کد خبر: ۲۶۴۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه آمریکایی‌ها دچار دوگانگی هستند، افزود: اگر آمریکایی‌ها روی تحولات داخلی این روزهای ایران شرط بندی کرده‌اند اشتباه کرده‌اند.

کنعانی: روابط ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نیست

به گزارش اعتدال، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که نیروهای ایران در منطقه کریمه برای کمک به روس‌ها حضور دارند، افزود: این خبر را تکذیب می‌کنیم. انتشار اینگونه اخبار در راستای جنگ و کارزار رسانه‌ای است که علیه ایران ایجاد شده است. این اخبار کذب با هدف فرافکنی منتشر می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که یکی از مقامات پارلمان آذربایجان به اظهارات وزیر خارجه در مورد غیرقابل قبول بودن تغییر مرزها در منطقه واکنش نشان داده و اظهاراتی را علیه مانور اخیر ایران در رود ارس داشته‌، گفت: در ارتباط با مانور نظامی ایران در منطقه ارس مقامات رسمی و نظامی ایران اظهار نظر کرده‌اند و اهداف برگزاری این مانور را تشریح کرده‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه اساسا این مانور از قبل برنامه ریزی شده و مبتنی بر تمرینات دوره‌ای نیروهای مسلح ایران است، تاکید کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم مانورهای نیروهای مسلح ما در منطقه علیه هیچ دولت همسایه‌ای نیست. همسایه‌ها برای ما اهمیت دارند. توسعه روابط با آنها برای ما در اولویت قرار دارد و حفظ امنیت مرزهای مشترک برای ایران یک موضوع مهم و راهبردی است.

کنعانی در این راستا ادامه داد: آنهایی که باید پیام مانورهای نظامی ایران را بگیرند و مخاطب مانورها هستند پیام را گرفته‌اند و خواهند گرفت. همانطور که پیش از این بارها در همین جا گفته‌ام روابط ایران و آذربایجان روابط دوستانه‌ای است و در مورد این مانور قبلا از طریق مجاری معمول و موجود بین دو کشور اطلاع رسانی به مقامات آذربایجان صورت گرفته است.

کنعانی همچنین با بیان اینکه خوشبختانه روابط بین دو کشور در حوزه‌های نظامی نیز سازنده خوب و رو به جلو است، ادامه داد: آنچه بر آن تاکید داریم این است که مرزهای بین‌المللی منطقه و ژئوپلتیک منطقه نباید تغییر کند و حضور بیگانگان در مرزهای مشترک مخل امنیت و منافع جمعی منطقه است و این موضع رسمی ایران است که بارها بر آن تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ادعای رسانه‌های غربی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین همکاری‌های نظامی تهران و مسکو تصریح کرد: روابط ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف رو به رشد است و یک رابطه همه جانبه است. این روابط مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور و همچنین مبتنی بر چارچوب‌های قانونی است و متعارض با هیچ روند بین‌المللی نیست. در این مسیر کشورها آزاد هستند که روابط خود را مبتنی بر منافع و مصالح دو طرف به پیش ببرند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: روابط ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نیست. ناقض هیچ رویکرد و چارچوب بین‌المللی نیز نیست و ما در این زمینه مرعوب برخی از جوسازی‌ها نمی‌شویم.

کنعانی در همین چارچوب گفت: کارزار رسانه‌ای غرب و آمریکا در ارتباط با مناسبات و روابط ایران روسیه کارزاری است ناظر بر دستیابی به اهداف خاص سیاسی. این کارزار رسانه‌ای در راستای فرافکنی در مورد نقش مخربی است که این کشورها خود در جنگ اوکراین ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: رفتار ایران سازنده و مسئولانه است و به عنوان کشوری مستقل روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله روسیه به پیش می‌برد و ما مرعوب جوسازی و کارزارهای رسانه‌ای غربی نمی‌شویم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایران همچنان در لیست سیاه FATF قرار گرفته است، گفت: مقامات بانک مرکزی در این زمینه اظهار نظر کرده‌اند و توضیحات لازم را داده‌اند.

کنعانی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر در ارتباط با نگاه ایران به تحولات جدید در عراق از جمله انتخاب نخست وزیر و رئیس جمهور جدید این کشور گفت: من هفته پیش در این ارتباط مواضع ایران را تشریح کرده‌ام و همانطور که گفته‌ام ما از روند تحولات سیاسی مثبت در عراق استقبال می‌کنیم و امیدواریم این روند در راستای تامین منافع و مصالح مردم عراق پیش رود.

کنعانی در بخش دیگری از این نشست گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند جمهوری اسلامی ایران کشور مقتدری است و با ارعاب ،تهدید، تهییج و تهدید نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را وادار به دادن امتیاز یک جانبه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه رفتار آمریکایی‌ها بسیار ریاکارانه است و رسما دروغ می گویند، افزود: آمریکایی‌ها بارها پیام از کانال‌های مختلف داده‌اند و تاکید بر آمادگی خود برای بازگشت به توافق کرده اند، اگر آمریکایی‌ها در موضع‌گیری‌های رسانه‌ای خود می‌گویند امکان بازگشت به توافق وجود ندارد یا برنامه‌ای برای این کار ندارند پس چرا از طریق واسطه‌های پیام می‌دهند و چرا از طریق واسطه ها بر آمادگی خود برای از سرگیری توافق تاکید می‌کنند.
وی افزود: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها هم می‌خواهند به توافق برگردند و هم هزینه‌ای نپردازند .

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی تاکید کرد : همچنان خوش بین هستیم که در یک بازه زمانی معقول و نزدیک بحث آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در دیگر کشورها انجام شود و مذاکرات فنی در این زمینه ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست بار دیگر تاکید کرد: ما یک طرف جنگ در موضوع جنگ اوکراین نیستیم ، صادر کننده تسلیحات به هیچکدام از طرف‌های این جنگ برای جنگ نیستیم.
وی همچنین تاکید کرد: طرف‌هایی که ایران را متهم به حمایت از یک طرف جنگ می کنند این ادعاها را در راستای فرافکنی و اتهام‌زنی مطرح می کنند و آنها خودشان با ارسال سلاح در یک طرف جنگ قرار گرفته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد نقش سفارت آلمان در ایران در مورد تحولات اخیر در کشور گفت: برخی از سفارتخانه‌های خارجی مقیم تهران در طول تحولات اخیر در کشور و اغتشاشات اخیر در ایران رفتارهای غیر دیپلماتیک داشتند و با رصدی که به عمل آمد تذکرات لازم به آنها داده شد و سفرای برخی از سفارت‌خانه های نیز در این ارتباط به وزارت خارجه احضار شد و اعتراضات جدی به آن‌ها صورت گرفت.

وی همچنین گفت : با توجه به رایزنی ها و گفت وگوی اخیر آقایان اسلامی و گروسی باید گفت که در حال حاضر مسیر مذاکرات فنی و همکاری ها ما با آژانس در مسیر خوبی قرار دارد.

این خبر تکمیل می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری