کد خبر: ۲۶۵۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۲۵ آبان‌ماه) عدم وزش باد مؤثر سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد شده است.

تداوم تنفس هوای آلوده برای گروه‌های حساس در پایتخت

به گزارش اعتدال، پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا حاکی از آن است که حاکمیت جو نسبتاً آرام طی امروز(25 آبان ماه) از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد. با شکل‌گیری ناپایداری جوی ناشی از نفوذ سامانه بارشی از اواخر بعدازظهر امروز همراه با رشد ابرناکی و وزش باد مؤثر تا حدودی شرایط برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد، هرچند با افزایش ترافیک شامگاهی احتمال افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در پاره‌ای از مناطق پرتردد وجود دارد.

با تداوم شرایط جوی ناپایدار تا صبح فردا ( ۲۶ آبان‌ماه) از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد، اگرچه با آغاز تردد خودروها افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود.

استمرار ناپایداری جوی همراه با احتمال بارش باران و گاهی وزش باد مؤثر در طول روز از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد. این شرایط جوی تا پایان وقت پنجشنبه ادامه خواهد داشت؛ بااین‌حال با کاهش نسبی تندی باد افزایش غلظت آلاینده‌ها ناشی از افزایش ترافیک شامگاهی و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۱۸ یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۱۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه‌های حساس محسوب می‌شوند و باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به‌طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تاحدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این مثال‌هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری