کد خبر: ۲۶۸۷۶۴
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
مشاور وزیر در نشست با بانوان فعال جامعه کار و تولید:
مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش مهم زنان در عرصه‌های مختلف گفت: حضور زنان باید تأثیرگذار و تصمیم‌ساز باشد.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «نرجس بختیارخلج» در نشست هیأت‌رئیسه تشکل‌های کارگری و بانوان فعال جامعه کار و تولید، ضمن تبریک هفته کارگر به بانوان عرصه کار و تلاش اظهار امیدواری کرد که مسائل زنان کارگر به بهترین شکل توسط مسئولین رفع و با برنامه‌ریزی جامع، تمامی خواسته‌های این بانوان محقق شود.

وی افزود: به برکت نگاه عالمانه مقام معظم رهبری، ایران ارائه‌کننده مفهوم و الگوی سوم زن (زن مسلمان) در جهان است. بدین معنا زن در عرصه خانواده در مقام مادری و همسری تلاش می‌کند و هم در عرصه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جریان‌ساز و حضور مؤثر دارد.

بختیارخلج تأکید کرد: در این نشست در خدمت خواهران بزرگواری هستیم که برگرفته از این الگو و تلاشگران دو عرصه اجتماعی و خانواده هستند.
 
مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده گفت: در این نشست بانوانی حضور دارند که چشم امید زنان به ایشان است و این بانوان در تلاش هستند با مساعدت و همدلی، وضعیت زنان کارگر و خانواده‌های کارگری را بهبود و ارتقا دهند.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وظایف دفتر مشاوره زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: رویکرد این دفتر، کمک به سیاست‌گذاری، تصمیم‌سازی، راهبری و نظارت بر حوزه زنان و خانواده است؛ علاوه بر بانوان کارمند، اقشار مختلفی از زنان از جمله زنان کارگر بسته به مأموریت‌های وزارتخانه، خدمت‌گیرنده این مجموعه هستند.

بختیارخلج به اهمیت شناسایی بانوان فعال و ضرورت هم‌افزایی، همگرایی بانوان در راستای ارتقای وضعیت زنان اشاره کرد و گفت: همه تلاش‌مان بر این بود که نگاه خانواده‌محور را در مجموعه وزارتخانه داشته باشیم؛ به همین منظور مشاورین امور زنان و امور خانواده را در بخش‌های مختلف ایجاد کردیم، از جمله در معاونت روابط کار که علاوه بر آن کارگروه تخصصی ذیل آن مجموعه با رویکرد سه‌جانبه‌گرایی شکل گرفت و نتایج خوبی داشت.
 
وی ادامه داد: بدین ترتیب نمایندگان بانوی کارگری، کارفرمایی و دولت در جلسات حضور دارند؛ همچنین دو سال است با مساعدت معاونت فرهنگی و اجتماعی، کمیته زنان و خانواده ذیل شورای سیاست‌گذاری هفته کارگر شکل گرفته و به صورت ملّی فعالیت‌هایی را در ابعاد مختلف و ملّی برنامه‌ریزی می کند.
 
بختیارخلج، یکی دیگر از اقدامات برای بانوان را احصای نظام مسائل و تدوین احکام پیشنهادی برنامه هفتم زنان و خانواده توسعه عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم که احکام  دارای اولویت مثل امنیت شغلی و رفاه زنان کارگر را به ثمر برسانیم.
 
وی تأکید کرد: با نگاه همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون روابط کار بسته امنیت شغلی پیشنهاد شد و دو تبصره ذیل لایحه پیشنهادی امنیت شغلی برای زنان در حوزه ازدواج و فرزندآوری لحاظ شد.

بختیارخلج از جمله اقدامات سال گذشته به اصلاح چک‌‌لیست‌های بازرسی کار با محوریت تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده و فرزندآوری اشاره کرد.
 
مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده با تأکید بر اهمیت حضور مؤثر زنان در مجامع بین‌المللی از جمله سازمان بین‌المللی کار (lLO) خاطرنشان کرد: متأسفانه دشمنان با نیت‌های خبیثانه خود به دنبال وارونه جلوه‌دادن چهره ارزشمند، فعال و اثرگذار زن مسلمان هستند. امیدوارم با پیگیری‌های صورت گرفته حضور مؤثر زنان را در نشست‌های بین‌المللی از جمله ILO داشته باشیم.
 
وی به اقدام در جهت اصلاح ماده ۱۶۷ قانون کار مبنی بر حضور زنان در شورای عالی کار تأکید و تصریح کرد: حضور زنان در این شورا می‌تواند نقش تصمیم‌ساز زنان و خروجی‌های همه‌جانبه‌نگر و متوجه خانواده را پررنگ‌تر کند که این نقش تصمیم‌ساز مورد تأکید مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با بانوان نیز بود.
 
بختیارخلج خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای اولین بار  با حسن نیت اعضای تشکل ها شاهد حضور یک بانوی شایسته در رأس یک تشکل کارگری هستیم که امیدوارم این حضور منشاء خیر و برکت باشد.

وی دیگر خدمات حوزه امور زنان و خانواده وزارتخانه را مرتبط با جامعه زنان کار و تولید؛ مرتبط‌شدن بانوان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با کمیته زنان و خانواده شورای هماهنگی استان‌ها، آموزش‌های با رویکرد خانواده‌محور، مهارت‌افزایی و پیشگیرانه از آسیب و ارتقای فرهنگی، تشکیل گروه‌های جهاد تبیین در مجموعه‌های تولیدی، برگزاری میز خدمت، بازدیدها و ... اعلام کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری