کد خبر: ۲۶۵۱۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
تیرآهن به دلیل ساختار مستحکمی که دارد در ساخت سازه های مرتفع، سوله، ساختمان های تجاری و اداری استفاده می شوند.

تیرآهن به دلیل ساختار مستحکمی که دارد در ساخت سازه های مرتفع، سوله، ساختمان های تجاری و اداری استفاده می شوند. شکل سطح مقطع این محصول عامل دسته بندی آن است. به طور کلی سه نوع تیرآهن دسته بندی شده است (IPE،IPN،IPB) که هرکدام کاربری خود را دارد. تقریبا بدون تیرآهن هیچ پروژه ساختمانی با اسکلت فلزی انجام نمی شود.

معرفی استانداردهای رایج تیرآهن

تیرآهن معمولا به روش نورد گرم یا (Hot Rolling) که یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات است تولید می شود؛ بعد از آماده سازی و عبور شمش ها از کوره داغ، به سمت غلطک های نوردکاری حرکت داده می شود تا شکل پروفیل و ابعاد آن تکمیل شود.

تیرآهن IPN

IPN از سایز 12 تا 60 تولید می شود و جزو تیرآهن های ساختمانی است. بال این محصول از دو طرف هرچه فاصله میگیرد نازک تر می شود. مشخصات ابعادی و تلرانس این محصول به ترتیب بر اساس استاندارد EN10365 و EN10024:1995 معین شده است. این شکل از تیرآهن بیشتر در کشورهای روسیه و چین مورد استفاده قرار می گرید.

تیرآهن IPE

I Section Beam Parallel Flangs European یا به اختصار IPE روتین ترین نوع تیرآهن است که به تیرآهن ساختمانی معروف است. این محصول از لحاظ وزنی همانند IPN است اما از نظر سطح مقطع همانند حرف I بزرگ لاتین است. تیرآهن 14 و 16 بیشترین استفاده را در این محصول دارد.

معرفی استانداردهای رایج تیرآهن

تیراهن IPB

تیرآهن هاش یا بال پهن به مراتب نسبت به سایر تیرآهن ها دارای وزن بیشتری است. بال و جان این محصول هم اندازه بوده و از مقطع حرف H لاتین را تداعی می کند. ساخت پل و سازه های بزگ شهری، اسکله و سکوهای نفت و گاز، تولید ادوات نظامی و برج سازی بیشترین استفاده این محصول را دارد. تلرانس این محصول بر اساس استاندارد اروپایی EN10034 است. هاش از سایز 10 تا 100 با گرید St44 تولید می شود. قیمت هاش به دلیل آلیاژ، وزن بالا و وارداتی بودن اغلب سایزها، بیشتر از انواع دیگر است.
بر اساس جدول وزن اشتال، هاش سنگین و سبک دو دسته بندی تیر IPB محسوب می شوند.

معرفی استانداردهای رایج تیرآهن

تیرآهن نیمه سبک I7

تیرآهن I7 نوعی از تیرآهن IPE محسوب می شود که وزن آن 10 درصد کمتر است. برای مثال تیرآهن 14IPE معمولی وزنی معادل 155 کیلوگرم دارد و در I7 وزن آن به 140 کیلوگرم کاهش می یابد. این معقوله در مبحث سبک سازی ساختمان ها اهمیت ویژه ای دارد.
I7 معمولا در سایزهای پر کاربرد 14،16،18 و 20 تولید می شود. عمده تفاوت این کلاس از تیرآهن ها استفاده از فولاد St44 است. این آلیاژ برخلاف St37 که در اغلب تیرآهن ها استفاده می شود مقاومت بهتری ارائه می دهد. برای مثال مقاومت کششی این محصول به میزان 410Mpa است، در صورتی که کشش در تیرآهن های معمولی St37 حدود 360 Mpa است. در اصل رقم بعد از St معرف استحکام کششی نهایی محصول است.

تیرآهن CPE

تیرآهن زنبوری یا Curved Profile Extrusion که به اختصار CPE نامیده می شود همان تیرآهن ساختمانی است که جان آن به صورت شش ضلعی خالی می شود. خالی کردن وسط تیرآهن برای افزایش ارتفاع جان و سبک تر شدن سازه می باشید. مزیت اصلی تیرآهن لانه زنبوری بیشتر شدن میزان قابلیت خمش تیر در تکانه و لرزش ها است.
برای ساخت تیر شبکه ای، تیرآهن از وسط جان برش می خورد. دو تکه تیر را روی یکدیگر قرار داده به نحوی که ارتفاع جان افزایش یابد. سپس توسط جوشکاران ماهر این دو تکه جوشکاری می گردد.

معرفی استانداردهای رایج تیرآهن
اصلاحات مهم در خرید تیرآهن

• بندل: شاخه های تیرآهن در کارخانه در دسته های چند تایی قرار گرفته و به بازار عرضه می شود. به این دسته ها بندل گفته می شود. تعداد شاخه ها در هر بندل برای هر کارخانه متفاوت است.
• مغایر فروشی: یکی از موارد مهم خرید آهن آلات تطبیق جنس خرید شده با کالای تحویل گرفته شده است. متاسفانه برخی سفارش برند خاصی را گرفته و به جای آن محصولی ارزان تر از سایر کارخانجات تحویل مشتری می دهند. توجه به نام حک شده روی بدنه تیرآهن اهمیت زیادی دارد.
• برگ آنالیز: هر محصولی دارای شناسنامه تولید است. سرتیفیکت یا برگ آنالیز به همراه مقاطع فولادی توسط کارخانه تولید کننده عرضه می شود. این ورق حاوی مشخصات فیزیکی کالا نظیر وزن، طول و عرض، قابلیت هایی نظیر کشش، خمش، تنس تسلیم و عناصر تشکیل دهنده نظیر منگنز، سیلیسیوم، کربن است.
• تیرآهن مشکی: آهن آلات به خاطر ترکیبات و فرآیند تولید، وقتی در هوای آزاد و رطوبت قرار بگیرد تغییر رنگ می دهند که ناشی از اکسیداسیون است. این تغییر رنگ، آهن را از رنگ طبیعی مشکی و تیره به زردی و قوه ای میکشاند. اصطلاح تیرآهن مشکی برای محصول تازه تولید شده و بدون زنگ زدگی است.

پرکاربرد ترین سایز تیرآهن

12،14،16،18،20،22،25،27 و 30 عمده سایزهای تولید تیرآهن محسوب می شود. از بین این سایزها تیرآهن 14، 16 و 18 ابعاد رایج تری در ساختمان سازی ایران هستند. علت این موضوع وسیع بودن سرزمین ایران است. معمولا ساختمان سازی در اغلب استان های ایران بین 1 تا 3 طبقه است که برای این میزان تیرآهن 14 گزینه مناسبی است. در کلان شهرهایی نظیر تهران، اصفهان، تبریز نیز مجوز ساخت به 4 تا 6 طبقه ارتقاء پیدا می کند که سایز 16 و 18 در ستون ها جایگزین خواهد شد.

قیمت تیرآهن

اگر در پروژه ساختمانی و صنعتی خود نیاز به تیرآهن با استاندارد و سایزهای مختلفی دارید می توانید با شرکت نگین فولاد السا تماس گرفته و از پرسنل این شرکت مشاوره دریافت نماید. این مجموعه نمایده رسمی فروش اغلب کارخانجات مطرح کشور است و به صورت تخصصی تیرآهن را عرضه می کند. کافیست یکبار استعلام قیمت تیرآهن را از ما بگیرید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت مجموعه به نشانی https://neginfoolad.ir مراجعه و یا با شماره 02144448200 تماس حاصل فرمایید. ارسال محصول خریداری شده با تعرفه باربری به تمام ایران میسر است. شما می توانید محصول خریداری شده را همراه با سرتیفیکیت کالا و فاکتور رسمی دریافت نمایید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری