کد خبر: ۲۶۵۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
فیفا با استناد به آیین نامه اخلاقی‌اش می‌تواند به خاطر تغییر پرچم جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکایی‌ها، فوتبال این کشور را با محرومیتی سنگین مواجه کند.

به گزارش ایسنا، فدراسیون فوتبال آمریکا در اقدامی شیطنت آمیز، پرچم جمهوری اسلامی ایران در جدول رده‌بندی گروه Bآیا کمیته اخلاق فیفا با تخلف آشکار آمریکا برخورد می‌کند؟ جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را بدون نماد "الله" منتشر کرد. این اقدام شیطنت‌آمیز آمریکایی‌ها به نوعی توهین به ایران به حساب می‌آید؛ موردی که ماده ۲۲ آیین‌نامه اخلاق فیفا درباره آن توضیح داده شده است.

در بند یک این ماده ۲۲ از آخرین نسخه آیین‌نامه اخلاق فیفا آمده است: "افراد مقید به این قانون نباید از طریق الفاظ یا اقدامات تحقیرآمیز و تبعیض آمیز به حیثیت یا تمامیت یک کشور، نژاد، رنگ پوست، قومیت، ملیت، منشاء اجتماعی، جنسیت، شخص خصوصی یا گروهی از مردم، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده دیگری، ثروت، تولد یا هر موقعیت دیگر، گرایش جنسی یا هر دلیل دیگری توهین کند."

آیا کمیته اخلاق فیفا با تخلف آشکار آمریکا برخورد می‌کند؟

همچنین در بند ۳ ماده مذکور جریمه چنین عملی آورده شده است. طبق این بند، کمیته اخلاق فیفا می‌تواند برای عضوی که توهین‌های بالا را به کشوری کرده است، جریمه‌ی سنگینی در نظر بگیرد. در این بند آمده است: "تخلف از این ماده با جریمه مناسب حداقل ۱۰۰۰۰ فرانک و همچنین محرومیت از شرکت در هر گونه فعالیت مرتبط با فوتبال حداکثر تا دو سال مواجه می‌شود. در موارد جدی و/یا در صورت تکرار، ممنوعیت شرکت در هر فعالیت مرتبط با فوتبال حداکثر به مدت پنج سال ممکن است اعلام شود."

آیا کمیته اخلاق فیفا با تخلف آشکار آمریکا برخورد می‌کند؟

با این اوصاف باید دید که فیفا به اقدام توهین‌آمیز آمریکایی در تغییر پرچم جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را طبق ۲۲ آیین‌نامه اخلاقی‌ با جریمه‌های سنگینی که ذکر کرده مواجه می‌کند؟

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری