کد خبر: ۲۶۵۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
سخنگوی دولت:
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد هستیم، از شهید سیدفرید معصومی که در حمله تروریستی حرم شاهچراغ شهید شد به عنوان یکی از این نخبگان یاد کرد که در حوزه برق و انرژی فعالیت داشت.

موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد هستیم

به گزارش اعتدال، علی بهادری جهرمی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اجتماع مردم در تشییع پیکر شهدای حوادث اخیر اظهار کرد: این نشان می‌دهد مردم مخالف آشوب، ناامنی و تجزیه طلبی هستند و دست رد به اقدامات آشوبگرانه مورد حمایت دشمنان که همه امکانات خود را در این مدت به کار گرفته‌اند، زده‌اند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه شعار سال حمایت از تولید و اشتغال بوده است ، خاطرنشان کرد: دولت هم در ایام انتخابات یکی از شعارهای اساسی‌اش در همین حوزه بوده است، لازم است اشاره‌ای به برخی آمارها در این مدت انجام شود.

رشد ۳.۱ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول امسال
بهادری جهرمی یادآور شد: تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول امسال رشد ۳.۱ درصدی داشته است و از این میزان رشد، در بخش صنعت در مدت مشابه آمار ۵.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی در هفت ماه ابتدایی امسال در تولید ۵۰۰ محصول تجهیزات پزشکی ۲۵ درصد افزایش در ارائه پروانه تولید داشته‌ایم. در صنعت فولاد در پنج ماهه ابتدایی امسال تقریباً ده درصد رشد داشته است.

وی افزود: در حوزه خودروسازی تولید خودروی کامل ما رشد داشته و دیگر تولید ناقص در مجموعه خودروسازی نیست و برخلاف گذشته که در انبارها خودروهای فراوانی وجود داشت الان تقریبا دیگر چنین نیست. در حوزه تولید اتوبوس ۷۸ درصد رشد و در مورد وانت ۴۷ درصد رشد داشته‌ایم.

بهادری جهرمی یادآور شد: همچنین در محصولات پتروشیمی ۶.۲ درصد و در تولید کاغذ ۶.۸ درصد رشد داشته‌ایم. تولید گندم نیز ۳۷ درصد، برنج ۲۵ درصد و جو ۳۰ درصد در سال زراعی جاری با رشد همراه بوده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در تولید برق ۶ هزار مگاوات افزایش ظرفیت ایجاد شد و دولت امسال به کمک شهرداری آمد و ۲۰۰ اتوبوس جدید را وارد پایتخت کرد. متاسفانه به دلیل آشوبگری‌های اخیر بیش از پنجاه دستگاه اتوبوس دچار آسیب شدند.

‌ اختصاص 20درصد سهیمه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به نخبگان
وی تاکید کرد: در ۵ سال اخیر دوهزار و ۷۰۰ نخبه به کشور بازگشتند و نخبه شهید سیدفرید معصومی که در حمله تروریستی حرم شاهچراغ شهید شد یکی از آنها بود که در حوزه برق و انرژی فعالیت می کرد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر از نخبگان امروز با شرکت‌های دانش بنیان همکاری دارند، اظهار کرد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با افزایش چشمگیر در یک سال گذشته به بیش از هفت هزار عدد رسیده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ نخبه که از کشور خارج شده بودند، به کشورمان بازگشتند، تاکید کرد: در سال‌های اخیر موجی از بازگشت نخبگان به کشور را شاهد هستیم و در همین سال جاری ۴۳ نفر از نخبگانی که موفق به کسب مدال جهانی المپیاد شدند موفق به ثبت نام در رشته های علوم پایه در دانشگاه های تهران شدند.

وی افزود: مقرر شد دارندگان مدرک دکتری بتوانند به عنوان محقق پسادکتری در فعالیت های پژوهشی دانشگاه‌ها و صنایع و شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند.

سخنگوی دولت یادآور شد: ۲۰‌ درصد سهیمه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به نخبگان اختصاص یافته است.

برنامه دولت برای حضور در بین مردم و گفت‌وگو با آنها
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای حضور سایر اعضای کابینه در دانشگاه‌ها و پاسخگویی به پرسش‌های آنان، اظهار کرد: آغازگر این جریان حضور در دانشگاه‌ها خود رییس جمهوری بودند که در دانشگاه‌های مختلفی حاضر شدند و همچنین میزبان جلسات مختلفی با استادان، دانشجویان و نخبگان در مجموعه ریاست جمهوری هم بودیم. همیشه هم این تاکید از سوی رئیس جمهوری در جلسات هیئت دولت وجود دارد که باید به میان مردم و دانشجویان و اقشار مختلف رفت و تلاش کرد تا گره‌های ذهنی باز شوند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه محل اصلی تولید قدرت در کشور است، اظهار کرد: مجموعه‌های دانشگاهی از شخصیت‌های مختلف و مقامات متعدد دعوت کردند تا در حوزه‌های مختلف بتوانند باهم به گفت‌وگو و تبادل نظر کنند. دولت هم برای این موضوع برنامه‌ریزی کرده تا شخصیت‌های مختلف در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی چه از مجموعه دولت و چه مجموعه‌های خارج دولت که اعلام آمادگی کردند تا پاسخگوی سوالات دانشجویان باشد، در دانشگاه با حفظ شأن این نهاد که محل پیشرفت و قدرت کشور است حاضر باشند.

سخنگوی دولت یادآور شد: تصویب شد خانه‌های گفت‌وگوی آزاد در دانشگاه‌ها تشکیل بشود و ان‌شاءالله یکی یکی فعال خواهند شد و محلی برای برگزاری این نشست‌ها خواهند بود.

این خبر تکمیل می‌شود...

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها