کد خبر: ۳۵۳۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۵

اعتدالقائم‌مقام حزب موتلفه می‏گوید: «جریان اصلاحات حرفی برای گفتن ندارد». اظهاراتی که در ماه‏های اخیر بارها و بارها از اسدالله بادامچیان شنیده شده است. او که هم خودش و هم حزب متبوعش از ناکامان بزرگ انتخابات مجلس نهم بودند، عدم ورود اصلاح‌طلبان به مجلس نهم را دلیل اصلی این مدعای خود می‏داند، آن هم در شرایطی که اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی واحد ارائه نکرده بودند. در این شرایط این حزب بعد از ناکامی بزرگی که برایش در انتخابات مجلس و در ائتلاف با اصولگرایان، در قالب جبهه متحد اصولگرایی رقم خورده بود، اکنون سودای ورودی مستقل به عرصه انتخابات ریاست جمهوری را دارد.

به گزارش روزنامه آرمان، حالا در حالی که اوضاع عمومی کشور، بخصوص در حوزه‏های اقتصادی توسط قسمت عمده‏ای از جناح اصولگرا مطلوب ارزیابی نمی‏شود، چهره‏هایی چون اسدالله بادامچیان همچنان بر ادامه مسیر گذشته خود اصرار می‏ورزند. مسیری که با به حاشیه راندن اصلاحات و مدیریت تمام و کمال 7ساله اصولگرایان بر کشور تا کنون تبعات منفی زیادی را به دنبال داشته است. اما گویا قرار نیست چهره‏هایی چون بادامچیان تجدیدنظری جدی در این خصوص داشته باشند.

جریان اصلاحات حرفی برای گفتن ندارد

اسدالله بادامچیان در گفت‌وگویی با سایت خبرآنلاین در اینباره گفته است: «من همچنان معتقدم جریان اصلاحات مرده است؛ شما دیدید در انتخابات مجلس نهم تنها چند نفر از این جریان به مجلس راه یافتند، چرا مردم به کاندیداهای این جریان رای ندادند؟ مردم نگاه می‌کنند که اصلاحات در آن دوران چه کرد، اصلا چه چیزی را می‌خواهند اصلاح کنند؟ مگر اینکه بگوییم اصلاحات در مقابل انقلاب یا جامعه مدنی در مقابل جامعه اسلامی، این جریان چه کسی را می‌خواهد مطرح کند که مردم به او اقبال داشته باشند حتی آقای عارف هم گفته است که من مستقل وارد انتخابات می‌شوم و کاندیدای اصلاح‌طلبان نیستم.» پیش از این بارها اصلاح‌طلبان به شیوه‏های مختلف از اسدالله بادامچیان خواسته بودند که یا این گفته خود را با استدلال‏های سیاسی همراه کند یا دست از تکرار اینگونه اظهارات بردارد. در همین زمینه عبدالواحد موسوی‌لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات خطاب به بادامچیان گفته بود: «مرده که ترس ندارد». اکنون گرچه قائم‌مقام حزب موتلفه درخصوص شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات گفته است: «حضور در انتخابات حق همه گروه‌ها و چهره‌هاست و می‌توانند فرد موردنظرشان را که براساس قانون اساسی باید یک رجل سیاسی و مذهبی باشد، معرفی کنند»، اما باز هم در حرکتی مدعی شده که «اصلاح‌طلبان باید نام خود را تغییر دهند». او در توضیح دلایل این ادعای خود گفت: «این جریان حرف و برنامه‌ای برای گفتن ندارد، گفتمان‌شان دیگر مورد پذیرش مردم نیست، حتی چهره قوی هم برای فرستادن به صحنه رقابت ندارند». او همچنین توضیح داد: «رجل سیاسی و مذهبی بودن یعنی هم در مذهب یک رجل باشد و هم در سیاست چهره‌ای برجسته باشد و بتواند با تدبیر و مدیریتی در حد مدیریت نظام جمهوری اسلامی کشور را اداره کند، اصلاح‌طلبان اگر چنین فردی را که مورد تایید شورای نگهبان باشد را دارند معرفی کنند.» بادامچیان با بیان اینکه حزب موتلفه به دنبال فضاسازی صحیح انتخاباتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم است، گفت: «موتلفه 5 محور؛ جمع‌محوری به جای فردمحوری، حمایت حزبی از کاندیداها، گفتمان، برنامه‌محوری و معرفی تیم را به‌عنوان محورهایی مهم و اساسی در انتخابات آتی در فضای سیاسی کشور مطرح کرده و دنبال می‌کند.» وی تصریح کرد: «تلاش ما این است که از شخص محوری به سمت برنامه‌محوری برویم یعنی اگر تا به امروز تمرکز اصلی روی افراد بوده و از اشخاص نام برده می‌شد که این به تنازع بین افراد و گاه اطرافیانشان منجر می‌شد، برنامه‌ها مطرح شوند تا تنازع بین برنامه‌ها باشد نه اشخاص.» این چهره اصولگرا با بیان اینکه با کلی‌گویی‌هایی نظیر پیشبرد توسعه و عدالت نمی‌توان دم از برنامه‌گرایی زد، افزود: «هریک از آقایانی که کاندیدای انتخابات می‌شود باید برنامه خود برای 4 سال آینده به مردم معرفی کند، تا مشخص شود این برنامه درست است یا غلط، عملیاتی هست یا نیست و... کلی‌گویی‌هایی چون عدالت و توسعه حرف‌های قشنگی هستند که همه می‌گویند اما آنچه مدنظر ماست برنامه دقیق کاندیداهاست.»

احزاب باید پشتوانه کاندیداهای ریاست جمهوری باشند نه اشخاص

بادامچیان با تاکید براینکه کاندیداها نیازمند پشتوانه‌های حزبی و گروهی هستند نه فردی، خاطرنشان ساخت: «حرکت انتخاباتی در کشور ما باید به سمتی برود که در آن یک حزب یا تشکل پشتوانه نامزدهای انتخابات باشند نه افراد، برای مثال پشتوانه قوی مثل حزب موتلفه اگر پشتوانه اشخاص باشد او خود را در مقابل این پشتوانه و ملت مسئول می‌داند و کل مجموعه نیز در برابر ملت پاسخگو هستند.» نامزد سابق مجلس در ادامه معرفی تیم را از دیگر محورهای مهم دانست و اظهار داشت: «کاندیداها باید به موازات معرفی برنامه‌های خود تیم خود را نیز معرفی کنند، باید مشخص شود این فرد با همراهی چه افرادی قرار است کشور را اداره کرده و برنامه‌ها را به مرحله عمل برساند.» بادامچیان گفتمان را نیز از دیگر اصول مهم برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری دانست.

نمی‌گوییم آقای فلانی، می‌گوییم یک موتلفه‌ای

عضو شورای مرکزی موتلفه در ادامه درخصوص برنامه‌های حزب متبوعش برای معرفی کاندیدای اختصاصی این حزب گفت: «موتلفه علاوه بر اینکه نامزد خود را از بین همه نامزدهایی که مطرح هستند معرفی خواهد کرد، خودش هم یک موتلفه‌ای برجسته را که با تکیه بر برنامه و تیم قوی بتواند دهه چهارم انقلاب را مدیریت کند معرفی خواهد کرد.» وی تصریح کرد: «مبنای ما تاکنون بر این بوده که فردی برجسته را از موتلفه مطرح کنیم اما اینکه تا الان روی یک شخص خاص نظر داده باشیم، بحثی نشده است. درواقع ما به‌جای اینکه بگوییم آقای فلانی می‌گوییم یک موتلفه‌ای.» بادامچیان درخصوص برنامه‌های انتخاباتی سایر احزاب و تشکل‌ها نیز گفت: «همه احزاب تقریبا دارند به راه موتلفه می‌آیند یعنی بر تیم، برنامه و گفتمان تاکید دارند، هرچند ما امیدواریم درنهایت همه احزاب به اجماع برسند ولی روند در پیش گرفته شده نیز به عقیده من خوب است.»

جوسازی علیه موتلفه به خاطر آن یک موتلفه‌ای است که می‌خواهد کشور را اداره کند

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در ادامه همچنین در واکنش به برخی اظهارات از درون بدنه اصولگرایی مبنی بر شکست موتلفه در انتخابات مجلس نهم و موفق نبودن این حزب با چهره‌های سنتی خود گفت: «موتلفه در این انتخابات توانست برخی کاندیداهای خود در تهران و شهرستان را به مجلس بفرستد، اگر ما هم رای نیاوردیم علت این بود که به دور دوم رفتیم در دور دوم هم با اختلاف پایین 30هزار تا موفق به ورود به مجلس نشدیم.» وی ادامه داد: «در هر انتخاباتی ممکن است برخی افراد رای نیاورند ولی این به‌معنای کناره‌گیری نیست. دوستان ما اگر خیراندیشی می‌کنند که ما متشکریم، اما اگر این سخن‌ها جوسازی علیه آن یک نفر موتلفه‌ای برجسته‌ای است که می‌خواهد کشور را اداره کند که حرف دیگری است و ما به آنها توصیه می‌کنیم این بحث‌ها تنها به ضرر آنهاست و بهتر است مطرح نکنند.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری