه و غیر‌پاستوریزه، کره پاستوریزه و شیر پاستوریزه در آن قرار دارد؛ بهای پنیر غیرپاستوریزه نسبت به هفته دوم خرداد امسال اندکی کاهش داشته، اما قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته مشابه ماه قبل تقریبا تغییر قیمتی چندانی نداشته است. البته مقایسه قیمت این اقلام با هفته سوم خرداد 91 نشان از افزایش 30 تا 50 درصدی قیمت اقلام این گروه ظرف یک سال گذشته دارد. به طور مثال قیمت پنیر پاستوریزه در هفته سوم خردادماه امسال به طور متوسط سه هزار و 709 تومان در هر کیلوگرم بوده که نسبت به هفته مشابه پارسال، حدود 52 درصد رشد کرده است.


البته در هفته سوم خردادماه امسال بهای تخم‌مرغ نسبت به هفته ماقبل، کاهش جزئی یافته و شانه‌ای ٧ هزار و ٢٠٠ تا ٩ هزار و ٣٠٠ تومان فروش رفته است. هر چند که قیمت تخم مرغ نسبت به هفته مشابه سال گذشته، بیش از 95 درصد رشد کرده است. در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو نسبت به هفته دوم خردادماه امسال افزایش داشته است. در گروه حبوبات، بهای لوبیا چشم بلبلی نسبت به هفته قبل افزایش یافته و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را در هفته سوم خردادماه عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای سیب قرمز تخم لبنان، سیب زرد تخم‌لبنان و هندوانه افزایش، اما قیمت سایر اقلام این گروه کاهش داشته است. در گروه سبزی‌های تازه نیز بهای خیار، سیب‌زمینی و سبزی‌های برگی افزایش یافته؛ اما قیمت سایر اقلام این گروه کاهش داشته است. در هفته سوم خردادماه امسال، بهای گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ نسبت به هفته ماقبل، افزایش جزئی داشت و قیمت گوشت گوسفند بدون تغییر بود.

رشد شدید قیمتی ظرف یک سال


بخش دیگری از آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی به مقایسه تغییرات قیمتی اقلام خوراکی در هفته سوم خردادماه امسال نسبت به هفته سوم خردادماه پارسال پرداخته است که نشان از رشد بالای قیمت خوراکی‌ها ظرف یک سال گذشته دارد. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که هر کیلو برنج داخلی درجه یک در هفته سوم خردادماه پارسال به طور متوسط، 5 هزار و 855 تومان فروخته می‌شد؛ اما با گذشت یک سال این رقم به حدود 7 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب فقط در همین یک قلم کالا، رشد قیمت برنج داخلی درجه یک، نزدیک به 58 درصد بوده است. در گروه کالایی حبوب نیز افزایش قیمت در مقیاس سالانه شدید بوده است. قیمت لوبیا چیتی در هفته سوم خردادماه امسال نسبت به هفته سوم خردادماه پارسال بیش از 130 درصد رشد کرده است. در گروه کالایی میوه و سبزی‌های تازه، قیمت هر کیلو هندوانه طی این هفته در مقایسه با هفته مشابه سال گذشته بیش از 91 درصد، قیمت گوجه فرنگی بیش از 64 درصد و قیمت پیاز حدود 96 درصد بالاتر بوده است. رکورددار رشد قیمتی در این بخش کالایی، سیب‌زمینی است که قیمت آن ظرف یک سال، بیش از 240 درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در بخش مواد پروتئینی نیز رشد قیمتی کالاها در مقیاس سالانه زیاد بوده است. چنانکه طی هفته سوم خردادماه امسال نسبت به هفته مشابه سال گذشته، گوشت گوسفندی حدود 35 درصد و گوشت گوساله و گاو، 76 درصد رشد قیمتی داشته است.


قیمت‌ها نسبت به اول سال


بانک مرکزی اطلاعاتی از قیمت خرده‌فروشی کالاهای خوراکی در سه هفته اول سال ارائه نکرده است. گزارش بانک مرکزی در مورد قیمت مواد خوراکی در اول سال، مربوط به هفته آخر فروردین ماه امسال است که مقایسه آن با قیمت‌های جدید، نشان از نوسان قیمت‌ها با گذشت تنها دو ماه از سال دارد. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی، در فاصله دو ماهه هفته سوم فروردین ماه تا هفته سوم خردادماه امسال، قیمت تخم مرغ بیش از 8 درصد، برنج داخلی درجه یک حدود 20 درصد، سیب قرمز بیش از 18 درصد، هندوانه 48 درصد، سیب‌زمینی 64 درصد، گوشت گوسفندی بیش از 2 درصد و گوشت گوساله و گاو 6 درصد رشد داشته است. در این میان رشد قیمتی هر کیلوگرم قند که حدود 23 درصد و هر کیلوگرم لوبیا چیتی در حدود 40 درصد نشان از نوسان بالای قیمت تنها با گذشت سه ماه از سال دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری