کد خبر: ۲۶۸۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰
با رای نمایندگان مجلس؛
مسئولیت حسن اجرای فرآیند اجرایی انتخابات، هماهنگی با نهادهای مرتبط، تصویب برنامه زمان‌بندی و اجرایی با تایید شورای نگهبان و رسیدگی به موضوعات ارجاعی از سوی وزیر کشور از جمله وظایف هیات اجرایی مرکزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین شد.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با مواد (۱۷)، (۱۸) و (۱۹) این طرح موافقت کردند.

ماده (۱۷) متن زیر به‌ عنوان ماده (۳۱ مکرر ۱) به قانون الحاق می‌شود که طبق آن وظایف هیات اجرایی مرکزی، علاوه بر مواردی که در این قانون به عهده آنها گذاشته شده است، به‌ شرح زیر است:

۱- مسئولیت حسن اجرای فرآیند اجرایی انتخابات در همه سطوح
۲- هماهنگی با نهادهای مرتبط در برگزاری انتخابات
۳- تصویب برنامه زمان‌بندی و اجرائی انتخابات با تأیید شورای نگهبان
۴- رسیدگی به موضوعات ارجاعی از سوی وزیر کشور

تبصره- وزارت کشور موظف است تمامی تصمیمات خود در خصوص انتخابات در همه سطوح تا تایید نهایی انتخابات را به اطلاع هیات اجرایی مرکزی برساند. در صورتی که هیات مزبور نسبت به این تصمیمات نظری داشته باشد، مراتب را فورا به اطلاع وزیر کشور می‌رساند. وزیر کشور موظف است نظرات هیات را اجرا کند. در غیر این صورت هیات اجرایی مرکزی مراتب را به هیات مرکزی نظارت گزارش خواهد داد. اجرای تصمیمات هیات مرکزی نظارت الزامی است.

ماده (۱۸) نیز به تصویب نمایندگان رسید که بر اساس آن یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده ۳۱ مکرر ۲ به قانون الحاق می‌شود که طبق آن وزارت کشور موظف است به منظور اجرای انتخابات، ستادی تحت عنوان ستاد انتخابات کشور با وظایف زیر تشکیل دهد:

۱- تنظیم برنامه زمان‌بندی فرآیندهای اجرایی انتخابات و ارائه به هیات اجرایی مرکزی انتخابات
۲- برنامه‌ریزی به‌ منظور اجرای مطلوب کلیه فرآیندهای انتخاباتی در چهارچوب قانون و مصوبات هیات‌ اجرایی مرکزی انتخابات
۳- ایجاد هماهنگی‌های لازم با تمامی دستگاه‌ها و نهادها در خصوص برگزاری انتخابات
۴- اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص تمامی فرآیندهای انتخابات
۵- طراحی و چاپ تعرفه‌ها، اوراق و کاربرگ‌های انتخابات، تهیه اقلام و لوازم انتخاباتی از جمله لوازم مورد نیاز برای برگزاری انتخابات الکترونیکی
۶- سایر امور محوله مرتبط با انتخابات از سوی وزیر کشور

همچنین ماده ( ۱۹) نیز به تصویب نمایندگان رسید که طبق آن متن زیر جایگزین ماده (۳۲) قانون و تبصره های آن می‌شود:

ماده ۳۲- دو هفته پیش از ثبت نام، فرماندار مرکز حوزه های انتخابیه دستور تشکیل هیات های اجرایی حوزه های فرعی را به فرماندار یا بخشدار حوزه های فرعی صادر کرده و خود موظف است ظرف هفت روز در مرکز حوزه انتخابیه هیات اجرایی انتخابات را با حضور هیات نظارت شورای نگهبان به ریاست خود و عضویت سایر اعضای حقوقی شامل یک نفر حقوقدان با معرفی رئیس کل دادگستری استان و رئیس یا سرپرست ثبت‌ احوال مرکز حوزه انتخابیه و هشت نفر معتمدین موضوع ماده (۳۲ مکرر ۲) این قانون تشکیل دهد.

تبصره ۱- در دوره‌هایی که انتخابات مجلس شوای اسلامی همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود، هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و حوزه فرعی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، در صورت عدم مخالفت مجلس خبرگان رهبری، حسب مورد همان هیات‌های اجرایی شهرستان و بخش در انتخابات مجلس شورای اسلامی است. داوطلبی همزمان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر انتخابات به استثناء انتخابات خبرگان رهبری ممنوع است.

تبصره ۲- در صورتی که حوزه انتخابیه بخش فاقد رئیس ثبت احوال باشد، مقام منصوب کننده استانی (مدیرکل ثبت احوال) باید نماینده‌ای را به بخشدار معرفی کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری