کد خبر: ۲۶۹۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
دولت رئیسی هرکجا کم آورده دست کرده و از صندوق توسعه ملی پول برداشته. مثلا چندین میلیون دلار به نام آب روستایی از این صندوق برداشت کردند اما مشخص نشد کدام روستاها؟ خب اعلام کنید کدام روستاها بوده است؟

مهدی پازوکی اقتصاددان با انتقاد به وضعیت خالی بودن صندوق توسعه ملی که اخیرا خبر آن منتشر شده و اعلام شده که موجودی فعلی این صندوق 10 میلیارددلاراست، به اصلاحات نیوز می‌گوید: دولت رئیسی که روی کار آمد باید همان ابتدا اعلام می‌کرد که منابعش چیست و چه میزان وام را به چه کسانی داده اند. طبق قانون صندوق فقط حق  دارد به بخش خصوصی وام دهد.

وی افزود: شخصا به عنوان یک شهروند ایرانی عاجزانه می‌خواهم که اعلام کنند از ابتدا این وام‌هایی که پرداخت کرده اند به چه کسانی و به چه میزانی و سررسید و معوقات آن چیست. پس ابتدا نیاز به شفاف سازی وجوددارد.

وی ادامه داد: به نظرم اعضای صندوق بروند از نروژ، عربستان و کویت یاد بگیرند و ببینند که چگونه در حال اداره هستند. صندوق در حد یک وزارت خانه بودجه دارد، قبل از صندوق در دولت خاتمی در برنامه سوم یک حساب ارزی داشتیم و پول ها به آن می‌آمد و یک دبیر داشت به نام آقای مردوخی و زمانی که دولت را به احمدی نژاد با حدود 10 میلیارد دلار تحویل داد، حالا آقایان میلیاردها گرفته اند و حالا بعد از 20 ماه، می‌گویند صندوق خالی است. 

پازوکی با بیان اینکه صندوق هم مانند سایر امور است و نیاز داریم تا مدیریت را درست کنیم، گفت: ما باید سلامت اقتصادی را به اقتصاد ایران برگردانیم. اصلا نماینده چه حقی دارد که به صندوق فشار بیاورد ، اگر نماینده نظارت می‌کند قابل تحسین است، اما اگر به دنبال بده بستان است باید به مردم معرفی شوند.

وی گفت: صندوق توسعه ملی یک جدولی درست کند و بگوید این 140 میلیارد را به چه کسانی داده و سررسید آن کی بوده و میزان معوقات هم چقدر است. این حق مردم است که بدانند این پول‌ها دست چه کسی است.

این اقتصاددان ادامه داد: دولت هرکجا که کم آورده دست کرده و از این صندوق برداشت کرده است. مثلا چندین میلیون دلار را به نام آب روستایی از این صندوق برداشت کرده اند اما مشخص نشد کدام روستاها ؟ خب اعلام کنید کدام روستاها بوده  است؟ چرا اعلام نمی‌کنند که چه کسانی این وام ها را گرفته اند؟ من که نگرفتم، یکسری علاف این وام ها راگرفته اندو پس هم نمی‌دهند.

پازوکی افزود: فلسفه این صندوق این است که بخش خصوصی را فعال کند که در زمینه های تولیدی وام بگیرد و وام را پرداخت کند و ضمانت لازم را بدهند.  خب حالا که پس نمی‌دهند ضمانت ها را بگذارید و پول دولت را دربیاورید، در این میان یکی این ها را خورده است و نمیدانیم چه فرد یا افرادی هستند. چرا تضمین ها را مصادره نمی‌کنید؟ آیا تضمین ها الکی بوده است؟ چرا افراد کارشناس ارزیاب را محاکمه نمی‌کنید؟ متاسفانه بسیاری از این پولها را به شرکت های وابسته به صندوق بازنشستگی و وابسته به نهادهای نظامی داده اند.

پازوکی با بیان اینکه این رویه عامل فساد در کشور است، گفت: پولی که قرار است صرف گسترش تولید شود، نباید صرف تجارت شود. اخیرا دیدم اعضای عامل صندوق می‌گویند که نمایندگان به ما فشار می‌اورند، خب بیخود که فشار می‌آورند. 

وی ادامه داد: صندوق باید یک دفتر کوچکی در سازمان برنامه باشد و زیر نظر این سازمان باشد. اجاره همین دفترصندوق توسعه ملی درخیابان گاندی چندمیلیارد است؟ بروند از دنیا یاد بگیرند. دبیرخانه صندوق با 5 نفر اداره می‌شود و اگر نمی‌توانند شخصا می‌توانم با 5 نفر این صندوق را مدیریت کنم و هر روز هم گزارش عملکرد را روی سایت بگذارم تا مردم ایران در جریان امور قرار داشته باشند که چقدر ورودی و چقدر خروجی و دست چه کسانی است.

اما اکنون  این صندوق با کلی خدم و حشم اداره می‌شود. در زمان آقای خاتمی که این صندوق ایجادشد، یک ریال سو استفاده نشد و اساس شکل گرفت تا جلوی شوک‌های اقتصادی را بگیرد. به دلیل عدم وجود نظام تدبیر در کشور، این صندوق مانند سایر مسائل دچار مشکل شده است.

 
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری