کد خبر: ۲۷۰۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵
وزیر خارجه امریکا : این توافقنامه باعث می شود با افزایش هماهنگی نظامی به تهدیدات واکنش بهتری داشته باشیم.

امریکا و بحرین توافقنامه استراتزیک نظامی - امنیتی با عنوان توافقنامه یکپارچگی و رفاه امنیت جامع (C-SIPA) امضا کردند.

به گزارش عصرایران، توافقنامه Security Integration and Prosperity Agreement توسط وزیر خارجه امریکا (آنتونی بلینکن ) و نخست وزیر و ولیعهد بحرین (شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه) در واشنگتن امضا شد.

این توافقنامه همکاری ها و هماهنگی های دو کشور را در زمینه های نظامی ، امنیتی افزایش می دهد. بحرین میزبان بزرگترین پایگاه دریایی ارتش امریکا در منطقه است. پایگاه ناوگان پنجم دریایی امریکا در بحرین قرار دارد و هزاران نظامی امریکایی در این کشور حضور دارند. بحرین به عنوان متحد اصلی خارج از ناتو برای امریکا شناخته می شود.

بحرین، کوچکترین جزیره خلیج فارس هم پیمان نزدیک امریکا و عربستان سعودی به شمار می آید.

روابط بحرین و امریکا هر دو با ایران قطع است. هر دو کشور با ایران روابط پرتنش و اختلافات زیادی دارند.

رویترز نوشت: امریکا و بحرین روز چهارشنبه توافقنامه استراتژیک امنیتی - اقتصادی را امضا کردند. وزیر خارجه امریکا انتونی بلینکن گفت این توافقنامه همکاری میان دو کشور را در زمینه دفاعی و اطلاعاتی امنیتی گسترش خواهد داد.

وزیر خارجه امریکا قبل از مراسم امضای توافقنامه به خبرنگاران گفت: "در قلب این توافقنامه یک هدف مشترک وجود دارد. کار با یکدیگر برای ساختن یک منطقه امن تر، مرفه تر و دارای ارتباط بیشتر با اقتصاد جهانی".

آنتونی بلینکن ادامه داد: "ما مشتاقانه منتظر استفاده از این توافق به عنوان چارچوبی برای کشورهای دیگری هستیم که ممکن است بخواهند در تقویت ثبات منطقه ای، همکاری اقتصادی و نوآوری های فناوری به ما بپیوندند."

این توافق در زمانی امضا می شود که گفته می شود دولت های امریکا و عربستان سعودی هم بر سر توافقنامه دفاعی در مذاکره هستند که می تواند به توافق عادی سازی روابط اسرائیل - سعودی کمک کند.

یک مقام ارشد دولت امریکا روز سه‌شنبه قبل از این به خبرنگاران گفت که سفر ولیعهد به واشنگتن نقطه اوج تعامل دیپلماتیک نزدیک به یک سال از جمله سفرهای متعدد مقامات ارشد آمریکایی به منامه است. این مقام امریکایی ادامه داد این توافق "در مورد بازدارندگی و ایجاد شرایط برای منطقه ای با ثبات تر در آینده است."

این مقام امریکایی گفت که مقامات این کشور قصد داشتند در جریان مذاکرات با بحرینی ها نگرانی های مربوط به حقوق بشر را مطرح کنند.

این توافقنامه از سوی مقامات آمریکایی به عنوان یک توافقنامه "الزام آور قانونی" توصیف شده اما محتوای مشابه ماده 5 معاهده ناتو ( دفاع متقابل) ندارد.

کاخ سفید هم در اطلاعیه ای گفت که این توافقنامه به رسمیت بخشیدن به اقداماتی که فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) برای ادغام سامانه‌های دفاع هوایی و موشکی منطقه و افزایش آگاهی در حوزه دریایی انجام می‌ دهد؛ کمک می‌کند.
فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) مسوولیت فرماندهی ارتش امریکا در بخش هایی از خاورمیانه و شمال آفریقا را برعهده دارد. مرکز استقرار سنتکام در قطر است.

گروه های حقوق بشری گفتند که صدها زندانی سیاسی در بحرین اعتصاب غذا کرده بودند اما پس از وعده دولت برای بهبود شرایط زندان، اعتصاب غذا را به حالت تعلیق درآوردند.

"مرکز حقوق و دموکراسی بحرین" گفت که زندانیان بحرینی با تعلیق اعتصاب که از 7 اوت (16 مرداد) آغاز شده بود موافقت کردند تا امکان اجرای تغییرات وعده داده شده در زندان فراهم شود.

سخنگوی دولت بحرین وجود زندانیان سیاسی در این کشور را رد کرد. این سخنگو با ارسال ایمیل به رویترز گفت که در بحرین "هیچکس به دلیل ابراز عقاید سیاسی مسالمت آمیز خود بازداشت نشده است". وی افزود: " با این حال، مقامات موظفند در صورت انحراف از خشونت یا تحریک خشونت یا نفرت، افراد را - مانند همه کشورها - مورد تحقیق و در صورت لزوم تحت پیگرد قانونی قرار دهند".

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، بلینکن به خبرنگاران گفت: "این توافقنامه، هماهنگی بین نیروهای مسلح و ادغام ظرفیت‌های اطلاعاتی دو کشور را تقویت می‌کند و به ما امکان می‌دهد در صورت بروز تهدیدها خیلی بهتر بازدارندگی داشته باشم و پاسخ دهیم". وزیر خارجه امریکا گفت که این توافقنامه روابط اقتصادی دو کشور را تقویت خواهد کرد. همچنین باعث می شود دو طرف در زمینه هایی مانند امنیت بهداشت و فناوری دیجیتال با یکدیگر همکاری کنند.

ولیعهد و نخست وزیر بحرین هم گفت که این توافق "پایه ای برای معماری جدید جهانی خواهد بود. امیدواریم از اعضای بیشتری در این توافقنامه استقبال کنیم".
شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی در کاخ سفید هم دیدار کرد.

وزیر خارجه امریکا آنتونی بلینکن و ولیعهد و نخست وزیر بحرین سلمان بن حمد آل خلیفه بعد از امضای توافقنامه امنیتی - نظامی در محل وزارت خارجه امریکا در واشنگتن - عکس: رویترز Kevin Lamarque


کاخ سفید در باره این نشست در بیانیه ای گفت: "سالیوان بر تعهد پایدار ایالات متحده به امنیت بحرین تاکید کرد و از ولیعهد به خاطر مشارکت ثابت بحرین - از جمله میزبانی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده و مقر فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده" تشکر کرد.

در این بیانیه آمده است: «هر دو طرف از امضای توافقنامه یکپارچگی و رفاه امنیت جامع (C-SIPA) استقبال کردند، چارچوبی جدید برای تقویت همکاری در طیف وسیعی از زمینه‌ها - از دفاع و اطلاعات گرفته تا فناوری پیشرفته و تجارت و سرمایه‌گذاری. C-SIPA به عنوان سنگ بنای همکاری های دوجانبه تقویت شده بین ایالات متحده امریکا و بحرین عمل خواهد کرد و در راستای دیدگاه رئیس جمهور (جو) بایدن برای منطقه ای با ثبات تر و مرفه تر خاورمیانه است که از طریق یکپارچگی امنیتی و اقتصادی بین متحدان و شرکا شکل گرفته است. " افزوده شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها