کد خبر: ۲۶۶۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
به‌رغم اتهامات بی‌اساس واردشده از سوی غرب به تهران درباره تأمین و ارسال تسلیحات به مسکو، میخائیل پودولیاک، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اذعان کرد که ایران به روسیه موشک بالستیک نداده و احتمالاً هم نخواهد داد.

مشاور ارشد رئیس جمهور اوکراین، به‌رغم اتهام‌زنی‌های شدید کی‌یف علیه ایران، گفت که تهران تاکنون به روسیه موشک بالستیک نداده و چنین اقدامی در آینده هم محتمل نیست.

پودولیاک با این وجود، با تکرار ادعاها مبنی بر تأمین پهپادی روسیه از جانب ایران به منظور استفاده در جنگ اوکراین، مدعی شد که نیروهای روسیه نخستین محموله پهپادهای ایرانی را تقریباً تمام کرده و در زرادخانه تسلیحاتی خود تنها موشک‌های کروز ساخت روسیه را دارند که آن هم برای «دو یا سه» روز حمله گسترده علیه اوکراین کفاف می‌دهد!

پودولیاک باردیگر با تکرار ادعاها درباره پیشنهاد روسیه به ایران برای خرید موشک، فشارهای شدید دیپلماتیک علیه تهران را دلیل قطعی «نشدن» این توافق توصیف کرد و مدعی شد که «این توافق هنوز تأیید و تصویب نشده است!»

ادعاهای پودولیاک، هم‌راستا با متحدان غربی اوکراین در حالی مطرح شده که تهران و مسکو همواره قویاً این ادعاها را رد و ایران تاکید کرده اند که غرب برای موجه جلوه دادن تأمین تسلیحاتی اوکراین، چنین ادعاهای بی‌اساسی را مطرح می‌کند.

از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰)، آمریکا و کشورهای غربی ضمن اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو، نسبت به تأمین تسلیحاتی کی‌یف اقدام کرده و همچنان به این روند ادامه می‌دهند. این در حالی است که روسیه به دفعات تاکید کرده که چنین اقداماتی تنها به طولانی شدن جنگ منجر شده و در نتیجه نهایی آن تأثیری نخواهد گذاشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری