کد خبر: ۲۶۴۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که پس از توافق مسکو و مینسک بر سر تشکیل یک گروه مشترک منطقه‌ای، اولین نیروهای روسیه به بلاروس رسیدند.

سربازان روسی به بلاروس رسیدند

به گزارش اعتدال، به نقل از راشا تودی، این تصمیم روز دوشنبه هفته گذشته توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در پاسخ به فعالیت‌های نظامی فزاینده ائتلاف نظامی ناتو در مرز بلاروس، اتخاذ شد.

وزارت دفاع بلاروس روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای عنوان داشت: «چنین تصمیمی مبنی بر تشکیل یک گروه مشترک منطقه‌ای صرفا برای دفاع از "اتحادیه روسیه و بلاروس" در برابر فعالیت‌های مداوم ناتو در مناطق این مرز اتخاذ شده و در حال انجام است.»

این اتحادیه که در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد، سازمانی است که شامل روسیه و بلاروس می‌شود و به دنبال ارتقاء همکاری میان این دو کشور است.

براساس این بیانیه، سربازان روسی پس از اعلام رسمی الکساندر لوکاشنکو، به بلاروس (کشور همسایه) رسیدند و به گفته رئیس‌جمهوری بلاروس این اقدام پاسخی به تهاجم فزاینده کی‌یف و غرب تلقی می‌شود.

رئیس جمهور بلاروس گفت که پیام دریافتی از کانال‌های غیر رسمی این بود که اوکراین در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد سناریوی حمله‌ای به بلاروس به سبک حمله به پل کریمه است. اما این درحالیست که اوکراین به شدت چنین ادعایی را رد کرد و خود مدعی شد که "احتمالا این قسمتی از نقشه روسیه است تا تحریکی را ایجاد کند."

اتحاد دیرینه مسکو و بلاروس، در اواخر ماه فوریه به سربازان روسی این امکان را داد تا از خاک بلاروس برای «عملیات‌ نظامی» علیه اوکراین استفاده کنند. اما با این حال، مینسک چنین ادعاهایی توسط مقامات کی‌یف مبنی بر اینکه سربازان بلاروسی مستقیما علیه سربازان اوکراینی می‌جنگند را رد کرد. همچنین، لوکاشنکو هفته گذشته مجدد تکرار کرد که نقش کشورش در این درگیری صرفا محدود به "دفاع از خود" است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری