کد خبر: ۲۶۶۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۶
سرلشکر سلامی با بیان اینکه امروز سپاه شیوه مقابله با دشمن در تمامی عرصه ها را می داند گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می دهد الزاما دانش های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است.

فرمانده کل سپاه: دارایی ما برای مقابله با دشمنان مردم هستند

به گزارش اعتدال به نقل از سپاه نیوز ؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز ( دوشنبه) در همایش هفته پژوهش که با حضور جمعی از فرماندهان و مسئولین در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، با بیان اینکه رسالت و مسئولیت هایی که سپاه در پاسداری از انقلاب اسلامی بر عهده دارد متاثر از شناخت کامل از محیطی چند وجهی با تاثیرگذاری عوامل متعدد است گفت: ما برای جهت دهی اصولی به ماموریت ها نیازمند شناخت دقیق از علوم ، فنی و مهندسی، دینی و روانشناسی، تاریخ و جغرافیا تا علوم اجتماعی و... هستیم.


سرلشکر سلامی با بیان اینکه بدون مطالعه روندهای تاریخی و شناخت دقیق نسبت به آنها، اتخاذ سیاست در قبال موضوعات مختلف در مقطع امروزی دشوار است گفت: به طور مثال اگر شناختی از روند اقدامات استعماری و استکباری انگلیس و امریکا طی دهه های مختلف نداشته باشیم امتداد اقدامات و روندها برابر آنان را نمیتوانیم به درستی تنظیم کنیم.

وی افزود: اگر ما با فرهنگ ملت ها و جامعه شناسی رفتار و ارزش ها آشنایی نداشته باشیم نمی توانیم بسیاری از مراودات خود با سایر ملت ها و کشورها را به درستی تنظیم کنیم و این شناخت علوم مختلف به ما در به کارگیری سیاست ها کمک شایانی می کند.

فرمانده کل سپاه دانش را ثروت اصلی این نهاد پیش رونده و پیش برنده خواند و گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می دهد الزاما دانش های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است.

وی افزود: اگر در دوران دفاع مقدس می خواستیم به اصول و قواعد رایج نظامی دنیا عمل کنیم آن علوم هرگز نمی توانست نظام دفاعی ما را برای موفقیت همراهی کند بلکه سپاه و نیروهای مسلح ما دانشی را از دل تجربه و تولید کردند که امروز نیز به عنوان الگویی الهام بخش از آن نام برده می شود.

سرلشکر سلامی غافلگیری را محصول عدم اطلاع دشمن نسبت به سبک عمل ما دانست و گفت : نتیجه عدم تکیه بر قواعد مرسوم و تولید علم بومی نوآورانه، با اتکا به خداوند متعال توفیقات و دستاوردهای ارزشمند دوران دفاع مقدس را برای ما رقم زد.

فرمانده کل سپاه به کارگیری تاکتیک های ابداعی را مبتنی بر بهره مندی از نیروی انسانی مومن و مجاهد دانست و اظهار کرد : بومی‌سازی امنیت که سپاه توسط آن امنیت مناطق مرزی در شمال غرب و جنوب شرق را تأمین می کند با آگاهی دقیق از علوم مختلف اعم از تاریخ ، جغرافیا، جامعه شناسی ، روانشناسی و سایر حوزه ها می باشد.

سرلشکر سلامی امنیت را محصول درهم‌ تنیدگی تمامی علوم توصیف و تصریح کرد: تنها یکی از اجزای امنیت علوم نظامی و امنیتی است اما می بایست تمامی علوم را شناخت تا بر توطئه ها و ترفندهای خصمانه دشمن غلبه کرد ؛ دانشی که سپاه بر پایه آن عمل میکند از این جنس است و می بایست روز به روز این مهم را تقویت کرد.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دانش های فنی ابزار ساز هستند اما هدایت انسان با علوم انسانی صورت می پذیرد اظهار کرد: از دیدگاه غرب در علم سیاست و علوم نظامی اخلاق و معیارهای اخلاقی جایگاهی ندارد و با این الگو ، کشتار تعداد زیادی انسان در هیروشیما و ناکازاکی با بمب هسته ای منافاتی با اصول آنها ندارد ؛ اما در قواعد اسلامی حتی شیوه مبارزه با دشمن نیز از اصول اسلامی و انسانی تبعیت می‌کند و این فضیلت ها که امروز به دانش تبدیل شده اند وجه تمایز سپاه اسلام با کفر است.

فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد : اگر ما به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی هستیم می‌بایست شناخت علوم اسلامی و فنی را به خوبی و کنار هم به کار گیریم و سپاه در تحقق این مهم و بهره‌گیری از جامع علوم پرچمدار است.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه دشمن با برنامه ریزی و راهبرد، اهداف شیطانی خود را دنبال می کند گفت : اینکه امروز جبهه دشمن به رغم برخورداری از ابزار و رسانه های متعدد و متکثر برابر انقلاب اسلامی و ملت ایران ناکام مانده است به دلیل قدرت و اقتداری است که نظام اسلامی ما از دل رخدادها و حوادث طی این چهار دهه بدست آورده است.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه امروز سپاه شیوه مقابله با دشمن در تمامی عرصه ها را می داند گفت: در مقطع کنونی تمام دشمنان ما به میدان آمده اند تا انقلاب اسلامی را شکست دهند اما به رغم برخورداری از تمامی ابزارها برابر ما هیچ کاری نمیتوانند کنند و راه ها در زمین ، هوا و دریا بر آن ها بسته است و با علم به این موضوع به فضای مجازی و ذهن و باورها هجوم آورده است که در این عرصه نیز باید با دشمن شناسی ،آگاهی‌بخشی و شناخت تاکتیک های عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن توطئه ها را ناکام گذاریم.

فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد : دارایی ما برای مقابله با دشمنان مردم هستند و سپاه همواره خادم و خدمتگزار مردم به عنوان سرمایه های اصلی انقلاب اسلامی است.

فرمانده کل سپاه در پایان از «رهبری» و «مردم» به عنوان مولفه‌های مهم قدرت انقلاب اسلامی یاد کرد و با بیان اینکه دشمن امروز در صدد ایجاد گسست بین عناصر قدرت ساز انقلاب است گفت: ما باید همواره به سلاح علم مسلح باشیم تا بتوانیم بر دشمن فائق آییم.

در پایان این مراسم که به همت معاونت دانش و پژوهش سپاه برگزار شد جمعی از فرماندهان ، مسئولین و تلاشگران عرصه پژوهش سپاه تجلیل شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها