کد خبر: ۲۶۷۵۰۴
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
وی درباره برنامه هسته ای ایران گفت : ما باید خیلی محتاط باشیم.

مدیر کل آژانس: ایران برای ساخت چند بمب اتمی، اورانیوم کافی دارد

مدیرکل آژانس گفت ایران اورانیوم لازم برای ساخت چند بمب اتمی را دارد.

به گزارش اعتدال به نقل از آسوشیتدپرس، "رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (وابسته به سازمان ملل) هشدار داد ایران دارای میزان کافی از اورانیوم غنی شده در سطح بالا برای ساخت چند بمب اتمی است البته اگر چنین چیزی را انتخاب کند.

این سخنان گروسی در واکنش به سوال این هفته نمایندگان پارلمان اروپا درباره میزان خطر برنامه هسته ای ایران است.

آسوشیتدپرس نوشت این بالاترین میزان اورانیوم غنی شده در سطح بالاست که ایران تاکنون داشته است.

آسوشیتدپرس افزود: برای چند ماه، کارشناسان عدم انتشار هسته ای گفته بودند ایران دارای میزان کافی از اورانیوم غنی شده در سطح بالا یعنی 60 درصدی است که حداقل برای ساخت یک بمب اتمی کفایت می کند. این در حالی است که تهران اصرار دارد برنامه هسته ای اش برای اهداف صلح آمیز است

گروسی ادامه داد: یک چیز صحیح است. آنها (ایران) مواد اورانیوم لازم برای چند بمب اتمی را جمع کرده اند؛ نه یک بمب در این لحظه.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال پاسخ به سوالات خبرنگاران در وین در سال 2022 - آسوشیتدپرس
وی درباره برنامه هسته ای ایران گفت : ما باید خیلی محتاط باشیم.

آسوشیتدپرس ادامه داد این هشدار گروسی نشان می دهد ایران توانسته ذخایر اورانیوم غنی شده در سطح بالای خود را افزایش دهد.

آسوشیتدپرس نوشت: گروسی سپس به سخنرانی مشهور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سال 2012 در سازمان ملل متحد اشاره کرد زمانی که نتانیاهو برای توضیح برنامه هسته ای ایران، یک نقاشی از بمب فتیله دار نشان داد و خط قرمزی روی بمب کشید تا از جهان بخواهد اجازه ندهند برنامه هسته ای ایران اورانیوم غنی شده سطح بالا داشته باشد.

آسوشیتدپرس اضافه کرد توافق هسته ای برجام (2015) توانست ذخایر اورانیوم سطح بالای ایران را به میزبان زیادی کاهش دهد و غنی سازی اورانیوم تهران را در سطح 3.67 درصد مقید کند اما لابی نتانیاهو توانست ترامپ رئیس جمهور امریکا را برای خروج از برجام قانع کند.

گروسی اضافه کرد: شما مسئله عبور (از حد تعیین شده در برنامه هسته ای ایران) را به یاد می آورید و آقای نتانیاهو این خط قرمز را در سازمان ملل کشید ... خب الان زمان طولانی گذشته است. آنها (ایران) 70 کیلوگرم اورانیوم غنی شده در سطح 60 درصدی دارند. این حجم وجود دارد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی 2012 در سازمان ملل، نقاشی را درباره برنامه هسته ای ایران نشان داد

نتانیاهو دروغ می گفت

او ادامه داد: این به این معنی نیست که آنها سلاح هسته ای دارند.

به دنبال خروج دولت ترامپ از برجام و اعمال تحریم های شدید علیه ایران، تهران نیز گام به گام از تعهدات برجامی خود درباره محدودیت های هسته ای فاصله گرفت.

با انتخاب جو بایدن به ریاست دولت امریکا، مذاکرات برای احیای برجام میان ایران، گروه 1+4 و امریکا آغاز شد اما این مذاکرات هم اکنون متوقف شده اند و در بن بست قرار دارند.

مذاکرات احیای برجام با هدف بازگشت امریکا به عضویت در برجام، رفع تحریم های ضدبرجامی امریکا علیه ایران و بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای برجامی است.

مقامات اسرائیل ایران را متهم می کنند هدف از برنامه هسته ای تهران ساخت بمب اتمی است اما ایران می گوید هدف این برنامه هسته ای تولید انرژی و دیگر اهداف صلح آمیز است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری