کد خبر: ۲۷۰۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
شماری از روستاهای واقع در پیرامون مرکز زلزله ویرانگر در این کشور به طور کامل محو شدند.

به گزارش جماران به نقل از هسپرس،«عبداللطیف وهبی» وزیر دادگستری مراکش اعلام کرد که شماری از روستاهای واقع در پیرامون مرکز زلزله ویرانگر در این کشور به طور کامل محو شدند.

وهبی افزود شماری از مناطق قدیمی شهر«تارودانت»که برخی از آنها تاریخی هستند نیز به شدت آسیب دیدند.

وی در ادامه گفت که دولت در تلاش برای ایجاد سرپناه برای کسانی است که در مناطق زلزله زده نمی توانند به خانه های خود برگردند همچنین تلاش می کند که قطعی جاده ها در پیرامون تارودانت را برطرف کند و خدمات اساسی را از سر بگیرد.

محو کامل روستاهایی در زلزله مراکش+تصاویر

شماری از روستاهای منطقه «الحوز» مرز زلزله شاهد ویرانی زیادی شده است به طوری که روستای «تیکغت» در حومه شهر«شیشاوه» در پی این زلزله مهیب تبدیل به ویرانه شده و هیچ اثری از انسان یا زندگی در آن دیگر وجود ندارد.

محو کامل روستاهایی در زلزله مراکش+تصاویر

دولت مراکش در برخی مناطق برای کمک به تیم های امداد رسانی برای پیدا کردن اجساد قربانیان این زلزله از پهپاد کمک بگیرد. علاوه بر آن از هواپیماهای نیروی هوایی برای برآورد کامل از خسارت های مادی و رساندن کمک های انسانی به ساکنان مناطق کوهستانی استفاده می کند.

روستاهای کوهستانی منطقه «اداسیل» در منطقه الحوز شاهد ویرانی زیادی شده اند.

محو کامل روستاهایی در زلزله مراکش+تصاویر

بسیاری از کسانی که در نزدیکی مرکز زمین لرزه‌ای که بیش از ۲ هزار قربانی برجای گذاشته است زندگی می‌کنند به دلیل اینکه مطمئن نبودند زلزله به خانه‌های آن‌ها آسیب رسانده باشد یا اینکه پس لرزه‌ای می‌تواند این خانه‌ها را ویران کند تصمیم گرفتند شب را در خیابان‌ها به صبح برسانند.

از زمان زلزله سحرگاه شنبه که بدترین زلزله در این کشور شمال آفریقا از سال ۱۹۶۰ بوده است، محمد آیت الحج، ۵۱ ساله پس از مشاهده نشانه‌هایی از آسیب به خانه خود به همراه خانواده‌اش در خیابان خوابیده است.

وی به رویترز گفت: «نمی‌توانم آنجا بخوابم. از مسئولان می‌خواهم به من کمک کنند و کارشناس بیاورند تا بررسی کنند که آیا امکان بازگشت من به خانه وجود دارد یا خیر. اگر خطری وجود داشته باشد به خانه بر نمی‌گردم.»

طبق گزارش مرکز تحقیقات علمی و فنی مراکش زمین‌لرزه سحرگاه شنبه ۷ ریشتر بود و قوی‌ترین زلزله‌ای است که تاکنون در مراکش اندازه‌گیری شده است.

وزارت کشور مراکش شامگاه شنبه اعلام کرد که این حادثه دست کم ۲۰۱۲ کشته و ۲۰۵۹ زخمی برجای گذاشته است که وضعیت ۱۴۰۴ نفر وخیم است.

استان الحوز که کانون زلزله در آن واقع شده است با ۱۲۹۳ کشته بیشترین آسیب‌دیدگان را دارد و پس از آن استان تارودانت با ۴۵۲ کشته قرار دارد. در این دو منطقه واقع در جنوب غربی شهر توریستی مراکش، کل روستاها بر اثر زلزله تخریب شده‌اند.

مراکش سه روز عزای عمومی اعلام کرده و رهبران جهان پیام‌های تسلیت خود را ارسال کرده‌اند.

چندین کشور از جمله فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و ایالات متحده پیشنهاد کمک کرده‌اند. حتی الجزایر کشور همسایه که روابط خوبی با مراکش ندارد و دو سال است که حریم هوایی خود را بسته بود اما از روز گذشته اجازه پرواز برای کمک‌های بشردوستانه و انتقال مجروحان را صادر کرده است.

شماری از ساکنان روستاهای استان الحوز روز شنبه به گورستان‌ها رفتند تا اجساد کشته شده‌ها را دفن کنند.

تلویزیون مراکش تصاویر هوایی از مناطق آسیب دیده را پخش کردند به‌طوریکه خانه‌های گلی برخی از روستاهای استان حوز کاملا پودر شده است.

این زمین لرزه مرگبارترین زمین‌لرزه مراکش از زمان زلزله‌ای است که در ۲۹ فوریه ۱۹۶۰ آگادیر در سواحل غربی این کشور را ویران کرد. نزدیک به ۱۵ هزار نفر یا یک سوم جمعیت شهر در آن زلزله جان خود را از دست دادند.

بنابراین گزارش جمعه شب زلزله ای با قدرت 7 ریشتر مراکش را لرزاند و چند دقیقه بعد پس لرزه ای با قدرت 5 ریشتر به وقوع پیوست که در نتیجه آن تا کنون بیش از دو هزار تن کشته شدند و بیش از دو هزار تن دیگر نیز زخمی شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار داغ
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها