کد خبر: ۲۷۰۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۶
خانم "مائو نینگ" سخنگوی وزارت خارجه چین هم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ژنرال لی تحت بازجویی قرار دارد یا خیر گفت او "هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد".

وزیر دفاع چین هم غیب شده است. یعنی از چند هفته قبل تاکنون مشخص نیست او کجاست و اثری از این ژنرال ارشد چینی نیست.

به گزارش عصرایران ، وی به تازگی در هیچ نشست بین المللی یا برنامه علنی داخلی ظاهر نشده است. هم اکنون سوالی که رسانه های جهان مطرح می کنند این است : ژنرال لی کجاست؟ با این حال رسانه های چینی هیچ چیزی در این باره نمی نویسند.

برخی رسانه های غربی به نقل از منابع نزدیک به ارتش چین و منابع نظامی و مطلع آمریکا گفته اند او هم اکنون در زندان یا بازداشت خانگی است. برخی دیگر از رسانه های غربی هم گفته اند وی به دلیل اتهامات درباره خریدهای نظامی در معرض بازجویی است.

قبل از این وزیر خارجه چین هم ناگهان غیب شد و خبری از او منتشر نشد تا اینکه به طور عجیبی خبر آمد وزیر خارجه برکنار و وزیر خارجه اسبق دوباره به این سمت برگشت.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد "لی چانگ فو" وزیر دفاع چین که بیش از دو هفته غیب شده تحت بازجویی قرار دارد.
این منابع مرتبط با ارتش چین بدون بیان جزئیات به رویترز گفتند تحقیقات درباره لی مربوط به خرید تجهیزات نظامی است.

این منابع افزودند 8 مقام ارشد واحد تدارکات ارتش چین که لی از سال 2017 تا 2022 رهبری آن را بر عهده داشت نیز توسط کمیسیون بازرسی انضباطی ارتش تحت بازرسی قرار دارند.

 

وزیر دفاع چین کجاست؟ / ژنرال لی غیب شد

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز هم به نقل از مقامات آمریکایی نوشت دولت آمریکا معتقد است وزیر دفاع چین در کشورش تحت بازجویی قرار دارد.
در گزارشی که روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال منتشر کرد هم آمده است وزیر دفاع چین هفته گذشته از سمت خود برکنار و به بازجویی منتقل شد.

سفیر آمریکا در ژاپن "رام ايمانويل" نیز در توییتر پرسید آیا غیبت وزیر دفاع چین به معنای حبس خانگی وی است؟

ژنرال لی (65 ساله) طی چند هفته گذشته بدون اعلام دلیل، در جلسات مهمی با فرماندهان نظامی ویتنام و سنگاپور غیبت داشت.
به گزارش رویترز، آخرین باری که وزیر دفاع چین دیده شد در 29 اوت (7 شهريور) گذشته در پکن و در جریان سخنرانی در یک مجمع امنیتی با کشورهای آفریقایی بود.

خانم "مائو نینگ" سخنگوی وزارت خارجه چین هم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ژنرال لی تحت بازجویی قرار دارد یا خیر گفت او "هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد".

رویترز نوشت وزارت دفاع چین هنوز به درخواست اين خبرگزاری برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده است.
سفارت آمریکا در توکیو هم اعلام کرد که هنوز هیچ اظهارنظر دیگری در این مورد نداشته است.

سی ان ان هم نوشت: لی چانگفو که در ماه مارس / اسفند گذشته به عنوان وزیر دفاع منصوب شد، بیش از دو هفته از حضور در انظار عمومی غایب شده است. همزمان شایعاتی در مورد سرنوشت او مطرح شده است.

فایننشال تایمز گزارش داد دولت ایالات متحده امریکا به نقل از مقامات آمریکایی نوشت لی تحت بازجویی قرار گرفته است.

ناپدید شدن لی چند هفته پس از یک اتفاق ناگهانی در ارتش چین رخ داد. در ماه ژوئیه / تیر گذشته ارتش چین به طور ناگهانی دو فرمانده نیروی موشکی خود را تغییر داد. این نیرو شاخه نظامی نخبه ای است که بر زرادخانه موشک های هسته ای و بالستیک کشور نظارت دارد. یکی از فرماندهان برکنار شده از چند ماه قبل ، ظهور علنی نداشت.

در ماه های اخیر هم موجی از تغییرات در سمت های بالای حزب کمونیست حاکم در چین رخ داد.
روتیرز اضاف کرد به گفته 10 نفر از افراد مطلع، وزیر دفاع لی شانگفو توسط مقامات چینی تحت بازجویی قرار گرفته است.

به گفته یک مقام امنیتی منطقه ای و سه نفری که مستقیما با ارتش چین در تماس هستند، تحقیقات درباره لی مربوط به تهیه تجهیزات نظامی است. رویترز نتوانست جزئیاتی در مورد خرید تجهیزات مورد بررسی قرار دهد.

بررسی دقیق رویترز از اتهامات علیه لی و زمان انجام تحقیقات بر اساس مصاحبه با منابعی است که به طور منظم با رهبران ارشد سیاسی و دفاعی چین و مقامات منطقه ای با اطلاعات نزدیک از سیاست چین در تعامل هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها