کد خبر: ۲۶۷۴۲۰
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
بیمه شخص ثالث یکی از زیر مجموعه های بیمه خودرو است و برای تمامی وسیله های نقلیه اجباری می باشد.

بیمه شخص ثالث یکی از زیر مجموعه های بیمه خودرو است و برای تمامی وسیله های نقلیه اجباری می باشد. بیمه شخص ثالث در واقع قراردادی است که برای جبران خسارت های جانی و مالی وارده بر اشخاص ثالث، بین بیمه گزار و شرکت بیمه بسته می شود. در سال های اخیر شرکت های بیمه ای امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را برای بیمه گزاران فراهم کرده اند. خرید آنلاین بیمه سبب صرفه جویی در وقت و هزینه افراد می شود و دیگر متقاضیان نیازی به مراجعه حضوری به نمایندگی های بیمه برای خرید و تمدید بیمه نامه خود نخواهند داشت. در این مقاله به بررسی خرید آنلاین بیمه ثالث خواهیم پرداخت؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه بازار

درباره بیمه شخص ثالث

همان طور که به آن اشاره شد، بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری می باشد و تمام مالکان وسائل نقلیه ملزم به خریداری این بیمه می باشند. منظور از شخص ثالث در این بیمه، تمامی افرادی هستند که در حادثه مربوط به خودرو دچار زیان جانی و مالی شده اند، به جز راننده مقصر. البته برای راننده مقصر نیز می توان پوشش بیمه شخص ثالث خریداری کرد که به آن بیمه حوادث گفته می شود و به همراه بیمه شخص ثالث صادر می گردد.

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث

عوامل و فاکتور های مختلفی در محاسبه حق بیمه شخص ثالث تاثیر گذارند. بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر حق بیمه پایه شخص ثالث را برای خودرو های مختلف تعیین می کند. مبلغ نهایی بیمه ثالث نیز با توجه به حداقل پوشش های مالی محاسبه می شود. از عوامل اصلی تعیین کننده نرخ بیمه شخص ثالث باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع کاربری خودرو
 • تعداد سیلندر
 • میزان پوشش های مالی و جانی
 • درصد تخفیف به سابقه راننده
 • تاریخ انقضای بیمه نامه قبلی
 • جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه شخص ثالث
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • سال تولید و ساخت خودرو

یکی از شرکت های بیمه ای که بیمه ثالث ارائه می دهد بیمه آسیا می باشد که افراد می توانند اقدام به خرید بیمه از این شرکت نمایند.

پوشش بیمه

برای خرید بیمه ثالث باید بدانید این بیمه چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این بیمه شامل دو نوع خسارت مالی و جانی می شود.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث

پوشش جانی در بیمه ثالث غرامت مواردی همچون فوت، نقص عضو و هزینه های درمانی افراد آسیب دیده در تصادفات و حوادث رانندگی را جبران می کند.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث

در این نوع پوشش هر گونه خسارات مالی که به دلیل تصادف یا برخورد خودرو بیمه گزار به اموال شخص ثالث وارد شود را جبران می کند. حال این خسارت می تواند آسیب به یک ماشین دیگر باشد یا اجسام ثابتی مانند گاردریل، درخت و یا جدول و یا حتی حیوانات.

پوشش حوادث راننده

در صورتی که راننده مقصر دارای بیمه حوادث باشد، می تواند هزینه خسارت جانی خود را از بیمه شخص ثالث دریافت کند.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث

سقف پرداخت خسارت های جانی در کلیه شرکت های بیمه ای یکسان است و مطابق با مبلغ دیه در ماه حرام محاسبه می شود. مبلغ دیه در سال 1401 برای ماه های عادی 600 میلیون تومان و برای ماه های حرام 800 میلیون تومان تعیین شده است. مقدار تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث در شرکت های بیمه ای مختلف متفاوت می باشد. در واقع فرد بیمه گزار می تواند انتخاب کند که چه مقدار پوشش مالی داشته باشد.

 حداقل تعهدات مالی برای بیمه شخص ثالث در سال 1401، 20 میلیون تومان می باشد. همچنین حداکثر تعهدات مالی این بیمه نامه نیز 50 درصد دیه ماه های حرام است که به ازای سال 1401 مبلغ 400 میلیون خواهد بود. سقف تعهدات پوشش حوادث راننده نیز بر اساس مقدار دیه انسان کامل در ماه های غیر حرام تعیین می گردد. در واقع سقف تعهدات پوشش حوادث راننده برای سال 1401 مبلغ 600 میلیون تومان خواهد بود. افراد می توانند بیمه شخص ثالث خود را از بیمه رازی نیز خریداری کنند.

 

نرخ بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه شخص ثالث نیز همچون سایر خدمات و محصولات سالانه مشمول افزایش قیمت خواهد شد. نرخ این بیمه بستگی به دیه هر ساله دارد. در سال 1401 نرخ دیه نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است؛ اما بیمه مرکزی قیمت بیمه پایه شخص ثالث را تنها 21 درصد افزایش داده است. قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1401 برای انواع خودرو به شرح زیر می باشد:نرخ پایه بیمه ثالث

وسیله نقلیه

234.400 تومان

خودرو های کمتر از 4 سیلندر

277.600 تومان

پیکان، پراید و سپند

365.200 تومان

خودرو های چهار سیلندر

 

تخفیف بیمه شخص ثالث جهت عدم خسارت

در صورتی که راننده در مدتی که خودروی خود را بیمه کرده است تصادفی نداشته باشد که نیاز به دریافت خسارت از بیمه باشد، می تواند از تخفیف عدم خسارت دریافت کند. تخفیفات عدم خسارت در زمان تمدید بیمه نامه برای شخص منظور می شوند. نرخ این تخفیف ها یکسان بوده و مطابق با تعرفه های مصوب برای سال اول 5 درصد، برای سال دوم 10 درصد و برای سال سوم 15 درصد خواهد بود. در صورتی که تمدید ها تا سال چهاردهم ادامه پیدا کند، این مقدار به 70 درصد هم خواهد رسید.

خرید بیمه شخص ثالث

افراد برای خرید بیمه شخص ثالث می توانند از روش های آنلاین و الکترونیکی استفاده کنند. مراحل خرید بیمه شخص ثالث به صورت زیر خواهد بود:

 1. ورود اطلاعات خودرو
 2. استعلام قیمت بهترین بیمه: افراد می توانند قیمت شرکت های بیمه ای مختلف را استعلام بگیرند و بهترین بیمه نامه را انتخاب کنند.
 3. تکمیل و بارگزاری مدارک: تصاویر مدارک لازم مانند گواهینامه، کارت ماشین و بیمه نامه قبلی خود را بارگزاری کنید.
 4. صدور و دریافت بیمه نامه: پس از بررسی مدارک توسط کارشناسان، بیمه نامه در همان روز صادر خواهد شد.

شما بیمه گزاران عزیز می توانید با مراجعه به سایت بیمه بازار، اقدام به استعلام بیمه نامه های مختلف و خرید بهترین بیمه نامه نمایید. این سامانه با ارائه امکان مقایسه بیمه ثالث شرکت های بیمه ای مختلف، به متقاضیان کمک می کند تا بتوانند با دیدی باز بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنند و بهترین تصمیم را بگیرند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری