کد خبر: ۲۶۵۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
بهادری جهرمی:
سخنگوی دولت تاکید کرد: باید توجه داشت در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های کشور توهمی برنامه‌ریزی نمی‌شود؛ یعنی تصور نمی‌شود تمام‌ مردم یکسان فکر می‌کنند. سیاست‌گذاران ما می‌دانند که نظرات مخالف در جامعه زندگی می‌کنند و برای آنان هم باید تدبیری اندیشیده شود چراکه مخالفان هم ایرانی‌اند.

ما باید صدای تمام ایرانیان را بشنویم

علی بهادری جهرمی صبح امروز، ۱۹ آبان، در نشست هم‌اندیشی با اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در مجمتع شهدای سلامت این دانشگاه برگزار شد، در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده اساتید حاضر در جلسه اظهار کرد: سخنگوی دولت محل اتصال دولت با مردم است و یکی از برنامه‌های ما این است که نکات مطرح شده در جلسات را به گوش مسئولان برسانیم و از آنان تقاضای پاسخ کنیم. قرار است گزارشات این گفت‌گوها را هم به رئیس‌جمهور برسانیم. حداقل تاثیر این جلسات، همین نمایش تاکیدات جامعه نخبگانی و اقشار مختلف و مباحثه روی مسائل مشترک است. کشور نباید از نظرات اساتید محروم باشد چراکه آنان ذخایر ارزشمند کشورند.

وی ادامه داد: این جلسه نمونه‌ای از حقیقت فضای ایران است. ایران ما متشکل از تمام‌نگاه‌های گوناگون است. در این جلسه نظراتی مطرح شد که با نظرات سایرین مغایر بود. اگر ایران قوی را می‌خواهیم، باید بدانیم ایران متشکل از تمام نگاه‌هاست. این هم برای حکمرانان مهم است و هم برای جامعه عمومی و نخبگان. البته باید توجه شود که پیشنهادات نباید صفر و صدی باشد. همه ما باهم ایران را تشکیل می‌دهیم.

بهادری جهرمی تصریح کرد: هنر ما در آن است که بتوانیم از حداکثر ظرفیت‌های کشور را استفاده کنیم و ضمن توجه به اکثریت، از نظرات اقلیت جامعه هم بهره‌برداری نماییم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما باید بیاموزیم‌ در عین کنار نگذاشتن اصول و مبانی و احترام مقابل به اکثریت و اقلیت، از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین تمرکز دشمن بر ایجاد تقابل بین نگاه‌های متفاوت در کشور است. دشمن می‌داند کشور ما فرو نمی‌پاشد و می‌خواهد از طریق تقویت نقاط اختلاف، کشور را به تجزیه بکشاند. دشمن می‌خواهد ما به جای مباحثه، با هم بجنگیم. اگر از فضای علمی و مباحثه مبتنی بر دوستی و مودت خارج شویم، به سمت خواسته دشمن حرکت کرده‌ایم و در این هیاهوهاست که صدای حق شنیده نمی‌شود.

بهادری جهرمی اضافه کرد: دشمن از ابتدای انقلاب این مسیر را پیش رفته و بعضی اوقات مثل امروز این مسیر دشمن نمایان‌تر می‌شود. امروز می‌بینیم یک هیاهو چگونه بزرگ‌نمایی می‌شود. بخشی از همین درگیری‌های این ایام اعتراضات مدنی بود کما اینکه قبلا هم شاهد تجمعات معلمان، کارگران و... بودیم که مبتنی بر فرهنگ پارسی بود. در واقع فرهنگ ایرانی کاملا در این اعتراضات مشهود بود اما در کنار این‌ها خیلی سوء استفاده و آشوب‌آفرینی هم مشاهده شد.

وی با اشاره به اینکه قطعا منتقدان نقشی سازنده دارند، بیان کرد: ما باید هم از منتقدان استفاده کنیم و هم از کسانی که معتقد به شرایط فعلی‌اند. کسانی که سنگ می‌اندازند و با خودرو دیگران را زیر می‌گیرند، در اقلیتند و حتی معترضان هم این رفتارها را قبول ندارند. اغتشاشگران باعث می‌شوند صدای معترضان و مسئولان هیچکدام شنیده نشود. سیاست دشمن همین است. هم معترضان و هم مسئولان باید بتوانند بین اعتراض و اغتشاش تفکیک قائل شوند.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه نقش دشمن در ایجاد حوادث اخیر پررنگ‌تر بود یا عوامل داخلی و نارضایتی‌های مردم، گفت: هر ۲ تاثیرگذارند و برای هر ۲ باید برنامه داشت. البته من بار مسئولیت را بیشتر متوجه داخل می‌دانم. البته که ما باید قدردان تلاش‌های پدران و گذشتگان‌مان باشیم اما هر کسی هم خطایی دارد و هم نقاط مثبتی و هر دوی این‌ها باید در کنار هم دیده شود.

بهادری با بیان اینکه دشمن رشد ما را برنمی‌تابد، ادامه داد: ما استعداد شگرفی داریم و از جغرافیای استراتژیک برخورداریم و در منابع طبیعی جایگاه پنجم دنیا را داریم و می‌توانیم در معادلات جهانی موثر باشیم و هندسه قدرت را تغییر دهیم. تغییر هندسه قدرت جهانی تنها ناشی از افول آمریکا نیست و بخشی از آن ناشی از تغییر شیوه بازیگری ماست. ما جزو کشورهای تاثیرگذاریم و دشمن می‌بیند اگر ما را زمین نزند، منافع و تئوری‌اش زیر سوال می‌رود. اگر الگوی ایران اسلامی جواب دهد، تئوری حکمرانی سکولار غرب زیر سوال می‌رود؛ لذا دشمن تمام‌قد ما را تحریم می‌کند و جنگ رسانه‌ای هم علیه ما به راه می‌اندازد.

وی افزود: دشمن ناکارآمدی‌ها را بزرگ می‌کند و اجازه نمی‌دهد کارآمدی‌های ما دیده شود. دشمن به دلیل اینکه رو به افول است، روی حکمرانی در فضای مجازی و جنگ رسانه‌ای سرمایه‌گذاری کرده است. آمریکا در دوران کرونا به دلیل اینکه حکمرانی فضای مجازی را در دست داشت و در خارج از فضای مجازی رو به افول بود، زمین بازی را در این فضا به نفع خودش وضع کرد.

هر ماه بیشتر از ماه قبل نفت می‌فروشیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: دشمن می‌بیند در دولت سیزدهم ضمن مذاکره برای رفع تحریم‌ها، هر ماه بیشتر از ماه قبل نفت می‌فروشیم. البته هنوز به میزان فروش قبل از تحریم نرسیدیم. ما در گذشته به دلیل صرف نظر کردن از ظرفیت‌های داخلی، اجازه دادیم دشمن تاثیرگذاری حداکثری خود را داشته باشد و نتیجه آن شرایط نامناسب اقتصادی ما شده و اکنون با سیاست‌هایی که دولت سیزدهم در پیش گرفته است، قدرت تحریم در حال کاهش است.

بهادری جهرمی بیان کرد: دشمن می‌بیند اکنون با فروکش کردن کرونا قدرتش در فضای مجازی هم رو به افول است و پس از این چنین موقعیتی را به دست نخواهد آورد. آرمانی‌ترین شرایط برای آشوب‌آفرینی دشمن در کشور ما همین اتفاقات اخیر بود چراکه هم تحریم‌ها موجب نارضایتی مردم شده بود و هم دشمن کنترل فضای مجازی را در دست داشت. دشمن با تمام امکانات خود به صورت‌ علنی و رسمی و با به کار گرفتن تمام ایادی خود، به میدان آمد تا در برابر ایران قوی بایستد و در نهایت پوشالی بودن قدرتش در برابر ایران قوی نمایان شد. اکنون دشمن افول کرده و ما صعود کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: رویکرد دولت این است که امثال این گفت‌وگوها با تمام ایرانی‌ها و با هر طرز فکری در حوزه‌های تخصصی ادامه پیدا کند تا مشکلات ریشه‌یابی شود و به آن‌ پاسخ دهیم. هیچوقت با آتش زدن سطل آشغال و سر دادن فحش‌های رکیک نمی‌توان به مشکلات پاسخ داد اما با برگزاری جلسات این‌چنینی می‌توان به پاسخ مشکلات دست یافت.

دبیر هیات دولت با بیان اینکه دشمن از برگزاری جلسات این‌چنینی می‌ترسد، اظهار کرد: چند شب پیش من در خوابگاه یکی از دانشگاه‌های تهران حدود چهار ساعت جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان داشتم که از کل آن چهار ساعت، تنها یک جمله من منتشر شد. پرسش‌کننده از من پرسید چرا با تجمعات اخیر برخورد سخت صورت نگرفت و حاکمیت اجازه تیر نداد و من پاسخ دادم این راهکار مناسبی نیست و اینکه هر کاری که شدنی باشد، الزاما اجرای آن صحیح نیست. دقیقا بر عکس این پاسخ را تیتر کردند چراکه دشمن می‌خواهد جنگ شناختی به راه بیاندازد.

ما باید صدای تمام ایرانیان را بشنویم

بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه ما باید صدای تمام ایرانیان را بشنویم، ادامه داد: ما باید مبتنی بر اصول اسلامی و ایرانی‌مان و با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها رو به جلو حرکت کنیم. شعارزدگی و هیاهو هیچ آورده‌ای برای ما نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال یکی از اساتید در خصوص افزایش ورودی‌های پزشکی، عنوان کرد: نسبت به این مسئله نگاه‌های مختلفی وجود داشت. من هم معتقدم اگر به یک حوزه تخصصی به عنوان کسب و کار نگاه شود، آن حوزه ضربه می‌بیند. اما شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ظرفیت‌های رشته پزشکی صحبت‌های نمایندگان جامعه پزشکی را شنید و در نهایت با شنیده شدن نظرات مختلف، جمع‌بندی خود را اعلام کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در اولین جلسه دولت پس از ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ظرفیت‌های رشته پزشکی، وزیر بهداشت از آن گلایه کرد و گفت ما زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن را نداریم و رئیس جمهور گفت که وقتی قانون‌گذار اجرای این مصوبه را تکلیف کرده، باید آن را اجرا کنیم و سازمان برنامه و بودجه را مکلف به تامین زیرساخت‌ها کرد. در طی یک سال گذشته ۱۰ هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه شده است. دولت برای حوزه پزشکی سرمایه‌گذاری کرده است، البته که می‌دانیم هنوز مشکلاتی وجود دارد.

بهادری با اشاره به افزایش سقف حقوق پزشکان، اضافه کرد: ما معتقدیم مشاغل تخصصی ذخایر علمی کشور هستند و باید به آن‌ها توجه ویژه شود. از طرف دیگر برخی از اقتصاددانان تاکید دارند که ما باید در حوزه مالیاتی رشد کنیم و نظام کنونی مالیاتی ما اشکالاتی دارد. در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم ۲.۵ میلیون مودی مالیاتی داشتیم، اما امروز تعداد مودیان مالیاتی کشور به بیش از ۴ میلیون نفر رسیده است، یعنی در این یک سال ۱.۵ میلیون نفر از افرادی که فرار مالیاتی داشتند، به تعداد مالیات‌دهنگان افزوده شده است. نگاه دولت این است که به جای فشار آوردن به مالیات‌دهندگان قانونمند، از کسانی که فرار مالیاتی دارند، مالیات دریافت کنیم. در مورد پلکانی شدن مالیات پزشکی هم می‌توان با برگزاری جلساتی و شنیدن نظرات مختلف از طرف جامعه پزشکی و نمایندگان مجلس، طرفین یکدیگر را قانع کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه در اعتراضات اخیر دغدغه اصلی معترضین دیده شدن بود، بیان کرد: این ایام در کنار تلخی‌های زیاد، برکات بسیار زیادی هم داشت. از جمله این برکات این بود که اهمیت دانشگاه و رسانه دوباره به ما گوشزد شد. باید توجه داشت که دانشگاه‌ها و مدارس ما حدود سه سال غیر حضوری بود، لذا امکان برگزاری جلسه با دانشجویان تا کنون وجود نداشت. دولت اهل رفتن به میان مردم است. وقتی دولت در طی یک سال به ۳۱ سفر استانی و حدود ۱۰ سفر دیگر رفته است، یعنی حرف اقشار و سلایق مختلف را بدون سانسور می‌شنود.

دبیر هیات دولت با تاکید بر اهمیت کار تشکل‌های دانشجویی و دانش‌آموزی و حمایت دولت از آن‌ها، گفت:  من کاملا به انتقادپذیری معتقدم. اصلاح مبتنی بر نقد سازنده ضرورت دارد و باید قبل از شکل‌گیری هر اتفاقی، به نظر دلسوزان توجه کنیم.

بهادری در پاسخ به پرسشی در مورد احزاب، عنوان‌ کرد: بسیاری از احزاب اکنون خجالت می‌کشند از عملکرد خود حرفی بزنند. برخی احزابی که در ادوار مختلف از بانیان وضع موجود بودند، اکنون روی‌شان‌نمی‌شود از اقدامات خود دفاع کنند. ما استقبال می‌کنیم که احزاب و تشکل‌های مختلف نظرات خود را مطرح کنند و کارنامه‌های خود را در معرض ارزیابی قرار دهند.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد انتصابات انجام شده در دولت، اظهار کرد: اگر سندی مبنی بر عدم صلاحیت یا فساد مسئولی دارید، در سامانه ارتباطات مردمی بارگذاری کنید، قطعا رسیدگی خواهد شد و دولت با فساد برخورد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین در مورد لزوم نظرسنجی از مردم در مورد مسائل مختلف، عنوان کرد: نظرسنجی به طور مستمر صورت می‌گیرد و در تصمیم‌گیری‌ها بسیار موثر است و در جلسات هم‌ نتایج این نظرسنجی‌ها و افکارسنجی‌ها قرائت می‌شود.

بهادری در پاسخ به اینکه چرا در اتفاقاتی مانند حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران که مصداق ساختارشکنی بود، با ساختارشکنان برخورد نشد، گفت: ما هر گونه ساختارشکنی را محکوم می‌کنیم. در مورد حمله به سفارت و کنسولگری عربستان هم با عاملان آن برخورد و برای آنان حکم قضایی صادر شد و این افراد با اینکه در ظاهر از طرفداران نظام بودند، مورد محاکمه قرار گرفتند. در اتفاقات ۸۸ هم نظام با متخلفین برخورد کرد و اکنون هم نیروی انتظامی اعلام کرده است که هر کجا تخلف صورت گرفته، برخورد خواهد شد، کما اینکه تا کنون هم برخوردهایی با متخلفین نیروی انتظامی صورت گرفته است. هر شهروندی چه عضوی از حاکمیت باشد چه نباشد، در صورت ارتکاب تخلف، باید مورد برخورد قرار گیرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری