کد خبر: ۲۶۶۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
دشت کرج یکی از دشت‌های با نرخ بالای فرونشست زمین محسوب می‌شود که عدم توجه به محدوده‌های قرار گرفته در معرض این پدیده، اثرات زیان باری را برای ساکنین در پی خواهد داشت.

شهرداری کرج: خطر فرونشست زمین در دشت کرج جدی است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج گفت: دشت کرج یکی از دشت‌های با نرخ بالای فرونشست زمین محسوب می‌شود که عدم توجه به محدوده‌های قرار گرفته در معرض این پدیده، اثرات زیان باری را برای ساکنین در پی خواهد داشت.

به گزارش اعتدال؛ «عباس سعیدی کیا» با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل فرونشست زمین در کشور عدم مدیریت صحیح آب‌های زیرزمینی و برداشت بی رویه از آنها است، توضیح داد: این نشست‌ها علاوه بر هدر رفت برگشت ناپذیر منابع زیرزمینی، در صورت واقع شدن در زیرسازه‌های حیاتی انرژی مثل خطوط انتقال انرژی گاز و برق، تاسیسات حمل و نقل مانند پل‌ها و جاده‌ها و همچنین ابنیه و ساختمان‌ها امکان بروز حوادث و فجایع اسفناکی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: متاسفانه دشت کرج یکی از دشت‌های با نرخ بالای فرونشست زمین محسوب می‌شود که عدم توجه به محدوده‌های قرار گرفته در معرض این پدیده، اثرات زیان باری را برای ساکنین در پی خواهد داشت.

سعیدی کیا تاکید کرد: بر این اساس با هدف جلوگیری از پیامدهای منفی این پدیده، طبق مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری در این خصوص، توجه به ساخت و سازها در نقاط بحرانی، در نظر گرفتن این محدوده‌ها در فرآیند تهیه طرح‌ها و تدوین ضوابط، مقاوم سازی زیر ساخت‌ها و شریان‌های حیاتی در دشت‌های درگیر باید در اولویت اجرایی کلیه دستگاه‌های اجرایی استان قرار گیرد.

این مسئول در پایان با اشاره به آنکه شهرداری کرج در حال حاضر محدوده‌های دارای فرونشست را در فرآیند طرح‌های در دست تهیه مد نظر قرار داده است، خاطرنشان کرد: با توجه به بند ض ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران مبنی بر لزوم تدوین ضوابط و آیین نامه‌های اجرایی مربوط به پدیده فرونشست زمین توسط وزارت راه و شهرسازی، به محض ابلاغ ضوابط و مقررات مربوطه، شهرداری کرج نیز این مهم را در فرآیند صدور پروانه و همچنین ساخت و سازهای عمرانی خود در دستور کار قرار خواهد داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
آخرین اخبار