کد خبر: ۵۱۳۲۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
بعضی از دولت‌های پولدارتر چک‌های بزرگ‌تری کشیدند و اینها توانستند واکسن را خریداری کنند و به مردم خود تزریق کنند. ما چنین شرایطی برایمان مناسب نبود. در دوره طلایی فروردین هم که واکسن آسترازنکا در بسیاری از کشورها تزریق نمی‌شد ما نتوانستیم به‌دلیل بروکراسی ازین فرصت استفاده کنیم. الان این شانس کمتر و کمتر هم شده است.
به گزارش اعتدال ، نریمان صدری از واردکنندگان دارو در نشست مجازی کلاب‌هاوس همشهری با موضوع واردات واکسن کرونا گفت: ما یک پنجره طلایی داشتیم که متاسفانه همزمان با عید نوروز شد. درست قبل از عید نوروز دستور رسید که بخش خصوصی می‌تواند برای وادات واکسن کمک کند که زمان مناسبی نبود، چون در طول عید نمی‌شد نامه‌نگاری‌های اداری را انجام داد. ولی همزمان یک پنجره‌ای هم در دنیا به‌وجود آمد. بسیاری از کشورها تزریق واکسن آسترازنکا را به‌دلیل عوارض متوقف کردند در حالی که خیلی از این کشورها این واکسن را سفارش داده بودند.

صدری افزود: خرید و فروش واکسن در دنیا تا عید نوروزکماکان در دست بخش دولتی و شرکت‌های تولیدکننده بود. همچنین کشورهاپنجره طلایی واردات واکسن کرونا از دست رفت محدودیت‌هایی را اعمال می‌کردند و اصلا چیزی به‌عنوان واکسن آزاد وجود نداشت. یعنی این طور نبود که اگه شما توانایی واردات را هم می‌داشتید بروید در بازار جهانی به‌راحتی واکسن بگیرید، اگر واکسن‌هایی هم موجود بود برای سرمایه‌گذارانی بود که در بخش تحقیق و توسعه به شرکت‌ها کمک مالی کرده و شرط گذاشته بودند که مقداری دز واکسن بگیرند تا بتوانند با قیمت بالاتری در دنیا بفروشند.

وی ادامه داد: بعضی از دولت‌های پولدارتر چک‌های بزرگ‌تری کشیدند و اینها توانستند واکسن را خریداری کنند و به مردم خود تزریق کنند. ما چنین شرایطی برایمان مناسب نبود. در دوره طلایی فروردین هم که واکسن آسترازنکا در بسیاری از کشورها تزریق نمی‌شد ما نتوانستیم به‌دلیل بروکراسی ازین فرصت استفاده کنیم. الان این شانس کمتر و کمتر هم شده است.

صدری افزود: درست است که ما باید به کار سرعت ببخشیم، چون کشورها دوباره در حال برگشت به تزریق آسترازنکا هستند. وقتی طبق تحقیقات، عوارض اولیه آسترازنکا مشخص شد تعدادی از کشورها تزریق آن را متوقف کردند. بعد که تحقیقات گسترده‌تر شد و مطالعات بازبینی شد، تصمیم گرفتند که تزریق آسترازنکا را ادامه دهند، بنابراین واکسن آزاد در دنیا کم است.

این واردکننده دارو گفت: چند تا از شرکت‌های بزرگ واکسن سازی هم کماکن به دولت‌ها می‌فروشند و به بخش خصوصی نمی‌فروشند. بعضی از آنهایی که به بخش خصوصی می‌فروشند نیز ما محدودیت داریم. به عنوان مثال واکسن روسی اسپوتنیک را در نظر بگیرید. روسیه به‌دلیل مسائل سیاسی در حال صحبت با دولت‌هاست. زیرا از طریق واکسن می‌خواهد دوستی خود را تقویت کند. ولی بازوی سرمایه‌گذارش که در امارات متحده عربی هست بحث فروش خصوصی این واکسن را در کشورهای آسیایی در دست گرفته است. بنابراین کماکان می‌شود این واکسن را از طریق عمده‌فروشی‌های بین‌المللی خرید. البته با قیمت‌هایی که با قیمت تمام شده برای دولت ایران ممکن است بالاتر باشد.

صدری گفت: آسترازنکا هم دارد کم و کمتر می‌شود. به‌دلیل بحرانی که در هند به‌وجود آمد شانس دسترسی به واکسن هر روز کمتر می‌شود. امیدواریم این بروکراسی برطرف شود. ما یک فرصت محدود ۵ روزه داشتیم برای اینکه ۱۰۰ هزار دوز واکسن اول را بیاوریم تا امتحان کنیم. برداشت ما این است اگر بخش خصوصی بخواهد یک دفعه ۶۰ میلیون دوز واکسن را به ایران بیاورد کار اشتباهی است. زیرا در همان فرودگاه امام واکسن خراب می‌شود. بنابراین باید به مرور وارد کنیم و الان هم داریم روی ۱۰۰ هزار دوز اول کار می‌کنیم.

اعلام آمادگی واردات واکسن در شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی

همچنین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در کلاب‌هاوس همشهری گفت: شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی با صراحت اعلام کردند که نماینده رسمی واکسن سازان هستند. ماه‌هاست که اعلام آمادگی کرده‌اند که واکسن می‌آوریم و ارزی از دولت نمی‌خواهیم و همچنین دولت پولی هم بابت خرید نمی‌خواهد بدهد. خود مدیران بنگاه‌ها وجه آن را تامین می‌کنند و به‌صورت مجانی برای قشر کارگر استفاده می‌کنند. چرا پاسخ درستی در این چند ماه به این موضوع داده نشده است؟

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
0
0
کرونا واکسن نداره.
واکسن کرونا یک دروغ شیرین هست که همه دوست دارند بشنوند و باور کنند.
پردسه تولید واکسن موثر حداقل پنجاه تا صد سال ممکنه طول بکشه و شاید هیچ وقت هم تولید نشه.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری