کد خبر: ۳۸۰۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۹
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت فناوری فضایی از احداث پایگاه فضایی جدید در جنوب شرق کشور، پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده در آینده نزدیک، پرتاب ماهواره‌‌های فجر و شریف تا پایان سال جاری و پرتاب ماهواره‌ ناهید تا پایان سال جاری یا سال آینده به عنوان بخشی از برنامه‌ فضایی این سازمان خبر داد.

اعتدال: دکتر فاضلی که در نشست خبری هفته جهانی فضا سخن می‌گفت، اظهار کرد: پروژه اعزام انسان به فضا یا مهندسی اعزام حیات به فضا از سال ۸۷ با ارسال کپسول زیستی آغاز شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها پیش بینی می‌شود که در دو مرحله پرتاب‌های زیر مداری و مداری اجرایی شود؛ بنابراین در جریان مطالعات تکمیلی آن نیاز به انجام برخی آزمایش‌های زیر سامانه‌ای داشتیم که برخی از آنها با عدم موفقیت همراه بود اما به صورت کلی خوشبختانه توانستیم به استانداردهای لازم در این زمینه دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به نیازمندی کشور برای توجه و فعالیت عمیق‌تر در حوزه‌ فناوری فضایی عنوان کرد: برای تکمیل و اجرایی کردن مراحل دیگر پروژه اعزام انسان به فضا نیازمند به کارگیری تعداد بیشتری از نخبگان فضایی در کشور هستیم که امیدواریم در آینده‌ نزدیک شاهد پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده باشیم که این مهم نیاز به توجه بیشتر فعالیت‌های تحقیقاتی و عمق بخشی بیشتر به آنها دارد.

رییس سازمان فضایی ایران در خصوص مراحل پیشرفت و زمان بندی پرتاب ماهواره فجر عنوان کرد: بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که ماهواره فجر نیز مانند پروژه اعزام انسان به فضا، نیازمند عمق بخشی بیشتر به فعالیت‌های زیر سیستمی است که امیدواریم در ایام دهه‌ی فجر یا تا پایان سال جاری بتوانیم این ماهواره را پرتاب کنیم.

فاضلی ادامه داد: ماهواره‌بر‌های به کار گرفته شده تاکنون ماهواره‌بر سفیر در کلاس یک A بوده که توانستیم ماهواره‌های امید و نوید را با آن پرتاب کنیم. در ادامه‌ ارتقاء این ماهواره‌برها توانستیم نیروی پیشران آنها را تا حدود قابل توجهی افزایش دهیم تا بتوانند محموله‌های سنگین‌تری را به فضا ارسال کنند و شاهد بودیم که ماهواره‌ امید با وزن ۲۷ کیلوگرم و رصد با وزن ۱۵.۵ کیلو به فضا پرتاب شدند اما در ادامه توانستیم با ارتقاء ماهواره‌بر سفیر یک A به یک B توسط سازمان هوا فضا، ماهواره‌ نوید را با وزن ۴۸ کیلوگرم در مدار قرار دهیم.

وی با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات در حال انجام برای ارتقای کلاس ماهواره برهای موجود در سال جاری به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان فضایی خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره‌ شریف با ماهواره بر سفیر یک B در سال جاری یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان است که در همکاری نزدیک با دانشگاه صنعتی شریف انجام خواهد شد. همچنین از آنجا که در ماهواره‌ی ناهید فناوری‌های جدیدی را مورد آزمایش قرار داده و خواهیم داد امیدواریم بتوانیم این ماهواره را نیز تا پایان سال جاری یا سال آینده به فضا پرتاب کنیم تا در مدار پایین دست لئو و در ارتفاع حداقلی ۲۵۰ تا حداکثری ۳۷۰ تا ۴۰۰ کیلومتر قرار گیرد.

فاضلی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از فناوری‌های جدیدی که امیدواریم بتوانیم آن را در ماهواره ناهید تست کنیم، تصویربرداری از صفحات خورشیدی تامین کننده توان این ماهواره در حین باز شدن در فضا است تا این ماهواره ماموریت خود (تصویربرداری) را با موفقیت انجام دهد. همچنین در این ماهواره، سامانه‌ای تعبیه شده که به صورت لحظه‌‌یی و بر اساس محاسبات خاص مدار خود را تصحیح می‌کند به گونه‌ای که طی مانور مداری توسط رانش‌گر و از طریق آزاد سازی گاز سرد با فشار حدود ۴۰۰ بار در لحظات خاص به وسیله شیپور همگرا و واگرا مسیر خود را تصحیح کرده و درواقع اوج مدار خود را از شکل بیضوی به شکل دایره‌یی در می‌آورد.

رییس سازمان فضایی کشور در خصوص دیگر ویژگی‌ها و تفاوت‌های ماهواره ناهید با ماهواره‌های پرتاب شده عنوان کرد:‌ تصحیح مسیر مداری این ماهواره سبب ارتقای آن تا بیش از ۵۰۰ کیلومتر وافزایش عمق مداری آن تا بیش از یک سال و نیم خواهد شد. همچنین ماهواره دیگری در سازمان هوافضا در کلاس سفیر ۲ A در حال آماده سازی است که امیدواریم در سال جاری مراحل اصلی طراحی، ساخت و تست آن به اتمام رسیده و با آماده‌سازی پایگاه پرتاب امام خمینی (ره) آزمایشات اولیه پرتاب آن را انجام دهیم. در واقع آماده سازی و پرتاب این ماهواره می‌تواند عرصه‌ی فناوری فضایی کشور را وارد مرحله‌ی جدیدی کند چرا که نیروی پیشران سفیر یک A ارتقاء یافته و در این ماهواره قادر خواهیم بود محموله‌هایی تا یکصد کیلوگرم در ارتفاء مداری ۵۰۰ کیلومتری قرار دهیم.

فاضلی با اشاره به ماهواره‌ی ظفر دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: در صورت آماده سازی زیر ساختهای مانند پایگاه پرتاب می‌توانیم آزمایشات مختلف ماهواره‌هایی مانند ظفر دانشگاه علم و صنعت را که بیش از سه سال قرارداد آن منعقد شده و نمونه‌ی مهندسی آن نیز آماده شده است را انجام دهیم. این ماهواره با بهره‌گیری از سه دوربین، قابلیت تصویربرداری با کیفیت ۸۰ متر را دارد و همچنین ضمن مجهز بودن به سیستم کنترل بسیار مناسب می‌تواند با عمر مداری یک سال و نیم در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری قرار گیرد.

وی ادامه داد: ‌امیدواریم بتوانیم ماهواره‌ی ظفر و طلوع یک را توسط ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب کنیم و این نشان می‌دهد که در زمینه‌ی ماهواره‌های سنجش از راه دور گام به گام به سمت کاربردی‌تر شدن آنها پیش می‌رویم. چرا که با گذشت زمان شاهدیم که در پروژه‌های جدیدتر در این زمینه دقت تصویربرداری و کنترل افزایش پیدا می‌کند.

رییس سازمان فضایی با بیان این که ماهواره‌ی AUT SAT دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وزن بیش از ۸۰ کیلوگرم در حال آماده سازی است، عنوان کرد: از آنجا که این ماهواره با ماهواره‌برهای داخلی قابلیت پرتاب ندارد و در برنامه‌ی پرتاب آن قرار شد در مدار خورشید آهنگ قرار گرفته و در دفعات متعدد از یک نقطه مشخص مانند کشور ایران تصویربرداری کند. مذاکرات را برای اعمال تغییراتی در مشخصات این ماهواره با دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم نسخه‌ی اصلاح شده‌ی قابل پرتاب با سیمرغ را نیز با حمایت سازمان فضایی در این دانشگاه بسازیم.

فاضلی در پاسخ به سوالی مبنی بر منتفی شدن پروژه‌ی ماهواره‌ی زهره به دلیل نبود زیر ساخت‌ها و امکاناتی مانند ماهواره بر مخصوص خود در کشور گفت: پروژه‌ی زهره به هیچ وجه منتفی نشده و به عنوان یکی از آرمانهای کشور تعریف شده است. همچنین داشتن ماهواره‌ی مخابراتی مانند زهره در مدار ژئو مورد تاکید مسوولان عالی نظام و اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته است؛ بنابراین در تلاشیم تا زیرساخت‌های خود را آماده کنیم به گونه‌ای که برای ساخت محموله‌ مخابراتی در مدار ژئو با مرکز تحقیقات مخابرات قراردادی منعقد کرده و با سازمان هوافضا نیز برای طراحی و ساخت حامل این ماهواره وارد مذاکره شده‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: در واقع یکی از علل تاخیر در انجام این پروژه این است که محموله‌ی ماهواره‌های مخابراتی در مرتبه‌ی وزنی هزار کیلو و تن قرار داشته و باید ماهواره‌بر آن را که می‌دانیم کشورها صاحب فناوری آن در اختیار ایران قرار نمی‌دهند بسازیم. همچنین در این زمینه درصددیم که پایگاه پرتابی در منطقه‌ جنوب شرقی کشور که نزدیک ترین نقطه به منطقه استوا بوده و هزینه‌های کمتری را برای پرتاب به کشور متحمل می‌کند، احداث کنیم.

سازمان فضایی ایران با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های کشور درصدد اجرایی کردن این پروژه است به گونه‌ای که هنوز ارتباط خود را برای پرتاب ماهواره به وسیله ماهواره‌بر خارجی قطع نکرده و همواره در تلاش است تا زیر ساخت‌های لازم را با سرمایه‌گذاری در داخل آماده کند.

فاضلی با ابراز امیدواری نسبت به پرتاب ماهواره زهره در صورت آماده سازی زیر ساخت‌های آن تا ۱۰ سال آینده خاطرنشان کرد: پایگاه پرتاب ماهواره زهره شناسایی شده وامیدواریم عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز شود. همچنین در زمینه‌ ماهواره زهره نیز در حال حاضر نمونه‌های اولیه‌ای در پژوهشگاه فضایی ساخته شده و در زمینه‌ی پیش‌ران‌های سرد و گرم ماهواره نیز فعالیتها در حال انجام است. یکی دیگر از فعالیتهای انجام شده در این زمینه تلاش برای طراحی وساخت حامل مناسب برای این ماهواره است که در حال حاضر طراحی مفهومی آن کامل شده و پروژه‌هایی که سبب تکمیل زیر ساخت‌های آن می‌شوند در کشور در حال اجراست.

رییس سازمان فضایی ایران در خصوص پتانسیل‌ها و سرمایه‌گذاری‌های در صنعت فضایی عنوان کرد: وجود ۱۲۰۰ کارشناس، ۱۸۰ کارشناس ارشد و یکصد فارغ‌التحصیل دکتری در زمینه هوا فضا در کشور یک سرمایه بزرگ انسانی به شمار می‌رود و شاهدیم که سالانه بالغ بر ۱۵۰۰ دانشجو کارشناسی ، ۱۰۰ دانشجوکارشناسی ارشد و ۱۳۰ دانشجوی دکتری در دانشکده‌های هوا فضای کشور جذب شده و در واقع سالانه بیش از یکصد دانشجو توسط ۱۷۰ عضو هیات علمی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اشتغال ۳۳ هزار نفر در صنعت هوافضایی کشور اظهار کرد: گردش مالی این صنعت سالانه ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که برای قرار گرفتن در جایگاهی در شان جمهوری اسلامی ایران نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی داریم چرا که کشورهای پیشرو در جهان سرمایه‌های عظیمی در این صنعت صرف می‌کنند که می‌توان به آمریکا با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار، اتحادیه اروپا با بیش از چهار میلیارد دلار وکشورهایی مانند روسیه، چین، هند و ژاپن با سرمایه‌گذاری بالای یک میلیارد دلار در سال اشاره کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری