کد خبر: ۵۱۵۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
ابتدا ورود کرونا را تکذیب کرد، بعد معاونش قرنطینه مال عصر حجر خواند، مجیز خواند تا اینکه کشور در چهار پیک سخت درگیر شد. مردم را قسم حضرت عباس می دهند و در اوج بی تدبیری در حالی که تمام دولتمردان با خرد به فکر خرید واکسن بودند، برای واکسن سازان غمزه و عشوه کردند. حالا که که رئیس جمهور می خواهد از دست ندانم کاری این وزارتخانه با کمک خصوصی ها نجات یابد تازه متوجه شده اند که واکسن را می توانسته با بیست دلار بخرد.
 وزارت بهداشت درباره «واکسن گیت» هشدار صادر کرده است که برخی شرکت های خصوصی می خواهند بین 2.5 تا 20 برابر هر واکسن راوزارت بهداشت متولی سلامت یا دفن و کفن مردم ! به کشور گرانتر بفروشند.

به گزارش اعتدال، شب گذشته کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در یک اتاق کلاب هاوس با حضور برخی اعضای بخش خصوصی در این باره توضیحاتی داد و گفت : «نگران واکسن گیت در ایران هستیم و این بحث مرتبط با ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود. باید شفاف با مردم صحبت کنیم. وقتی پروفورم (سند یا پیش‌فاکتور) ۵۰ دلاری واکسن آسترازنکا را یک شرکت ارائه می‌کند، آن هم به وسیله یک شرکت واسطه دیگر، مسئله مورد دار است، بسیاری از پروفورم‌ها به دست ما می‌رسد که کار گروه و ماموریت آن شرکت در حوزه واکسن نیست و مشخص نیست که رابطه آنها با شرکت‌های واکسن ساز چیست و اغلب موارد تردید جدی درباره پروفروم‌های خرید واکسن وجود دارد.»

اما داستانی که آقای جهانپورتعریف می کند برای اهالی تجارت داستانی طنز است و برای کسانی که دست اندر کار واردات دارو یا انجام حوالجات ارزی آنها هستند، تکرار قصه پر درد منفذهایی است که فساد آور بوده، هست و خواهد بود.

معلوم نیست در حالی که بسیاری از داروها و لوازم و قطعات  ... به کشور وارد می شود و بخش خصوصی توانسته است تحریم ها را با کمترین هزینه دور بزند، چگونه دوستان واردکننده که مورد تایید سازمان غذا و دارو به فکر چپاول و گردنه گیری افتاده اند. 

قیمت هر واکسن کرونا در مبداء  20 دلار است، لذا مجموع واکسنی که باید برای 80 میلیون ایرانی تهیه کرد در صورتی که دو دوز مصرف شود، یک میلیارد و 600 میلیون دلار پول لازم است. که در نهایت با هزینه های بالاسری و سود بازرگانی خالص قیمت حداکثر دو میلیارد دلار برآورد می شود. که کل ایرانیان از این ویروس جان سالم به در ببرند.

چند نکته اصلی که در کشماکش خرید واکسن و جان دادن هموطنان بر اثر کرونا مشهود است عبارتند از :

1- در کشور ما و رد سیستم سازمان غذا و دارو ورادکنندگانی صلاحیت داده شده اند و فربه گردیده اند که به راحتی قیمت یک واکسن حیاتی را به جای محاسبه سود بازرگانی 5 الی 10 درصد، با قیمت دو الی بیست برابر وارد بازار می کنند و در تمام این سالها خسارات ضعف و سستی وزارت بهداشت را مردم درمانده ای داده اند که اگر این ظلم را نپذیرند باید عزیزانشان را با دست خویش دفن کنند. 

داستان فاجعه بار واردات دارو در ایران یک بار سر از داروی بیماران خاص در می آورد، یکبار سر از انسولین و این بار سر از واکسن کرونا و تازه سخنگوی دستگاه مذکور به جای برخورد و چاره اندیشی لطایف خود را تعریف می کند و «هشدار » می دهد و احتمالا رسانه ها و اهالی کوچه و برزن بر این امور باید نظارت کنند.

2- مقامات وزارت بهداشت و مخصوصا شخص وزیر این مجموعه بارها از ظلم و بیداد تحریم کنندگان گفته اند. حتی در موردی اظهار داشتند که حالا اگر ما بخواهیم واکسن بخریم، کسی واکسن به ما نمی دهد.  چون اولا آنها واکسن اضافی ندارند و ثانیا تحریم ها عملا باعث شده است که نتوانیم وارد این بیزینس شویم.

این بهانه از همان روزی که همه کشورها در قالب پروژه «کواکس» به دنبال انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان واکسن بودند، مطرح بوده است. اما همه به خوبی می دانند که هم کشور هایی مثل عراق که به ایران بدهی دارند و هم برخی دیگر از کشورها در قالب خرید در مقابل دارو و غذا این امکان را داشتند که پول را به حساب واکسن ساز بریزند و یا بسیاری از شرکت های پتروشیمی و فولادی که خصولتی هستند با خریداران خود که عمدتا چینی هستند، به گونه ای دریافت ها و پرداخت های خود را مبادله می کنندف که هیچ ردی از شرکت ها و بانک های ایرانی نباشد.

چندین برابر بیش از مقدار 1.6 میلیارد یورویی که برای واردات واکسن کرونا نیاز بوده است، در طی یکسال پول صرف واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و دارو و تجهیزات پرشکی شده است. برای هر فردی که حتی از دور دستی بر آتش دارد، می داند تامین یک میلیارد یورو برای واردات دارو- با توجه به ماهیت و ویژگی خاص آن - کاری هر چند کمی سخت اما شدنی است.

3- وزارت بهداشت باید پاسخگو باشد چگونه در مدت کمتر از ده روز بعد از سخنان رئیس جمهور مبنی بر ورود بخش خصوصی برای واردات واکسن، چندین شرکت پروفرما به سازمان غذا و دارو ارسال کرده اند، اما وزارت بهداشت که وزیرش خود قبلا سهامدار و مدیرعامل یک شرکت وارد کننده دارو بوده است، نتوانسته این واکسن حیاتی را تدارک ببیند.؟ آیا فقط باید  شرکت اکتوور وارد میدان شود تا آقای وزیر مجاب شود که واردات واکسن به داخل کشور شدنی و عملی است؟ 

4 - دولت و وزارت هداشت اگر اراده ای برای انجام این کار داشت، می توانست با مامور کردن یکی از شرکت های خصولتی یا وابسته به یکی از نهادها با مصوبه ستاد کرونا یا شورای امنیت ملی با برنامه این اقدام را انجام دهد و منابع مالی لازم را از دارایی های بلوکه شده با کمک وزارت خارجه و وزارت نفت و حتی وزارت رفاه و با ندبیر در هیات دولت تامین نماید. اگر توانایی هم نداشت در جلسه دولت از یکی از وزارتخانه‌های دیگر تقاضا می کرد به کمک او بیاید یا صفر تا صد ماجرا به وزارتی مثل نفت یا دفاع می سپارد تا مشکل را کمتر از یک ماه حل کنند. کما اینکه در مدت این چند سال این دو وزارتخانه حتی نیازهای تسلیحاتی کشور را خریداری و وارد کرده اند.

5- وزارت بهداشت و در راس آن وزیر بهداشت، در مدت ایام کرونا هنگامی که بقیه می خواهند ورود کنند و مشکل را به سبک خود حل کنند، مدعی می شود که مساله بهداشت امری تخصصی است و باید کارشناسان و اهالی فن برای حل آن چاره اندیشی کنند. اما هنگامی که بحث عمل پیش می آید بیشتر به فلسفه بافی، سفسطه روی می آورد و نهایتا با یک چاپلوسی و تملق فکر می کند قضیه تمام است. اگر هم که بقیه به میدان بیایند دلخور می شوند که چرا بقیه ورود کرده اند.


حسن روحانی، رئیس جمهور ۲۶ فروردین از شرکت‌های خصوصی خواسته بود تا برای واردات واکسن خارجی با دولت همکاری کنند.

روحانی با اشاره به این که «شرکت‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند واکسن‌ها را وارد کنند» گفته بود: «هر شرکتی که برای ورود واکسن، کوچک‌ترین مشکلی دارد به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد تا او مستقیماً موضوع را دنبال کند.»

این مجوز با مخالفت وزارت بهداشت همراه بود اما پس از گسترش بیماری در کشور و آغاز پیک چهارم آن حسن روحانی با واردات واکسن توسط بخش خصوصی موافقت کرد. 

در ماه های دولت در واردات واکسن به میزان کافی ناتوان بوده است و وزارت بهداشت با وجود وعده‌های زیادی نتوانست به نیاز کشور به واکسن کرونا را تامین کند. البته تحریم هم یکی از مانع های جدی بود اما برخی منتقدان می گویند وزارت بهداشت تمایل چندانی هم به واردات واکسن نداشته و  اصرار به تولید و عرضه واکسن داخلی دارد. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری