کد خبر: ۲۶۷۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
پس از زلزله
چین خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه سوریه پس از زلزله‌های مرگبار شد.

پکن از آمریکا خواست تا تحریم‌ها علیه سوریه را لغو کند

پکن از آمریکا خواست تا تحریم‌ها علیه سوریه را لغو و درهای کمک‌های بشردوستانه را باز کند.

به گزارش اعتدال به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، تلاش‌های امدادی را پس از زمین‌لرزه‌های فاجعه‌باری که در اوایل هفته جاری منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰۰ نفر در منطقه شد، مختل کرده است

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جریان کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تاریخچه مداخله واشنگتن در سوریه و عواقب شدید آن برای شهروندان عادی، خواست تا درباره تحریم ها تجدید نظر کند.

وی گفت: زلزله‌های ویرانگر - علاوه بر سال‌ها جنگ و آشوب - سوری‌ها را برای امرار معاش در یک بحران انسانی وحشتناک قرار داده است. در پی این فاجعه، ایالات متحده باید وسواس های ژئوپلیتیکی را کنار بگذارد و بلافاصله تحریم های یکجانبه علیه سوریه را لغو کند تا قفل درهای کمک های بشردوستانه به سوریه باز شود.

گروه‌های بشردوستانه مانند هلال احمر سوریه (SARC) و کمیته عربی آمریکایی ضد تبعیض مستقر در ایالات متحده از مقامات آمریکایی درخواست کرده‌اند که تحریم‌ها را پس از زمین‌لرزه‌های روز دوشنبه که سوریه و ترکیه را لرزاند و هزاران نفر را در هر دو کشور به کام مرگ فرستاد، لغو کنند.

اکنون بسیاری از ساکنان زیر ساختمان‌های فروریخته گیر افتاده‌اند که نیاز فوری به امدادرسانی به موقع را ایجاب می‌کند، سازمان‌های بشردوستانه می‌گویند تحریم‌های آمریکا فقط کار را دشوارتر کرده است. روند تخلیه و عملیات نجات به دلیل موانع ناشی از تحریم های شدید محدود شده است.

خالد حبوباتی، رئیس هلال احمر سوریه گفت: ما در ماشین آلات سنگین و تجهیزات مورد نیاز برای برداشتن آوار کمبود داریم.

آمریکا از کمک به سوریه پس از زلزله های ویرانگر خودداری کرد واشنگتن صراحتاً از در نظر گرفتن توقف مجازات های اقتصادی امتناع کرده است و وزارت امور خارجه اصرار دارد که چنین اقدامی "مغایر" خواهد بود

مائو نینگ در ادامه عملیات نظامی آمریکا در سوریه را محکوم کرد و گفت که نیروهای آمریکایی منابع انرژی این کشور را با سرعتی سرسام‌آور می‌دزدند.

وی افزود: در حال حاضر، نیروهای آمریکایی به اشغال مناطق اصلی تولید نفت سوریه ادامه می دهند. آنها بیش از ۸۰ درصد از تولید نفت سوریه را غارت کرده اند و ذخایر غلات سوریه را قاچاق کرده و سوزانده اند. همه اینها بحران انسانی سوریه را بدتر کرده است.»

اگرچه دمشق بارها حضور نظامی ایالات متحده را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به آنچه به عنوان اشغال غیرقانونی اراضی مستقل خود می‌داند، واشنگتن از تسلیم شدن خودداری کرده است. ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی به عملیات خود در مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق نفت خیز سوریه و همچنین منطقه مرزی جنوبی آن ادامه می دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری