کد خبر: ۲۶۸۸۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰
با تصویب مجلس شورای اسلامی، وزیر کشور در مجموع ۳۰ نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی، علمی، اجتماعی، حقوقی و اقتصادی کشور دارای صلاحیت‌ را به‌ عنوان معتمد به هیأت‌ مرکزی نظارت معرفی می‌کند.

در نشست علنی امروز یکشنبه (۱۷ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با ماده ۱۶ این طرح موافقت کردند.

در ماده ۱۶ این طرح آمده است: به‌منظور تعیین معتمدان مردمی هیأت اجرایی مرکزی، وزیر کشور در مجموع ۳۰ نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی، علمی، اجتماعی، حقوقی و اقتصادی کشور را که دارای صلاحیت‌های مندرج در ماده (۳۳) این قانون باشند، را به‌ عنوان معتمد به هیأت‌ مرکزی نظارت معرفی می کند. پس از تأیید هیأت مرکزی نظارت با رعایت تبصره (۳) این ماده، وزیر کشور حداکثر ظرف مدت یک هفته، جلسه‌ای با حضور نماینده هیأت مرکزی نظارت و حداقل دو سوم معتمدان مذکور تشکیل می‌دهد که ضمن آن ۶ نفر معتمدان هیأت اجرایی مرکزی با رأی مخفی همان معتمدان و اکثریت نسبی از میان معتمدان تأیید شده، به‌ عنوان عضو اصلی و سه نفر عضو علی البدل به‌ ترتیب آراء انتخاب می شوند.

- هیأت‌ مرکزی نظارت موظف است با اخذ نظر مراجع ذیصلاح حداکثر ظرف دو روز، اظهارنظر کتبی خود را نسبت ‌به صلاحیت معتمدان معرفی شده، به وزیر کشور ارسال کند. چنانچه هیأت‌ مرکزی نظارت با دلایل موجه کل یا تعدادی از معتمدان پیشنهادی را تأیید نکرد، وزیر کشور موظف است به تعداد ۲ برابر مورد نیاز، افراد دیگری که واجد شرایط باشند به هیأت ‌مرکزی نظارت پیشنهاد کند. هیأت‌ مرکزی نظارت حداکثر ظرف مدت چهل و هشت ساعت نظر خود را به صورت کتبی اعلام می کند.
اگر برای بار دوم، معتمدان پیشنهادی، مورد تأیید هیأت‌ مرکزی نظارت قرار نگیرند، در صورتی که حداقل ۲۰ نفر مورد تأیید باشند، اعضای اصلی و علی البدل را از میان خود انتخاب خواهند کرد، در غیر این صورت وزیر کشور با تأیید هیأت مرکزی نظارت ظرف مدت چهل و هشت ساعت، باقی مانده از ۲۰ نفر معتمد را انتخاب خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها