کد خبر: ۲۶۷۹۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
امیرعبداللهیان:
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه گفت تهران آماده جمع بندی مذاکرات است.

به گزارش اعتدال، وزرای امور خارجه ایران و عراق روز چهارشنبه، پس از دو دور مذاکرات خصوصی و عمومی در بغداد، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حضور رسانه‌های خبری شرکت کردند.

وزیر امور خارجه ایران در این کنفرانس خبری، ضمن ادای احترام به ارواح شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان بر ضرورت نهایی سازی پرونده این ترور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه ایران حامی عراقی مستقل، قوی و توسعه یافته می‌باشد، گفت تهران بر برخورداری ملت عراق از حق تعیین سرنوشت خود تاکید می کند.

امیرعبداللهیان: آماده جمع بندی مذاکرات هسته ای هستیم / اگر امریکا کارشکنی کند پلن B را اجرا می کنیم

وی افزود: سیاست های عراق در توسعه روابط با کشورهای منطقه، مورد حمایت دولت آیت الله رئیسی است. او از تلاشهای بغداد جهت برقراری گفتگوهای تهران - ریاض و تهران - قاهره تشکر کرد.

وزیر خارجه ایران با تاکید بر سیاست جمهوری اسلامی در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق، گفتگوهای امنیتی در قالب کمیته عالی امنیتی را سازنده خواند.

امیرعبداللهیان ادامه داد عراق نباید منبعی برای استفاده گروههای تجزیه طلب و تروریست علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

وزیر امور خارجه ایران سند همکاری‌های جامع ایران - عراق را در دستور کار دو کشور اعلام و ابراز امیدواری کرد به زودی این سند نهایی شود.
امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای آمریکا از این کشور به مورد اجرای کامل در آید.

او همکاری‌های مرزی و رودخانه ای دو کشور را بر اساس معاهده ۱۹۷۵ در مسیر سازنده ای دانست.
تکمیل پروژه خط آهن بصره - شلمچه و کرمانشاه بغداد به عنوان زیرساختهای لازم جهت توسعه همکاری‌های ترانزیتی دو کشور از دیگر موضوع مورد اشاره وزیر خارجه ایران بود.

امیرعبداللهیان: آماده جمع بندی مذاکرات هسته ای هستیم / اگر امریکا کارشکنی کند پلن B را اجرا می کنیم

امیرعبداللهیان ضمن تقدیر از تلاش های عراق جهت نزدیک کردن دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران و طرف های غربی در خصوص برجام، آمادگی کشورمان جهت نهایی کردن جمع بندی موجود را اعلام کرد.

وی با اشاره به دریافت پیامهای متضاد از سوی آمریکا که از طرق دیپلماتیک و رسانه‌ها ارسال می‌شود، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره حمایت کرده و توافق خوب، قوی و پایدار در برجام، اصول مورد تاکید تهران هستند.

در عین حال وزیر خارجه ایران تاکید کرد اگر طرف آمریکایی در مسیر مذاکرات برجام کارشکنی کند جمهوری اسلامی طرح B و تمامی‌گزینه‌ها را در دستور کار قرار خواهد داد.

وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مذاکرات خود با طرفهای ایرانی، مباحث را صرف نظر از ملاحظات سیاسی و صرفا بر اساس اصول فنی و تخصصی پیگیری کند.

او بار دیگر تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود و فتوای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در این رابطه گواه روشنی است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق نیز در این کنفرانس، با اشاره به اینکه امروزه عراق به مرکز تعاملات منطقه ای تبدیل شده است، ابراز امیدواری کرد روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت های عظیم موجود استفاده لازم را ببرد.

وزیر خارجه عراق، ضمن تاکید بر سازنده بودن همکاری‌های مرزی با ایران، عدم جواز استفاده از خاک عراق بعنوان تهدیدی علیه همسایگان را جزو اصول قانون اساسی کشورش دانست.

فواد حسین با اشاره به مذاکرات اخیرش با مقامات آمریکایی جهت استفاده از معافیتهای تحریمی، ابراز امیدواری کرد تعاملات گازی و برقی با ایران توسعه یابد. وزیر خارجه عراق در پایان، خواستار بازگشت ایران و آمریکا به مذاکرات وین و حل موضوع برجام شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری