کد خبر: ۲۷۰۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
کار آزادی فلسطین با فانتزی بازی های این چنینی میسر نمی شود... یکی می مرد ز درد بینوایی یکی می گفت خانم زردک می خواهی؟!

سه نکته درباره فانتزی های مرکز پژوهش های مجلس : راه اندازی دبیرخانه تدوین برنامه اول پنج ساله توسعه فلسطین!عصر ایران - مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در یک فراخوان با اعلام این که فروپاشی رژیم صهیونیستی نزدیک است و از حالا باید به فکر برنامه توسعه فلسطین بود نوشته است که این مرکز "تهیه و تدوین برنامه پنج ساله اول توسعه فلسطین آزاد" را در دستور کار خود در سال جاری قرار داده و با "راه‌اندازی دبیرخانه علمی تدوین این برنامه"، آمادگی دارد برنامه‌ها و طرح‌های پیشنهادی سایر مراکز تحقیقاتی را در پنج محور برنامه‌های اقتصادی، اقدامات زیربنایی و زیرساختی، اولویت‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی، برنامه‌ر‌یزی اجتماعی و سیاست‌های فرهنگی دریافت کند.

اولاً که به استحضار مخاطبان گرامی می رساند آنچه خواندید طنز نیست و واقعاً مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کشورمان دبیرخانه ای تشکیل داده برای تدوین برنامه پنجساله اول توسعه فلسطین و احتمالاً عده ای هم در آن مشغول کار هستند یا خواهند شد! شاید هم در آینده همایشی سمیناری چیزی هم در سطح بین المللی راه بیندازند.

ثانیاً با امید به این که روزی فلسطین عزیز از چنگ قوم الظالمین رها شود، تصریح می کنیم که کار آزادی فلسطین با فانتزی بازی های این چنینی میسر نمی شود. همین الان که این مطلب را می خوانید، طبق اعلام مقامات فلسطینی بیش از 1000 نفر از مردم غزه زیر آوار هستند و آنان هم که زیر آوار نیستند حتی آب کافی برای خوردن ندارند ، آن وقت آقایان در تهران نشسته اند و پوستر طراحی کرده اند که بیایید برای برنامه پنج ساله اول توسعه فلسطین طرح بدهید!

آزادی فلسطین با این ادا و اصول های بی مزه رخ نمی دهد. باید از یک سو ، فلسطینیان را برای مبارزه با غاصبان سرزمین شان تقویت کرد که ایران در این زمینه سرآمد کشوررهای اسلامی است و تاکید بر این تقویت از آن روست که اسرائیلی ها نشان داده اند جز زبان زور چیزی نمی فهمند.

از سوی دیگر نیز باید دیپلماسی حرفه ای و عمومی را در جهان تقویت کرد و به ویژه افکار عمومی را نسبت به واقعیت های مساله فلسطین آگاه تر کرد. این اتفاقی است که به برکت گسترش شبکه های اجتماعی در یک دهه اخیر بهتر از قبل رخ داده است. اگر تا قبل از این، تنها شبکه های معدود ماهواره ای و تلویزیونی و چند خبرگزاری و روزنامه معروف جهان، قدرت برتر عرصه تفکر سازی بودند، اینک، هر موبایل و لپ تاپ به رسانه ای فراگیر در دستان مردمان جهان است. هم از این روست که امروزه، بسیاری از مردم جهان از کره و ژاپن گرفته تا اروپا و آمریکا، دید وسیع تر و صحیح تری نسبت به فلسطین و نحوه شکل گیری اسراییل و وقایع اتفاقیه سرزمین های اشغالی دارند.

سه نکته درباره فانتزی های مرکز پژوهش های مجلس : راه اندازی دبیرخانه تدوین برنامه اول پنج ساله توسعه فلسطین!چند روز پیش یک فعال جوان شبکه های اجتماعی در کره جنوبی ماجرای درگیری های فلسطین را این گونه به زبان ساده برای مخاطبانش توضیح می داد که فرض کنید چند دزد وارد خانه تان شده اند و شما را در یکی از اتاق ها حبس کرده و صاحب خانه شده اند. اگر شما بتوانید از اتاق بیرون بیایید و به دزدها حمله کنید، دارید از خانه تان دفاع می کنید و تروریست نیستید. آنها هم نمی توانند بگویند چون ما مدت هاست در این خانه هستیم، دیگر نسبت به آن حق مالکیت پیدا کرده ایم.

امکان نداشت چنین محتوایی آن هم به زبان کره ای تا قبل از گسترش شبکه های اجتماعی که یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی است، تولید و منتشر شود ولی اینک این زمینه مهیاست.

بنابر این در کنار تقویت توان دفاعی فلسطینیان که وظیفه همه کشورهای اسلامی و عربی است، کمترین کار ممکن تولید محتواهای آگاهی بخش به زبان های مختلف برای مردم جهان است تا با فشار بر دولت های خود، مانع از گسترش آدمکشی های بی وقفه حنایتکاران اسرائیلی شوند. این که کارهایی بدان اهمیت را واگذاریم و به طنز گونه هایی مانند نوشتن برنامه پنج ساله توسعه فلسطین در وسط جنگ غزه بپردازیم، بیش از هر چیزی لوس بازی است و لوث کردن قضیه فلسطین.

وانگهی انشاء الله بعد از آزادی فلسطین، خود مردم این کشور بهتر از بقیه و قطعا بسیار بهتر از مسوولان محترم مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بلدند که برای خودشان برنامه توسعه بنویسند. بنابراین بهتر است آقایان به جای صرف هزینه های بیهوده برای این شوآف های بی فایده، به کارهای مهم تری که برایش حقوق می گیرند، بپردازند.

ثالثاً کسی می تواند دم از برنامه نویسی بزند که برنامه های پنجساله کشور خودش که اینک به نوبت هفتم رسیده، به درستی اجرا شده باشد. آقایان بهتر است به جای آن که به فکر برنامه پنج ساله اول فلسطین باشند بیایند و توضیح دهند 6 برنامه توسعه گذشته که در 30 سال اخیر اجرا شد، چقدر کارامد بوده است و مثلا تولید ناحالص ملی و سرانه درآمد و رشد اقتصادی ایران را به چه اعدادی رسانده است؟ انشاء الله اگر دیدید همه چیز بر وفق مراد بوده، یک زمانی را هم بگذارند برای برنامه نویسی برای فلسطین که انشاء الله تا آن زمان آزاد شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری