کد خبر: ۲۶۶۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴
وزیر امور خارجه آمریکاگفت که کشورش در رقابت شدید با چین است، اما نمی خواهد این رقابت به درگیری تبدیل شود.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به وال استریت ژورنال گفت: «ما در رقابت شدیدی هستیم. اما نمی‌خواهیم آن را به سمت درگیری منحرف کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: بحران در تنگه تایوان پیامدهای مخربی برای اقتصاد جهانی خواهد داشت. اگر بحرانی رخ دهد، که البته همان چیزی است که ما می‌خواهیم از آن جلوگیری کنیم، تأثیر آن بر کشورهای سراسر جهان، تأثیر آن بر اقتصاد جهانی می‌تواند ویرانگر باشد.

این مقام آمریکایی توضیح داد که روزانه ۵۰ درصد از ترافیک کانتینری جهان از این تنگه عبور می کند و سهم بزرگی از ریزپردازنده ها و نیمه هادی ها در تایوان تولید می شود.

بلینکن گفت: «من فکر می‌کنم آنچه که چین از دیگر کشورها، نه فقط ما، می‌شنود، این است که نباید گام‌های یک جانبه برای تغییر وضعیت موجود برداشته شود.

وی همچنین تصریح کرد: ایالات متحده، با گروه G۷، اتحادیه اروپا، بانک جهانی و بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) همکاری می‌کند تا به اوکراین در بازسازی زیرساخت‌های انرژی خود کمک کند.

وی افزود: ما با هماهنگی اتحادیه اروپا، با هماهنگی بانک جهانی، EBRD و سایرین به صورت هماهنگ از طریق G۷ کار می کنیم تا مطمئن شویم که آنها منابع لازم برای تعمیر و تعویض قطعات را دارند.

بلینکن، تاکید کرد که واشنگتن بر کمک به اوکراین برای بازگرداندن سرزمین‌هایی که روسیه از ۲۴ فوریه به بعد به تصرف خود درآورده است، متمرکز است. وی گفت: تمرکز ما بر ادامه انجام کاری است که انجام می‌دهیم، یعنی اطمینان حاصل کنیم که اوکراین آنچه را که برای دفاع از خود نیاز دارد در دست دارد... برای پس گرفتن سرزمین‌هایی که از ۲۴ فوریه از آن جدا شده‌اند.

او همچنین گفت که کی‌یف نه تنها به حمایت نظامی، بلکه اقتصادی و بشردوستانه نیز نیاز دارد. برای ما، اصل شماره یک این است «هیچ چیزی در مورد اوکراین بدون اوکراینی‌ها» نخواهد بود، و این بدان معناست که اساساً اوکراینی‌ها تصمیم می‌گیرند که کجا می‌خواهند بروند، چه زمانی می‌خواهند به آنجا برسند، اما با حمایت ما و دهها کشور در سراسر جهان.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که درگیری بین روسیه و اوکراین با دیپلماسی و مذاکره پایان خواهد یافت، اما باید صلحی پایدار و عادلانه باشد. او گفت: در مقطعی، این جنگ به پایان می رسد و تقریباً با دیپلماسی، با مذاکره به پایان می رسد. اما باید شاهد یک صلح عادلانه و بادوام باشیم، نه یک صلح ساختگی.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری