کد خبر: ۲۶۹۲۲۸
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از جلسه مشترک اعضای این کمیسیون با مسئولان وزارت خارجه و نیرو درباره حق‌آبه هیرمند در جلسات این هفته، خبر داد.

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به بحران کم‌آبی در استان سیستان و بلوچستان و عدم پایبندی طالبان به حق‌آبه ایران گفت: معاهده‌ای بین ایران و افغانستان در سال 1351 منعقد شده که طبق بند 5 آن نباید در هیچ شرایطی آب هیرمند به سمت ایران قطع شود، در بند 9 آن هم آمده که در صورتی که دولت افغانستان تعمدا این کار را انجام دهد مرجعی را به عنوان مرجع حکمیت انتخاب کند.

وی افزود: بر اساس این معاهده وضعیت آب هیرمند کاملا مشخص شده است اما با کمال تعسف طالبان طابع قانون نیست و این معاهده که جنبه بین المللی دارد را اجرا نمی‌کند و ایران حق دارد از تمام ابزارهای بین‌المللی برای این کار استفاده کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است در جلسات این هفته با حضور مسئولان وزارت خارجه و نیرو موضوع حق‌آبه هیرمند پیگیری شود.

حیدری اظهار کرد: قرار است در این جلسه مسئولان مربوطه گزارشی از آخرین اقدامات برای پیگیری این موضوع به اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه دهند تا در نهایت گزارشی در این زمینه تهیه و در اختیار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها