کد خبر: ۲۶۵۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
سازمان هواشناسی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی در پنج استان و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و ایجاد هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در تهران و کرج هشدار داد.

تشدید بارش‌ها در ۵ استان/افزایش آلودگی هوا در ۲ استان

به گزارش اعتدال، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از پیش‌بینی تشدید فعالیت سامانه بارشی، بارش باران همراه با رعد و برق در مناطق مستعد تگرگ، بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر و وزش باد شدید از جمعه تا شنبه در مناطقی از شرق و شمال شرق خوزستان، جنوب شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان خبرداد.

در اثر این‌مخاطره جوی جاری شدن روان‌آب، آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، سیلاب در مناطق مستعد، صاعقه، اختلال در تردد جاده‌ای، ریزش و احتمال رانش کوه، خسارت به سازه‌های موقت، تاخیر و احتمال لغو پرواز و آسیب به صنعت کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های این مخاطره جوی اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان درحاشیه مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، بازگشایی دهانه پل‌ها و آب‌روها، احتیاط در سفرهای برون شهری، بررسی استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها را توصیه کرده است.

این سازمان در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از پایداری نسبی هوا، سکون نسبی و افزایش غلظت آلاینده های جوی از جمعه تا شنبه در تهران و البرز خبر داده است. در اثر این مخاطره جوی، انباشت نسبی آلاینده‌ها و افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط جوی پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری و بلند مدت در فضای باز در سطح شهر، به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری های قلبی و تنفسی توصیه می‌شود.

بنابراین گزارش‌ در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری