کد خبر: ۲۶۹۵۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲
ایران و اروپا در قطر مذاکرات برجامی داشتند/ سی ان ان نوشت ایران و امریکا در حال رایزنی درباره آزادسازی سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز هستند.

سی ان ان به نقل از یک منبع آگاه مذاکرات اخیر ایران و اتحادیه اروپا را "مثبت" توصیف کرد.

به گزارش عصرایران، سی ان ان به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت مذاکرات میان ایران و اتحادیه اروپا برای احیای برجام بر نقاط معلق اصلی متمرکز شد که از جمله می توان به سطح غنی سازی و همکاری ایران با آژآنس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد.

این منبع که خواست نامش منتشر نشود گفت مذاکرات دو روز در دوحه قطر طول کشید و منجر به تحولات مثبت در مسائل مختلف شد. فضای این مذاکرات برای جلوگیری از رشد تنش، مثبت است.

 

مذاکرات برجامی در قطر / سی ان ان: فضا مثبت بود

نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا به تازگی در دوحه قطر مذاکره کردند.

سی ان ان نوشت هم اکنون ایران و امریکا در حال رایزنی درباره امکان آزادسازی سه شهروند ایرانی - امریکایی به نام های سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز هستند.

قبل از این نیویورک تایمز هم گفته بود ایران و امریکا در حال رایزنی درباره آزادی زندانیان دو شهروندی در تهران و در مقابل، آزادسازی پول های توقیف شده ایران در بانک های جهان هستند.

به تازگی هم امریکا با آزادسازی 2.7 میلیارد دلار پول توقیف شده ایران در عراق موافقت کرد. ایران فقط می تواند از این پول برای مصارف انسان دوستانه (خرید غذا، دارو و موارد مشابه) استفاده کند.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا (ماثیو میلر) درباره این آزادسازی پول ایران گفته بود با معاملاتی که قبل از این روی داده بودند همسو است.

دوحه میزبان مذاکرات احیای برجام


ایران و اتحادیه اروپا برگزاری مذاکرات جدید احیای برجام را تایید کردند.

به دنبال گمانه زنی های رسانه ای درباره حضور همزمان هیات های ایرانی و اروپایی در قطر، دو طرف برگزاری دیدار و مذاکرات را تایید کردند.

این مذاکرات میان علی باقری معاون وزیر خارجه ایران و مسوول مذاکرات هسته ای و مورا معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای انجام شد.

 

مذاکرات برجامی در قطر / سی ان ان: فضا مثبت بود

باقری با انتشار عکس قدی دو نفره از خود و مورا در کنار هم از برگزاری این مذاکرات خبر داد.

او نوشت: جلسه ای جدی و سازنده با انریکه مورا در دوحه داشتم. در مورد طیفی از موضوعات از جمله مذاکرات رفع تحریم ها به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

در این توییت، به تعداد جلسات، روزهای مذاکرات اشاره ای نشده است.

انریکه مورا اما در توییت خود جزییات بیشتری منتشر کرد. او با انتشار عکسی از جلسه مذاکرات دو هیات به ریاست خودش و باقری نوشت:
"گفتگوهای فشرده دیروز و امروز با معاون وزیر @Bagheri_Kani در دوحه در مورد طیفی از مسائل دشوار دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، از جمله راه پیش رو در مورد برجام. تبادل خوب در خلیج [فارس] (استراتژی اتحادیه اروپا، @EUSR_Gulf جدید، توافقنامه ایران/عربستان سعودی)

مذاکرات برجامی در قطر / سی ان ان: فضا مثبت بود

حدود یک هفته قبل از این دو مقام در ابوظبی نیز باهم دیدار و مذاکره داشتند.

عمان، قطر و به تازگی امارات میان ایران و قدرت های جهانی در حال رایزنی هستند.
به تازگی هم میانجی گری عمان میان ایران و بلژیک - امریکا به نتیجه رسید و دو طرف زندانیانی را آزاد کردند.

مذاکرات احیای برجام ایران، گروه 1+4 و امریکا از دو سال قبل تاکنون متوقف مانده و در بن بست قرار دارد. حل نشدن اختلافات میان ایران و امریکا دلیل توقف مذاکرات اعلام شده است.

همزمان، مذاکرات موازی میان ایران و امریکا و ایران - اتحادیه اروپا آغاز شد.
از جمله می توان به مذاکرات غیرمستقیم ایران - امریکا در دوحه قطر و عمان اشاره کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری