کد خبر: ۲۶۷۹۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه با توجه به تکثر مسائل یادگیری بزرگسالان و اقتضائات زیست بوم جدید، نیازمند بازمهندسی در مسیر نهضت سوادآموزی هستیم، از انتشار فراخوان رهیافت‌های نوین سوادآموزی که از اولین گامها در مسیر مردمی سازی است خبر داد.

رایزنی برای افزایش سن باسوادشدن تا ۶۵ سال/دیگر خواندن و نوشتن برای باسوادی کافی نیست

به گزارش اعتدال، علیرضا عبدی در نشستی خبری به تشریح جزئیات فراخوان ملی و فراملی رهیافت‌های نوین سوادآموزی در زیست بوم جدید و رویکردهای جدید در سواد آموزی (رسا) ، "سوادآموزی تکلیف محور و مردم پایه" پرداخت و گفت: این فراخوان، آغاز جریانی در راستای مردمی سازی نهضت سوادآموزی محسوب می‌شود.

وی افزود: سوادآموزی در شرایط منحصربه فردی قرار گرفته و باید با تعریفی از حوزه سوادآموزی به خصوص آموزش بزرگسالانهمراه باشد. در زیست‌بوم جدیدی حضور داریم، چه به واسطه جمعیت و چه ورود فناوریهای جدید که نهضت سوادآموزی را نیز با شرایط جدیدی مواجه می‌کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در دنیای جدید، مدل های جدیدی از حکمرانی و استفاده از فناوری های جدید مورد استفاده قرار گرفته است گفت: نهضت سوادآموزی باید این فرصت را برای خود جدی قلمداد کند و نهایت استفاده را برای تحول در آموزش بزرگسالان ببرد.

عبدی با اشاره به فراخوان رهیافت‌های نوین سوادآموزی عنوان کرد: امیدواریم اشتراکی را به صورت حداکثری در نظام دانشی کشور داشته باشیم و هرکسی را که می‌تواند به ما کمک کند در قالب فراخوان در کنار خود داشته باشیم. هرکسی که صاحب ایده و تجربه است و می‌تواند راهکار جدیدی به ما ارائه کند، می‌تواند در این فراخوان شرکت کند. نگاه ما صرفا ملی نیست و در امر سوادآموزی یک نگاه بین المللی نیز به موضوع داریم. با برخی کشورها تبادل دانشی در حوزه سوادآموزی داریم و حرکت یک سویه کفایت نمی‌کند.

وی افزود: یادگیری بزرگسالان در کشورهای در مسیر توسعه، جایگاه خاص خودش را دارد. جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال این موضوع را پیگیری کرده و نرخ باسوادی از ۴۳ درصد به بیش از ۹۷ درصد رسیده است. در ادامه مسیر با توجه به تکثر مسائل یادگیری بزرگسالان و اقتضائات زیست بوم جدید، نیازمند بازمهندسی در مسیر نهضت سوادآموزی هستیم. این فراخوان از اولین گام‌های ما در مسیر مردمی سازی خواهد بود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سامانه‌ای را برای دریافت ایده‌ها و رهیافت‌ها درنظر گرفته‌ایم گفت: در پی تبدیل این ایده ها به راهکارهای عملیاتی هستیم. مهلت ارسال آثار از اول اسفندماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال آینده درنظر گرفته شده است.

عبدی با بیان اینکه باسواد کردن سه درصد باقی مانده بیسوادان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله کار بسیار سخت و مشکلی است گفت: پیدا کردن بیسواد یک موضوع و قانع کردن او برای باسواد شدن یک موضوع دیگر است. باید به نرخ تثبیت که ۹۹ درصد است برسیم. اگر بخواهیم کشورمان کشور پیشرفته‌ای باشد نمی‌توانیم بزرگسالان و جریان سوادآموزی بزرگسالان را متوقف کنیم اما باید نگاه جدیدی داشته باشیم. دیگر سواد خواندن و نوشتن به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید انواع دیگری از سواد چون سواد رسانه‌ای، سواد مالی و غیره نیز تعریف شود. بعد از سواد آموزی پایه باید وارد گام دوم سوادآموزی شویم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره زمان ریشه کن شدن بیسوادی در کشور اظهار کرد: آنچه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما تکلیف کرده سوادآموزی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است. شاید نتوان گفت پایان بخشی بیسوادی را خواهیم داشت چون برخی به دلایل جسمی، ذهنی و یا فرهنگی امکان با سوادی ندارند و یا باسواد ناپذیرند. اما آنچه برای ما تکلیف شده این است که بتوانیم جریان سوادآموزی را تا پایان دولت به سرانجام خوبی برسانیم و در پایان دولت بگوییم در حوزه سوادآموزیِ پایه، به سرانجام بخشی رسیده‌ایم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: اما عقیده ما این است که باید محدوده سنی درنظرگرفته شده برای سازمان نهضت سوادآموزی بالاتر برود، زیرا سن امید به زندگی بالا رفته و به ۷۵ سال رسیده است. در حال رایزنی با شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم که این محدوده سنی را که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش هم رسیده تا ۶۵ سال بالاتر ببریم.

وی همچنین با اشاره به نوسوادان گفت: برای ارتقای سواد نوسوادها برنامه ریزی‌هایی انجام و اقداماتی در دست انجام است. نوسوادان کسانی هستند که تا سوم ابتدایی خوانده‌اند اما به پایان دوره ابتدایی نرسیده‌اند و کار ما در دوره انتقال این است که آنها را تا کلاس ششم برسانیم تا بتوانند یادگیری شان را ادامه دهند. آموزش و پرورش نیز در قالب آموزش از راه دور و غیره، آموزش بزرگسالان را در دستور کار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری