کد خبر: ۲۶۶۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۹
تصمیم غیرمنتظره کادر فنی تیم ملی در استفاده از کامران قاسمپور در وزن ۹۷ کیلوگرم، باعث شد چهره شماره یک کشتی آزاد ایران برای نخستین بار در یک رویداد خارجی تن به شکست بدهد و از سوی دیگر نیز شانس قهرمانی ایران در جام جهانی با شکست مقابل آمریکا از بین برود.

اولین شکست خارجی و از دست رفتن فرصت قهرمانی ایران

به گزارش اعتدال، تیم ملی کشتی آزاد ایران در دیدار نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ برابر آمریکا با نتیجه ۶ بر ۴ شکست خورد و از رسیدن به عنوان قهرمانی بازماند.

یکی از نکات عجیب دیدار این دیدار، مبارزه کامران قاسمپور آزادکار وزن ۹۲ کیلوگرم ایران و دارنده ۲ مدال طلای جهان، در مبارزه وزن ۹۷ کیلوگرم برابر کایل اسنایدر چهره مطرح و عنوان دار کشتی جهان و المپیک بود؛ تصمیمی ناگهانی از سوی سرمربی تیم ملی که با شکست ۵ بر صفر قاسمپور همراه بود.

شکست قاسمپور برابر اسنایدر در شرایطی بدست آمد که با توجه به ۲ کیلوگرم ارفاق وزن در رقابت های جام جهانی، قاسمپور با داشتن وزنی در حدود ۹۰ کیلوگرم و حتی کمتر، حدود ۱۰ کیلوگرم از حریف پر قدرت آمریکایی وزن کمتری داشت و همین موضوع باعث شد چهره شاخص کشتی ایران و جهان برابر اسنایدر هیچ حرفی برای گفتن نداشته باشد.

شکست قاسمپور برابر کایل اسنایدر اولین شکست این کشتی گیر مطرح ایران که حالا به شاخص ترین کشتی گیر تیم ملی تبدیل شده، برابر رقبای خارجی در رده بزرگسالان بود تا اولین حضور آزمایشی و ناگهانی او در وزن ۹۷ کیلوگرم همراه با شکست باشد.

قاسمپور از سال ۲۰۱۸ با مبارزه در وزن ۸۶ کیلوگرم پا به رده بزرگسالان گذاشت و در هیچ رویداد خارجی شکست نخورد. با توجه به حضور حسن یزدانی در این وزن، قاسمپور به یک وزن بالاتر رفت و در سال ۲۰۲۱ برای نخستین بار در رقابت های قهرمانی آسیا در وزن جدید صاحب مدال طلا شد. اوج کار چهره فنی کشتی ایران رقابت های قهرمانی جهان در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بود که با نمایشی بی نظیر در فینال با شکست جی دن کاکس آمریکایی به ۲ مدال طلای جهان رسید. تنها شکست قاسمپور در فینال وزن ۶۹ کیلوگرم رقابت های نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۳ مقابل کشتی گیر آذربایجان بود.

با توجه به وزن غیر المپیکی ۹۲ کیلوگرم و همچنین اهمیت حضور قاسمپور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس، کادر فنی تیم ملی که نمی خواهد شاهد رقابت حسن یزدانی و قاسمپور در وزن ۸۶ کیلوگرم باشد، برای نخستین بار این کشتی گیر را در فینال جام جهانی مقابل کایل اسنایدر به عنوان بخت اصلی کسب مدال طلای المپیک در غیاب عبدالرشید سعدالله یف روس، در وزن ۹۷ کیلوگرم به میدان فرستاد که این تجربه با اولین شکست قاسمپور در یک میدان خارجی همراه شد.

با توجه به شکست امیرحسین فیروزپور در وزن ۹۲ کیلوگرم فینال جام جهانی، اگر قاسمپور در همان وزن خود به میدان می رفت شاید می توانست با امتیاز عالی برابر رقیب آمریکایی صاحب برتری شود و در این شرایط اگر امیررضا معصومی در فینال سنگین وزن یک امتیاز به حریف خود نمی داد، ایران این شانس را داشت با کسب نتیجه مجموع ۵ بر ۵ و با امتیاز فنی بیشتر، از یک سو فاتح جام جهانی شود و از سوی دیگر کادر فنی نیز در یک رویداد خارجی دیگر بدون ارفاق وزن، اقدام به تست گرفتن از قاسمپور در وزن ۹۷ کیلوگرم می کرد.

حضور قاسمپور در وزن ۹۷ کیلوگرم دیدار فینال در شرایطی بود که کادر فنی تیم ملی عنوان کرده بود قصدی برای استفاده از او در وزن ۹۷ کیلوگرم جام جهانی ندارد.

با توجه به شکست یک طرفه قاسمپور در این مبارزه، باید دید کادر فنی تیم ملی چه برنامه ای برای کشتی گیر شماره یک تیم ملی در رویدادهای پیش رو و مخصوصا در المپیک پاریس خواهد داشت؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری