کد خبر: ۲۷۰۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۵
خرید کالا از چین در چند مرحله انجام می‌شود و مرحله اول تعیین نوع کالاست. ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید چه کالایی از چین وارد کنید.

خرید کالا از چین یکی از مهم‌ترین پروسه‌‎هایی است که هر بازرگان باید درباره آن بداند. با این که خرید از چین کار دشواری نیست، اما نکاتی دارد که اگر آنها را بدانید و رعایت کنید خرید موفقی خواهید داشت و واردات شما بسیار سودآور خواهد شد. این نکات حاصل تجربه چندین ساله بازرگانان و شرکت‌های بازرگانی باتجربه‌ مثل وانیکس است که در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس حتما به آنها توجه کرده و رعایت کنید.

 

مهمترین نکات در خرید کالا از چین

 

مراحل خرید کالا از چین

خرید کالا از چین در چند مرحله انجام می‌شود و مرحله اول تعیین نوع کالاست. ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید چه کالایی از چین وارد کنید. برای مثال خرید قطعات خودرو نکاتی متفاوت از خرید لوازم آرایشی از چین دارد. مرحله بعدی شناسایی شرکت‌های چینی معتبر فعال در زمینه تولید و فروش کالایی است که قصد دارید از چین خریداری کنید. در این مرحله باید نکات مرتبط با یافتن شرکت‌های معتبر و دارای کالای با کیفیت را دانسته و مورد استفاده قرار دهید.

مرحله بعدی ارتباط با شرکت‌های فروشنده است. برای اینکه بتوانید کالاهایی که مدنظر دارید را با قیمتی ارزان از چین خریداری کنید لازم است که حتما ارتباط موثری با شرکت‌های فروشنده برقرار کنید. در این مرحله البته لازم است از نکات فنی تکمیل و ارسال درخواست خرید که پروفرما نام دارد هم اطلاع داشته باشید.

در مرحله آخر باید از روش پرداخت هزینه خرید و انتقال حواله ارزی اطلاع داشته باشید و بهترین روش را در این مورد بکار گیرید. انتقال حواله ارزی نیز یک کار تخصصی محسوب می‌شود و لازم است که حتما از تجربه شرکت‌های بازرگانی که در این زمینه فعالیت دارند استفاده کنید.

نکات خرید از چین

به طور کلی مقوله خرید از چین موضوع مهمیست و جزو مهم‌ترین مراحل واردات کالا از این کشور است. جدای از نکات کلی که باید هنگام طی‌کردن مراحل خرید کالا از چین در نظر گرفته شود، چندین نکته مهم دیگر وجود دارد که رعایت آنها به شما کمک می‌کند بهترین کالا را هنگام خرید از چین انتخاب کرده و در نتیجه سود زیادی از این راه کسب کنید. این چند نکته را به صورت جدا در ادامه بررسی می‌کنیم.

اصالت و ارزش افزوده محصول

اولین نکته‌ای که باید برای خرید کالا از چین مدنظر داشته باشید این است که اصالت کالای مدنظر و همچنین ارزش افزوده محصول را بررسی کنید. اصالت کالا باعث می‌شود واردات شما خواهان زیادتری داشته و مشکلی برای کالاها پیش نیاید. ارزش افزوده اما ارزش مادی آن را مشخص می‌کند. مثلا اگر کالایی که خریداری می‌کنید هیچ ارزش افزوده‌ای نداشته باشد آنگاه چرا مردم باید آن را خریداری کنند؟

قیمت خرید

نکته مهم بعدی که باید مدنظر داشته باشید این است که قیمت محصول را بررسی کنید. ممکن است شرکتی که از آن خرید می‌کنید کالای مدنظر شما را با قیمتی بیشتر از قیمت واقعی به شما بفروشد و متاسفانه این موضوع به ضرر شما تمام می‌شود. پس حتما سعی کنید قیمت کالا را از چندین شرکت جویا شوید و بعد برای خرید اقدام کنید.

روش حمل و نقل

هر چند چین کشوری بسیار صنعتی است و مقدار زیادی از درآمد سالانه آن به وسیله صادرات تامین می‌شود، اما بسیاری از شرکت‌ها در آن هستند که حمل و نقل بین‌المللی انجام نمی‌دهند. به همین دلیل لازم است که حتما قبل از هر اقدامی از این موضوع اطمینان پیدا کنید که شرکت مورد نظر شما انتقال بین‌المللی دارد یا نه. همچنین نوع حمل و نقلی که شرکت موردنظر عرضه می‌کند را هم لازم است بررسی کنید. گاه ممکن است شیوه حمل و نقل عرضه شده با چیزی که شما مدنظر دارید یکسان نباشد و باعث دردسر شما شود.

بررسی نمونه کالا

حتما قبل از خرید قطعی کالاها، از شرکت فروشنده چند نمونه کالا درخواست کنید تا بتوانید از روی کیفیت آنها درباره کل محصولات نظر دهید. عموم شرکت‌های چینی برای مشتریان خود نمونه کالا ارسال می‌کنند تا نظر آنها را جلب کنند. این کار باعث می‌شود بتوان پیش از خرید از کیفیت محصول فروخته شده اطمینان حاصل کرد. اگر شرکت فروشنده چنین آپشنی را در اختیار شما قرار نداد، حتما خودتان از آنها بخواهید که چند نمونه از کالاهای درخواستی را برای شما ارسال کنند تا بتوانید با اطمینان از آنها خرید کنید.

 

مهمترین نکات در خرید کالا از چین

 

اعتبار شرکت فروشنده

یکی از دیگر نکات بسیار مهم در خرید کالا از چین بررسی اعتبار شرکت فروشنده است. کشور چین همانقدر که تولید کننده معتبر و با کلاس کار جهانی دارد، خرده‌فروشانی با تولیدات بسیار بد کیفیت هم دارد. به همین دلیل پیش از هر اقدامی حتما از اعتبار و سابقه شرکت فروشنده اطلاعات کسب کنید و اگر متوجه شدید که شرکت موردنظر اعتبار چندانی ندارد، مراحل بعدی خرید را انجام ندهید. برای بررسی اعتبار شرکت‌ها نیز کافی است به مدت زمان فعالیت، کیفیت کالاها و البته امتیار آنها در اینترنت توجه کنید. عموم شرکت‌ها و تولیدی‌های چینی سایت دارند و با بررسی سایت آنها می‌توان از اعتبارشان اطلاع یافت.

روش پرداخت معتبر

حتما هنگام خرید کالا از چین به این نکته توجه کنید که روش پرداختی معتبر برای انتقال حواله ارزی استفاده شود. اگر شرکت فروشنده از شما خواست به روشی غیرمعمول یا نقدی هزینه خرید را پرداخت کنید، از این کار امتناع کرده و با روش متداول مثل پرداخت حواله بانکی، انتقال به روش پی پال، علی پی و... هزینه خرید را پرداخت کنید. این‌گونه دیگر مشکل قانونی پیش نیامده و خیالتان از بابت مسائل بعدی راحت خواهد بود. بهترین کار برای درست انجام شدن پروسه پرداخت هزینه خرید از چین آن است که کار را به یک بازرگانی واسطه معتبر مثل وانیکس بسپارید.

شرایط بازگشت کالا

گاه پیش می‌آید که در هنگام واردات تعدادی از کالاها معیوب بوده و یا اشتباه فرستاده شده‌اند. در این شرایط شرکت فروشنده باید قوانینی مشخص و شفاف برای بازگشت کالا داشته باشد و شما را در جریان این قوانین بگذارد. اگر شرکتی چنین قوانینی نداشت یا زیر بار تعویض کالا نرفت، به هیچ عنوان از آن خرید نکنید و شرکت خود را عوض کنید. معیوب بودن تعدادی از کالاها در یک بار، یک امر غیر قابل اجتناب است که شرکت‌های معتبر برای بازگشت آنها تدابیری اندیشیده‌اند.

 

مهمترین نکات در خرید کالا از چین

 

انتخاب یک کارگو مطمئن

در انتقال کالا از چین به ایران، انتخاب یک روش حمل‌ونقل مطمئن که کارگو نام دارد بسیار مهم است. شرکت‌های کارگو به سه شکل در دسترس هستند. شکل اول کارگو دریایی است که در آن با استفاده از کشتی باری کالاها منتقل می‌شود. شکل دوم کارگو هوایی است که کالاها را با هواپیمای باری انتقال می‌هند و شکل سوم کارگو زمینی که وسیله حمل‌ونقل در آن قطار باری است. انتخاب یک کارگو مطمئن از میان این سه شکل، باعث می‌شود بتوانید کالاها را بدون دردسر و در سریع‌ترین زمان ممکن از چین به ایران انتقال دهید.

مالیات کالاها

در آخر این نکته را هم مدنظر داشته باشید که بسیاری از کالاهای چینی هستند که هنگام صادرات به خارج از کشور، مالیاتی سنگین به آنها تعلق می‌گیرد. مراقب باشید که خرید شما شامل این کالاها نباشد زیرا مالیات گفته شده باعث می‌شود هزینه خرید شما بسیار زیاد شده و نتیجتا سود کمتری نصیبتان شود.

برای اینکه مطمئن شوید کالای انتخابی شما جزو این کالاها نیست حتما از سایت گمرک چین با کمک یک متخصص لیست کالاهایی که شامل مالیات می‌شوند را پیدا کنید. عموم بازرگانی‌ها مثل بازرگنی وانیکس از این لیست اطلاع دارند و می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری