کد خبر: ۵۴۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی انتقادی از دولت محبوب خود می نویسد: موج چهارم کرونا، موجی که روزبه ‌روز زندگی صدها نفر را به پایان می‌رساند حالا دیگر شروع شده و مسئولان انگشت اتهام را به سمت مردم و سفرهای نوروزیشان گرفته‌اند. بدون شک سفرهای میلیونی در دو هفته گذشته در شروع "موج چهارم" در ایران تاثیر داشته اند، اما ظاهرا نقش کسانی که به مردم برای انجام سفر مجوز دادند،مغفول مانده است.

بیش از یکسال است که از شیوع بیماری خطرناک کرونا در جهان و همچنین کشور ما میگذرد، هرچند نمی‌توان گفت مسئولان در قبال حفظ سلامتی هموطنان به وظایف خود عمل نکرده‌اند ولی در این واقعیت هم تردیدی نیست که اراده‌ای همه‌جانبه و قوی برای انجام دقیق وظیفه حفاظت از سلامت عمومی در برابر خطر کرونا هنوز در آنان به وجود نیامده است.

 این احتمال وجود دارد مسئولان و یا لااقل عده‌ای از آنها حفاظت از سلامت مردم را از وظایف حکمرانی نمی‌دانند و خود شهروندان را موظف به این امر می‌دانند. اینکه در بسیاری موارد، به نصیحت و توصیه و خواهش اکتفا و از وضع محدودیت‌های لازم برای جلوگیری از انتقال ویروس و گسترش بیماری کرونا خودداری می‌شود، به همین نکته مربوط است.

در برخورد با مسائل مربوط به کرونا با اینکه اموری از قبیل مشکلات اقتصادی، نیاز به تفریح و سفر، عوارض روانی و رعایت آزادی مردم مهم هستند، قطعاً حفاظت از جان آنان از تمام اینها مهم‌تر است. افزون بر اینها، مسئولیت جلوگیری از وارد آمدن آسیب به جان مردم، ایجاب می‌کند اراده‌ای قاطع برای ایجاد محدودیت‌ها در مواقع لازم وجود داشته باشد تا محور اصلی که مردم هستند باقی بماند و در فرصت مناسب در مورد سایر امور نیز جبران مافات شود. 

این نکته بقدری اهمیت دارد که حتی برای جلوگیری از مرگ و میرها از طریق ایجاد امکان واکسیناسیون باید در بعضی سیاستها تجدیدنظر شود. اکنون به نظر میرسد کشور ما در اثر فقدان اراده لازم برای تصمیم‌گیری‌های قاطع، در برابر موج چهارم کرونا قرار گرفته است و البته نباید فراموش کرد کسی حق ندارد این مشکل را به گردن مردم بیندازد، زیرا حکمرانان، مسئول حفاظت از جان مردم هستند.


آمار و ارقام اعلام شده توسط وزارت بهداشت از تاریخ شش تا 12 فروردین به وضوح افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا را به وضوح نشان می‌دهد. در این مدت تعداد مبتلایان بیماری در کل کشور نسبت به هقته قبلی بیش از 10هزار نفر و حدود 26درصد افزایش پیدا کرد. اتفاقی بی‌سابقه در چند ماه گذشته که ادامه آن می‌تواند پیامدهای مرگباری داشته باشد. تعداد بستری‌های بیماری هم به شکل وحشتناک‌تری حدود 37.5 درصد افزایش پیدا کرد.


دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره آینده این روند می‌گوید: بیماری درحال کنترل بود اما تعطیلات نوروز و این مسافرت‌های میلیونی باعث شد این اتفاق رخ بدهد.

مردانی درباره ادامه این روند توضیج داد: آینده، بستگی به این دارد که رفتارهای مردم چگونه باشد و روند واکسیناسیون به چه شکلی رخ بدهد، ممکن است این موج ادامه پیدا کند و وضعیت خیلی بد شود و ممکن است با اقدامات انجام شده شرایط کنترل بشود.
آخرین موج کرونا در کشور البته تفاوت‌هایی با قبل هم دارد که می‌تواند کنترل آن را نسبت به قبل سخت‌تر کند، شیوع کروناویروس انگلیسی در هفته‌های اخیر در ایران اوج گرفته است و ویژگی‌های آن بسیار خطرناک‌تر از نوع قبلی است. در این نوع جهش یافته سرعت شیوع حدود 70 درصد بیشتر و 30دردصد هم مرگبارتر است.
مقصر تمام این اتفاقات را مسئولان، مردم دانستند و مدعی شدند که انتخاب مردم مبنی سفر در تعطیلات و افزایش 95درصدی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته باعث شده است تا این شرایط وحشتناک در ایران به وجود بیاید و موج کرونای انگلیسی در کشور شروع شود.
سخنگوی وزارت بهداشت در همین رابطه گفته بود که "15 هزار نفر که از تست مثبت کرونای خود آگاه بودند، در ایام نوروز سفر کرده‌اند و این اقدام منجر به چرخش بیشتر ویروس کرونا شده است."

اما برخی از تصمیم‌گیری که قبل از شروع نوروز 1400، در ایجاد موج چهارم بی‌تاثیر نبودند، دکتر مردانی می‌گوید:همیشه مردم مقصر نیستند، بخشی دیگر از مسئله هم به تصمیم‌گیری‌ها و خستگی مردم برمی‌گردد. ما در ستاد علمی کرونا مجری نیستیم و فقط پیشنهاد می‌دهیم، در بخش اجرایی ستاد کرونا این تصمیم‌گیری‌ها با پیشنهادات اجرا می‌شوند. اینجا هم برخی از پیشنهادات ما اجرایی شد و بخشی دیگر اصلا اجرایی نشد. ستاد علمی پیشنهاد داده بود که اصلا اجازه‌ای به برقراری سفرها داده نشود، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و سفر کردن آزاد بود و همه مسافرت کردند.

وی افزود: هر آدم عاقلی می‌داند که وقتی بیماری درحال کنترل است، این که بگویند همه چیز آزاد است و می‌توانید سفر کنید شرایط را به هم می‌زند.

معاون وزیر بهداشت هم پیش از این گفته بود که قطعا وارد موج چهارم کرونا شده‌ایم و در چهار هفته آینده آمارهای کرونا به خصوص تعداد جان باختگان صعودی خواهد بود.

دکتر حریرچی گفت: علت بروز وضعیت کنونی سقوط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که در هفته‌های اخیر از 83 درصد به زیر 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: موارد بستری ما نسبت به سه هفته گذشته بیش از 2 برابر شده و تمام شاخص‌های بستری، سرپایی و مرگ در تهران نسبت به هفته‌های گذشته 50 تا 70 درصد افزایش یافته است.

* افزایش چرخش کرونا در کشور

در همین ارتباط، سخنگوی وزارت بهداشت نیز با اشاره به اینکه سفرهای نوروزی هنوز تاثیر افزایشی خود را بر گسترش شیوع بیماری در کشور به طور کامل بر جای نگذاشتند، گفت: بنابراین از کلیه افرادی که در ایام نوروز به سفر رفتند خواهشمندیم حداقل تا 5 روز پس از بازگشت از سفر از حضور در مهمانی خودداری کنند.

دکتر سیما سادات لاری افزود: چرخش ویروس کرونا در کشور به سرعت رو به افزایش است و هرگونه عدم استفاده صحیح از ماسک و سهل انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی می‌تواند تبعات جبران ناپذیری برای ما و عزیزانمان به همراه داشته باشد.

وی افزود: مطمئنا تا کنون سفرهای نوروزی تاثیر افزایشی خود را بر گسترش شیوع بیماری در کشور به طور کامل بر جای نگذاشتند و مطمئنا بسیاری از افراد آلوده به کرونا که فاقد علائم بیماری هستند با حضور در جامعه درحال تکثیر و انتقال بیماری به دیگران هستند.

* موج چهارم کرونا به تهران رسید

همزمان،معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به افزایش تعداد موارد بستری و سرپایی بیماران کرونا در تهران، گفت: برای اینکه کاملا متوجه تاثیرات سفرها بر روند بیماری در کشور باشیم حدودا 10 روز دیگر باید صبر کنیم. چیزی که فعلا برای ما مشخص است این نکته است که موج چهارم کرونا به تهران رسیده است.

دکتر نادر توکلی افزود: البته این خبر خوبی نیست زیرا به نظر می‌رسد هفته سوم و چهارم فروردین بحران شدیدی در تهران داشته باشیم.
وی با اشاره به شلوغی ناوگان حمل و نقل عمومی در روزهای پس از تعطیلات عید هم گفت: برای دورکاری کارمندان، تغییر ساعات کاری و حمل و نقل عمومی نیز احتمالا تصمیمات خوبی طی روزهای پیش رو گرفته می‌شود.

* کرونا جان 161 نفر دیگر را در کشور گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون یک میلیون و 932 هزار و 74 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 161 نفر از بیماران مبتلا به کرونا طی روزهای شنبه تا یکشنبه، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 63 هزار و 160 نفر رسیده است.
لاری افزود: در این مدت 11 هزار و 680 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که یک هزار و 572 نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران به یک میلیون و 932 هزار و 74 نفر رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری