کد خبر: ۲۶۹۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۰
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بررسی لایحه برنامه هفتم تقریبا در دولت به اتمام رسیده و پیش بینی ما این است که بتوانیم موافقت وزرا را در جلسه بعدی هیأت دولت بگیریم تا اوایل هفته آینده لایحه آماده ارسال به مجلس شود.

داود منظور عصر دوشنبه پس از پایان نشست با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به لایحه برنامه هفتم توسعه، با بیان اینکه فعالیت روی لایحه برنامه هفتم تقریبا در دولت به اتمام رسیده است، گفت: برخی از وزرا و معاون رئیس جمهور درباره این لایحه همچنان ملاحظاتی داشتند. از این رو طی دیروز و امروز جلسات متعددی با هر کدام از این اعضا با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و دبیر دولت برگزار شد و نقطه نظرات دریافت شد تا آن ویرایش‌هایی که باید در راستای این لایحه انجام می‌گرفت، نهایی شود. از این رو این ویرایش‌ها انجام شده و ما فکر می‌کنیم در نوبت بعدی جلسه هیات دولت بتوانیم این لایحه را مطرح و رای هیات دولت را دریافت کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: پیش بینی ما این است که ان شاءالله برای اوایل هفته آینده یعنی روز یکشنبه، این لایحه آماده تحویل به مجلس باشد.

منظور درباره افزایش میزان اجرای برنامه هفتم توسعه و تدابیر لازم برای این بخش، گفت: سعی کردیم موضوعات برنامه هفتم توسعه را محدودتر کنیم تا بر روی مسائل اصلی متمرکز شود.

وی با بیان اینکه ۲۲ مسئله برای برنامه هفتم توسعه تعریف شده است، تصریح کرد: احکام برنامه و همچنین سیاست های اجرایی برنامه با همین رویکرد تدوین شده است. نکته مهم این است که ما برای برنامه هفتم توسعه نظامات کنترلی و نظام نظارتی ویژه ای را تعریف کرده ایم. همچنین ما در این برنامه به ارتباط بین برنامه توسعه و بودجه سالیانه توجه داشته ایم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به یکی از احکام برنامه هفتم توسعه بیان کرد: در این حکم ما پیش بینی کردیم در نیمه اول هر سال دستگاهها باید برنامه عملیاتی سال بعد خود را به سازمان برنامه و بودجه ارائه دهند تا این برنامه به تصویب دولت رسیده و براساس این برنامه عملیاتی، بودجه سال بعد تهیه شود لذا می‌کوشیم پیوند بین برنامه توسعه و بودجه سالیانه را با فرآیند تعریف شده موجود، تقویت کنیم.

منظور با بیان اینکه در برنامه هفتم توسعه فرآیندهای نظارتی توسعه پیداکرده است، ادامه داد: در این برنامه نظام گزارشگری را توسعه دادیم. بنابراین تمام تمرکز خود را به خدمت می گیریم تا هدف گذاری های موجود در قالب برنامه هفتم توسعه در طول پنج ساله آتی محقق شود.

لایحه دوفوریتی کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه  با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه دوفوریتی کاهش مالیات بر ارزش افزوده  در جلسه عصر امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و موافقان و مخالفان این لایحه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

این نماینده مجلس ادامه داد: پس استماع نظرات نمایندگان در جلسه فوق، کلیات این لایحه در کمیسیون مصوب و موضوع یک درصد مالیات بر ارزش افزوده مد نظر قرار گرفت.

وی با اشاره به برداشت های غلط صورت گرفته پیرو لایحه فوق بیان داشت: برخی در قبال این لایحه اینطور برداشت کرده اند که مجلس در تلاش برای اصلاح لایحه بودجه سال  ۱۴۰۲ است که باید گفت قانون بودجه در این بخش اصلاح نمی شود لذا ما در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ هیچ حکم تورم زایی را در نظر نگرفتیم.

این نماینده مجلس بیان کرد: اقدام دولت در جهت ارائه لایحه فوق برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده است اما به دلیل اینکه دولت می خواهد این قانون را برای مدت یک سال اصلاح کند، می کوشد این موضوع را در قالب لایحه اصلاح بودجه، مطرح و به مجلس ارائه دهد. بنابراین منظور از این لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده  و نه اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۲.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به حضور داود منظور، رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه در جلسه فوق بیان کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با حضور در این جلسه، کلیات برنامه هفتم توسعه را برای نمایندگان این کمیسیون تشریح کرد. به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه برنامه هفتم توسعه هفته آینده یکشنبه به صحن مجلس ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه تاکید کرد که برنامه هفتم توسعه  در ۷ بخش و ۲۲ فصل دیده شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: مباحث اقتصادی، زیر بنایی، فرهنگی و اجتماعی، علمی و فناوری و آموزشی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و اداری و حقوقی و قضایی از جمله سرفصل‌ها این برنامه هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری