کد خبر: ۲۶۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۱
معاون اول رئیس جمهور:‌ اگر نتوانیم اقتصاد کشور را به استحکام قابل قبولی برسانیم تهدیدات و مسائلی که از سوی دشمن برای ما ایجاد می‌شود می‌تواند مشکلاتی برای ما به وجود آورد.

مخبر:‌ امروز گزینه نظامی نه روی میز دشمن است و نه زیرمیز

معاون اول رئیس‌جمهور با تقدیر از اقدامات پدافند غیرعامل در پایداری زیرساختها اظهار داشت: پدافند غیرعامل یک دستگاه فراقوه ای است و ماموریت مصون سازی زیرساخت‌ها یک ماموریت ملی است.

به گزارش اعتدال، محمد مخبر در همایش ملی پدافند غیرعامل با بیان اینکه هیچ دستگاه، نهاد و مجموعه ای نیست که درقبال پدافند غیرعامل مسئولیت و وظایفی نداشته باشد، اظهار داشت: از یک بخش خصوصی کوچک تا دستگاه های اجرایی و قوای سهگانه همگی نسبت به پدافند غیرعامل مسئولیت دارند چرا که امروز تهدیدات متنوع شده و هر چقدر که تکنولوژی و فناوری پیشرفت میکند، تهدیدات نیز متنوع تر و پیچیده تر می شوند که این امر اقتضا می کند سازمان پدافند غیرعامل به روزرسانی خود را به صورت لحظه‌ای انجام دهد.

مخبر افزود: امروز کشورها به سمت دولت الکترونیک و هوشمندسازی خدمات حرکت می کنند که فرصت بزرگی در راستای شفاف سازی، مقابله با فساد، افزایش خدمت رسانی و بالا رفتن رضایتمندی مردم است اما در مقابل، این موضوع تهدیداتی را نیز همراه خود دارد چرا که ممکن است در یک لحظه سامانه های خدمات رسان دچار اختلال شده و روند خدمت رسانی متوقف شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی تهدیدات که مردم محور هستند از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند، تصریح کرد: وقتی تهدیدات به سمت مردم می رود اهمیت آن بسیار بالا است و اولویت فوق العاده ای در حوزه پدافند غیرعامل پیدا می کند که ضرورت داردبرای پیشگیری و مقابله با این گونه تهدیدات برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برخی تهدیدات اقتصادمحور هستند، افزود: با درایت رهبر معظم انقلاب چندسالی است که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده و اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از مصادیق بارز پدافند غیرعامل در دستور کار نظام قرار دارد.

مخبر ادامه داد: امنیت در حوزه هایی چون غذا و تأمین دارو و درمان از دیگر محورهای مورد تأکید در اقتصاد مقاومتی است و باید نسبت به این نکته اهتمام داشته باشیم که نباید اداره و تأمین نیازهای کشور به ارز بیگانه وابسته باشد از همین روی همواره بر قطع وابستگی بودجه کشور به نفت و ارز خارجی تأکید داریم.

وی با تأکید بر اینکه باید آسیب پذیری اقتصاد خود از ناحیه دشمن را به حداقل ممکن برسانیم، گفت: اگر نتوانیم اقتصاد کشور را به استحکام قابل قبولی برسانیم تهدیدات و مسائلی که از سوی دشمن برای ما ایجاد می‌شود می‌تواند مشکلاتی برای ما به وجود آورد.

معاون اول رییس جمهور گفت: در سال های گذشته آمریکا همواره ملت ایران را با گزینه نظامی تهدید می‌کرد اما امروز به نقطه ای از بازدارندگی رسیده ایم که دیگر نمی توانند کشور ما را تهدید نظامی کنند و امروز گزینه نظامی نه روی میز دشمن است و نه زیرمیز.

مخبر ادامه داد: ‌متأسفانه هنوز در بخش‌هایی از مسائل اقتصادی مشکلاتی داریم و به نقطه بازدارندگی دست پیدا نکرده ایم که لازم است با تقویت بنیه اقتصادی کشور، زمینه بروز آسیب در اقتصاد را مسدود کنیم.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری شرایط اقتصادی در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم گفت: در ابتدای این دولت، تصویر اقتصاد کشور تهدید بود و در آن زمان ذخایر کالاهای اساسی بسیار پایین بود و امکان فروش نفت و دستیابی به درآمدها میسر نبود به طوری که فروش نفت حتی کفاف مخارج جاریه را هم نمی‌داد اما با تلاش ها و همت دولت سیزدهم هم به فروش نفت و هم جابجایی پول و هم تولید و واردات واکسن دست یافتیم و خوشبختانه میزان ذخایر در برخی از کالاها نظیر گندم و ذرت به ۱۵۰ درصد رسیده است.

مخبر با اشاره به اصلاحات اقتصادی که طی چندماه اخیر در کشور انجام شد، گفت: برخی افراد می گویند چرا ارز ترجیحی راحذف کردید؟ اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بود که نمی توانستیم ارز ترجیحی را حذف نکنیم. سال گذشته شهریور ماه که دولت را تحویل گرفتیم و هنوز ارز ترجیحی حذف نشده بود تورم ۵۹ درصد بود اما در شهریور امسالکه حذف ارز ترجیحی نیز انجام شد تورم به ۳۹,۵ درصد رسید.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه کنترل تورم و حفظ ارزش پول ملی از موضوعاتی است که در دستور کار دولت قرار دارد، تصریح کرد: باید به نقطه ای برسیم که در زمینه تهدیدات اقتصادی بازدارندگی وجود داشته باشد و این موضوع از طریق به صحنه آوردن مردم و مشارکت ایشان در این حوزه قابل انجام است و البته دولت نیز باید زمینه ها و بستر حضور مردم را فراهم کند.

مخبر با تأکید بر اینکه در موضوع پدافند غیرعامل باید به اتحاد نظر و گفتمان واحد دست پیدا کنیم، اظهار داشت: علاوه بر اینکه همه دستگاه ها چه خصوصی و چه عمومی و تمامی قوا و نهادهای کشور و ارکان نظام باید پای کار باشند، رسیدن به گفتمان واحد و اتحاد نظر نیز اهمیت ویژه ای دارد ضمن آنکه میان دولت و سازمان پدافند غیرعامل باید تنظیم رابطه در خصوص پدافند غیرعامل صورت گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری