کد خبر: ۲۶۷۹۸۷
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
آیا دنیای بسکتبال یک مایکل جردن جدید از جنسی کاملا متفاوت را تجربه خواهد کرد که جای هیچ حرف و حدیثی را برای تصاحب عنوان برترین بسکتبالیست تاریخ باقی نمی‌گذارد؟

در هیاهوی کل‌کل اهالی بسکتبال به خصوص طرفداران بسکتبال حرفه‌ای آمریکا موسوم به NBA درباره بهترین بسکتبالیست تاریخ، یک ستاره جدید از فرانسه ظهور کرده و تمام توجهات را به خود معطوف کرده است و شاید او پایانی بر تمام بحث‌ها میان طرفداران مایکل جردن، لبران جیمز، ویلت چمبرلین، کوبی برایانت و حتی اخیرا استفن کری باشد.

ستاره موردنظر ویکتور ومبانیاما، بسکتبالیست ۱۹ ساله شاغل در لیگ فرانسه است که تابستان پیش رو به لیگ NBA درفت خواهد شد و تیم‌ها از الان برای جذب این بازیکن سر و دست می‌شکنند و شروع به ضعیف کردن خود برای کسب بهترین شانس در مراسم درفت شده‌اند (در لیگ NBA بهترین استعداد‌ها نصیب ضعیف‌ترین تیم‌های فصل گذشته می‌شوند و خبری از پول و قدرت برای جذب ستاره‌های آینده‌دار لیگ نیست.)
ویکتور ومبانیاما کیست؟

هر چند سال یک‌بار، استعداد خاصی وارد درفت (یارکشی) لیگ NBA می‌شود که نسبت به بقیه، بیشتر سر و صدا می‌کند. چند سالی است که استعدادیاب‌ها متوجه ظهور یک استعداد ویژه در فرانسه شده‌اند. ویکتور ومبانیاما (Victor Wembanyama)، پدیده‌ای است که دو سال پیش با تمرین کنار رودی گوبر، سنتر بلند قامت و قدرتمند فرانسوی شاغل در NBA شناخته شده و توانایی‌های او مثل بمب سر و صدا کرد.

ومبانیاما که در حال حاضر ۱۹ ساله است، ۲۱۹ سانتی‌متر قامت دارد (به گفته کارشناسان بسکتبال با کفش‌های مخصوص این رشته به ۲۲۸ سانتی‌متر هم می‌رسد!) و به واسطه وزن پایینش (١٠٤ کیلوگرم) سرعت مناسبی هم به عنوان یک بازیکن سنتر و فوروارد دارد. در نگاه اول شاید او را با سایر بسکتبالیست‌های بلند قامت مقایسه کنند، اما او فقط در قد بلندش خلاصه نمی‌شود. ومبانیاما در فاز هجومی یکی از بهترین پدیده‌های سال‌های اخیر به شمار می‌رود و قدرت بالای او در شوتزنی، باعث شده مهارنشدنی به نظر برسد.

ومبانیاما بازیکنی نیست که فقط زیر حلقه بسکتبال سلطه‌گر باشد بلکه او کاملا دست به توپ است و می‌تواند پرتاب سه امتیازی و دو امتیازی را با دقت بالایی انجام دهد و از طرفی زیر حلقه بسکتبال بدون رقیب است و در لیگ فرانسه جایی برای حرف و حدیث باقی نگذاشته است. البته او یک بازیکن دو طرفه است که می‌تواند در دفاع و حمله توانایی‌هایش را نشان دهد.

تمام استعدادیاب‌های NBA بر این باور هستند ومبانیاما بدون ذره‌ای تردید، انتخاب شماره ١ درفت خواهد بود. تیم‌هایی مانند سن‌آنتونیو اسپرز و یوتا جز از عمد تیم خود را از هر گونه ستاره خالی کرده‌اند و به دنبال این ستاره هستند. هر چند ومابانیامای ۱۹ ساله می‌تواند تا چند سال دیگر بر قدرت، تکنیک و تجربه خود اضافه کند و شاید رکورد‌های زیادی را در برترین لیگ بسکتبال جهان بشکند.

در ادامه گوشه‌ای از بازی‌های این پدیده ۱۹ ساله را تماشا می‌کنید:

تعداد بازدید : 0
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری