کد خبر: ۲۶۹۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۶
پروفی نت از تمام مزایای یک شبکه پیشرفته برخوردار می باشد به دلیل اینکه بر حسب TCP/IP شکل گرفته است.

آشنایی با کابل پروفی نت

امروزه تجهیزات مبتنی بر پروتکل های اترنت با افزایش رو به رو شده اند به همین دلیل نیاز بود که تجهیزات صنعتی نیز به گونه ای دارای این قابلیت شوند. کابل پروفی نت بر اساس همین پروتکل پایه گذاری شده است.
در واقع پروفی نت به نوعی تکامل یافته پروفی باس است. Real time بودن پروفی نت مشابه پروفی باس می باشد و بالا بودن سرعت انتقال داده های آن نیز از اترنت گرفته شده است.
پروفی نت از تمام مزایای یک شبکه پیشرفته برخوردار می باشد به دلیل اینکه بر حسب TCP/IP شکل گرفته است. درجه بندی شبکه های پروفی نت غالبا بر اساس کابل های اترنت صورت گرفته است.

تفاوت کابل پروفی نت و کابل پروفی باس: انتخاب هوشمندانه برای ارتباطات صنعتی

انواع پروفی نت

پروفی نت تیپ A
پروفی نت تیپ A یکی از کاربردی ترین مدل های پروفی نت به شمار میرود. این مدل متشکل از چهار رشته سیم است که از سطح مقطع گرد تشکیل شده اند. این رشته ها به شکل دو زوج به یکدیگر تابیده شده اند و به صورت متقارن داخل ساختار کابل قرار گرفته اند و دارای دو لایه محافظ می باشند.
به غیر از دو لایه محافظ یک شیلد مسی نیز در اطراف سیم ها مشاهده میشود. این کابل ها از روکش پی وی سی برخوردار می باشند و عموما به رنگ سبز هستند. این کابل ها کاربردهای صنعتی بسیاری دارند و غالبا از آن ها در جهت نصب ثابت بهره میبرند.
پروفی نت تیپ B
پروفی نت تیپ B از دیگر مدل های کابل پروفی نت است که بیشتر در تجهیزاتی که دارای ارتعاش می باشند یا به انعطاف پذیری بالایی احنتیاج دارند به کار گرفته میشود.
پروفی نت تیپ C
از پروفی نت تیپ C عموما در قسمت های متحرک ماشین آلات یا تجهیزات سیار استفاده میکنند. این کابل ها را با عنوان کابل‌های پروفی نت «Trailing» نیز میشناسند.در ساختار این محصولات از رشته های نازک مسی که به یکدیگر تابیده شده اند بهره گرفته شده است. این ویژگی باعث شده که این کابل ها از خمش و انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند.
عایقی که در این نوع کابل ها مورد استفاده قرار گرفته است غالبا فاقد هالوژن می باشد و مقاومت زیادی در مقابل روغن و گریس از خود نشان میدهد. کابل‌های «Festoon» از مدل های دیگر پروفی نت تیپ C محسوب میشوند که از نظر ساختاری با کابل های Trailing شباهت بسیاری دارند و در موارد مختلفی مانند جرثقیل ها و تجهیزات متحرک روی ریل استفاده میشوند.

کابل پروفی باس چیست؟

پروفی باس یک مسیر امن و پایدار در جهت انتقال داده ها در یک سیستم اتوماسیون محسوب میشود. اگر ساخت این پروتکل ها برای اتوماسیون صورت گرفته باشد باید قابلیت برقراری ارتباط با تمام کنترلرها، سنسورها و درایورها را داشته باشند.
استفاده از کابل پروفی باس یک روش پایدار، ارزان قیمت و تطبیق پذیر می باشد و دارای یک ساختار و استاندارد مشخص است و از نوعی تکنولوژی ارتباط سریال RS-485 بهره میبرد.
یک کابل پروفی باس استاندارد متشکل از اجزایی مانند مغز مسی، فویل ضد نویز، شیلد محافظ، روکش پی وی سی و روکش سیلیکونی می باشد و همه این موارد در کنار هم باعث عدم تاثیر نویز در این کابل میشوند.پروفی باس از یک پروتکل اضافی با عنوان توکن برخوردار است که قابلیت استفاده از چندین Master را فراهم میسازد.

تفاوت کابل پروفی نت و کابل پروفی باس: انتخاب هوشمندانه برای ارتباطات صنعتی

انواع پروفی باس

پروفی باس FMS
پروفی باس FMS یکی از نمونه های پروفی باس است که در مواقعی که حجم داده های دریافتی و ارسالی زیاد است مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع پروفی باس را میتوان یک روش همه کاره در جهت انتقال داده در سطح سلولی دانست.
FMS سرویس های قدرتمندی دارد و از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار می باشد. پروفی باس FMS دارای استاندارد EN50170 است و مناسب برای ارتباط با اجزاء پیچیده تر می باشد.
پروفی باس DP
واژه DP مخفف عبارت Decentralized Peripherals می باشد که در لغت به مفهوم دستگاه غیر متمرکز است. این مدل از نمونه قبلی جدید تر است و به منظور ایجاد ارتباط بین سطح کنترل یک سیستم اتوماسیون صنعتی و محیط غیر متمرکز به کار میرود.
این نوع پروفی باس قادر است که حجم بالایی از داده ها را از حسگرهایی که در مکان های گوناگون یک مجموعه به صورت غیر متمرکز نصب شده اند را جمع آوری کند و تمام آن ها را به وسیله یک کابل مدل دو رشته ای به اتاق کنترل منتقل کند.

تفاوت های کابل پروفی نت و کابل پروفی باس


ویژگی های کابل پروفی نت
بدون نیاز به سوئیچ های تخصصی
قابل استفاده برای داده های بزرگ
فاقد محدودیت در فضای آدرس
امکان ایجاد اتصال بی سیم بدون محدودیت
ویژگی های کابل پروفی باس
دارای سرعت انتقال دیتاها با میزان 12MB در ثانیه
برخورداری از ورودی و خروجی های به شکل slave
دارای فیلد باس سریال کلاسیک
بهره گیری کابل‌ها از اتصالات استاندارد DB9
کنترل کنندهای همیشه مستر

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها