کد خبر: ۲۷۰۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱
با اعلام نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در 28 اکتبر مبنی بر آغاز «مرحله دوم» در جنگ اسرائیل علیه حماس، اکنون به نظر می‌رسد که چالش‌هایی که ارتش اسرائیل با آن مواجه می‌شود، شدید خواهد بود.

به گزارش جماران؛ پس از عملیات 7 اکتبر حماس در جنوبسرزمین های اشغالی، دولت رژیم اسرائیل اعلام کرد که قصد دارد یک بار برای همیشه این سازمان را ریشه کن کند. درک دلیل آن آسان است. در این حمله 1400 اسرائیلی کشته شدند.

پس از حمله 7 اکتبر، نیروهای اشغالگر امنیت مرزی را تشدید کردند، محدودیت دریایی خود را برای محاصره کامل غزه افزایش دادند و با حملات هوایی سنگین، توپخانه‌ای و عملیات زمینی علیه اهدافی در غزه شروع به شکل‌دهی عملیات در غزه کردند. ارتش اسرائیل نیروهای ذخیره خود را جمع‌آوری و نیرویی متشکل از نزدیک به 350000 نفر گردهم آروده است.

با اعلام نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در 28 اکتبر مبنی بر آغاز «مرحله دوم» در جنگ اسرائیل علیه حماس، اکنون به نظر می‌رسد که چالش‌هایی که ارتش اسرائیل با آن مواجه می‌شود، شدید خواهد بود.

اولین چالش برای ارتش اسرائیل، مشکلی است که یک محیط شهری متراکم مانند شهر غزه برای عملیات زمینی و زرهی ایجاد می‌کند. در طول عملیات نظامی در زمین شهری یا «MOUT»، هر ساختمان یک پناهگاه بالقوه سخت است که حماس می‌تواند در آن کمین کند. شاید عامل اصلی بمباران‌های غیر انسانی و سنگین رژیم صیهونیستی تلاش برای پاکسازی و تخریب مناطق شهری برای ورود زمینی آسان‌تر به غزه بود.

گشت‌های پیاده نظام که فقط یک بلوک از هم فاصله دارند، قادر به دیدن یا حمایت از یکدیگر با آتش نیستند. تلاش برای تخلیه مجروحان به دلیل نبود مناطق فرود برای پشتیبانی از تخلیه پزشکی با هلیکوپتر کند خواهد شد.

اگرچه حماس هیچ گونه دارایی هوایی ندارد، عمودی بودن چشم‌انداز شهری به آن اجازه می‌دهد تا آتش را از بالا به سمت ارتش اسرائیل فرو ریزد و نیاز به نیروی هوایی اسرائیل برای ارائه پشتیبانی هوایی نزدیک، اغلب در فاصله «خطر نزدیک» را ضروری می کند.

شبکه گسترده تونل‌های حماس، عنصر زیرسطحی را به فضای نبرد اضافه می‌کند، شبیه به چالشی که زیردریایی‌ها برای نیروهای سطحی نیروی دریایی ایجاد می‌کنند.

حملات هوایی اسرائیل از 7 اکتبر تا امروز باعث شهادت غیرنظامیان بسیاری در غزه شده است. یک تهاجم زمینی بزرگ بدون شک منجر به شهادت بیشتر فلسطینی‌های بیگناه خواهد شد.

جنگ‌ها هزینه‌های انسانی بالایی دارند و هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشیم عملیات زمینی در غزه از الگوی آن منحرف نشود. سربازان اسرائیلی در حالی که تلاش می‌کنند غزه را به ادعی شان به شکل کامل از حماس و ساختمان‌ها را اتاق به اتاق پاکسازی ‌کنند، کندتر پیشروی می‌کنند.

چالش جنگ شهری تمام آن چیزی نیست که اسرائیل با آن روبرو است، رژیم صیهونیستی به اندازه کافی با مطبوعات جهانی متخاصم روبرو است که اسرائیل را با استانداردهای بسیار متفاوتی نسبت به حماس نگاه می‌دارند. با وجود اینکه اکثر دولت‌های غربی چشمان خود را در مقابل جنایات اسرائیل بسته‌اند، رسانه‌های جهان اما در این میان با دیدگان باز و هوشیار به جنایات رژیم صیهونیستی واکنش نشان می‌دهند.

کنوانسیون‌های ژنو از بیمارستان‌ها و عبادت‌گاه‌ها در برابر حملات محافظت می‌کنند، اما در عمل هیچ قدرتی در برابر حملات رژیم صیهونیستی برای اعمال محدودیت به این رژیم ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری