کد خبر: ۲۶۸۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در رشته توییتی به مقایسه پروژه‌های عمرانی و وضعیت سازندگی دولت رئیسی و روحانی پرداخت.

سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت روز جمعه توییتر نوشت: آدرس غلط درباره پروژه‌های عمرانی؛ تحقق بودجه عمرانی در دولت خسته ۶۵ درصد و در دولت رئیسی ۱۲۵ درصد است، نرخ رشد اقتصادی صفر، تورم ۶۰ درصدی (بالاترین تورم ۸۰ سال اخیر)، بهره‌وری منفی، نرخ رشد منفی ۴.۶ درصدی سرمایه‌گذاری و ۸ برابر شدن میزان نقدینگی بخشی از آمارها و عملکرد دولت خسته است.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت افزود: در دولت خسته به رغم بی‌ عملی در افزایش درآمدهای پایدار دولت، هزینه‌های جاری به شدت افزایش یافت و به عبارتی با رشد ۸ برابری نقدینگی، هزینه‌ها از جیب مردم تأمین شد، در این میان بیشترین آسیب به قشر متوسط و کم‌ درآمد وارد شد. عبور ضریب جینی از ۴۰ واحد بیانگر افزایش فاصله طبقاتی است.

خلجی با اشاره به هزینه‌های جاری دولت نوشت: هزینه‌های جاری در دولت خسته بیش از ۶٫۴ برابر شد؛ برای تأمین این هزینه‌ها علاوه بر انتشار قابل توجه اوراق مشارکت و انتقال بدهی به دولت فعلی، به اذعان رئیس‌ کل بانک مرکزی وقت به استفاده از پول پرقدرت روی آورده شد و نتیجه هم رشد نقدینگی و عبور تورم از مرز ۵۰ درصد بود.

وی افزود: تنها در ۵ ماه آخر دولت خسته ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی استقراض شد و این در حالی بود که حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان تخصیص بدون وجود منابع در خزانه مانده بود.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با اشاره به هزینه‌های عمرانی تاکید کرد: پرداخت‌های عمرانی در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۳۶ هزار میلیارد تومان رسید که ۷۶ درصد بیشتر از رقم سال ۱۳۹۹ بود. افزایش ۷۶ درصدی پرداخت‌های عمرانی در یک سال، در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

خلجی خاطرنشان کرد: در ۸ سال دولت خسته که به دهه از دست رفته اقتصاد ایران معروف است نه تنها روند اعتبارات عمرانی نزولی بود بلکه طی ۲ سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۴ رشد سالانه پرداخت‌های عمرانی منفی شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری