کد خبر: ۲۶۴۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲
ضبط گذرنامه چهره های سرشناس عمدتا هنری از ابتدای حوادث و اعتراضات شهریور و مهر به یکی از اخبار عجیب تبدیل شد. هر روز خبر می آمد که هنرمندی که به نحوی به ماجرای زنده یاد مهسا امینی اعتراض کرده بود و به دلیلی گذرش به فرودگاه افتاده بود گذرنامه اش در فرودگاه ضبط شده است.

ضبط گذرنامه؛ شیوه برخورد جدید با چهره های مشهور معترض

به گزارش اعتدال به نقل از بیان فردا، اولین خبر مربوط به ضبط گذرنامه مهران مدیری بود او در ابتدای اعتراضات با انتشار ویدیویی اعلام کرده بود که راضی نیست تصویری از او در صداوسیما منتشر شود. او البته در حالی که ویدیوی اعتراضی اش در شبکه های مجازی می چرخید به یک باره در تاریخ 2 مهر از ایران خارج شد و خروج او هم با اعتراضات فراوانی در رسانه ها و محافل حکومتی روبرو گردید اما مهران مدیری چند روز بعد در 9 مهر به ایران برگشت اما در فرودگاه پاسپورتش ضبط گردید. البته دستگاه قضایی هیچ خبری مبنی بر حکم قضایی برای این کار منتشر نکرده است.

فردای همان روز یعنی 10 مهر پاسپورت علی دایی پس از بازگشت از استانبول در فرودگاه توقیف گردید. این در حالی بود که علی دایی واکنشی به نسبت ملایم تر از مهران مدیری به مرگ مهسا امینی داشت. اما پاسپورت او هم ضبط گردید.

در 17 مهر همایون شجریان به همراه سحر دولتشاهی – همسرش – در حالی که از اجرای کنسرتش در استرالیا بر می گشت در فرودگاه پاسپورتهایشان توقیف گردید. همایون شجریان در کنسرت هایش که در استرالیا برگذار می کرد ، اجراهایش را به مهسا امینی تقدیم کرده بود.

همان روز حمید فرخ نژاد – بازیگر سرشناس سینمای ایران – اعلام کرد که بعد از دو بار بازجویی پاسپورت او هم توقیف شد او در صفحه شخصی خود در شبکه های مجازی نوشت: نمیشه حتی یه اعتراض مسالمت آمیز کرد!

این اقدامات با واکنش های فراوانی روبرو شد و پس از آن اعلام شد که پاسپورت علی دایی و همایون شجریان و سحر دولتشاهی به آنها بازگردانده شده است هر چند در صحت این خبر تردیدهایی ایجاد شده است

فردای روزی که اعلام شد پاسپورت ها عودت داده شده است در خبری جدید اعلام گردید که شهاب حسینی – بازیگر مطرح سینمای ایران – هم با این مشکل مواجه است و ممنوع الخروج شده است. شهاب حسینی بر اساس اعلام مدیر پخش خارجی آثارش، جهت حضور بین‌المللی سه اثر سینمایی نرگسی، مقیمان ناکجا و نویسنده مرده است که تهیه‌کنندگی آنها و کارگردانی دو اثر از این سه فیلم را بر عهده داشته، از سوی برگزارکنندگان دو جشنواره خارجی به صورت رسمی برای حضور در مراسم اختتامیه دعوت شده بود. شهاب حسینی ویدیویی در اعتراض به اتفاقی که برای مهسا امینی افتاده بود و نیز برخورد با معترضان منتشر کرده بود و احتمالا علت ممنوع الخروجی اش همین است.

در 19 مهر همسر پیمان قاسمخانی – طنز نویس و نمایشنامه نویس مطرح کشور – هم اعلام کرد که پاسپورت قاسمخانی توقیف شده است. هومن سیدی هم که یکی از بازیگران سینمایی است گذرنامه اش توقیف شد.

این نوع برخورد با چهره های سرشناس هنری با واکنش های منفی روبرو شده است و جالب است که در برابر اتفاقاتی این چنین معمولا کسی نیست که از این کارها دفاع کند اما بالاخره این کارها از جایی دستور داده می شود و شخصی این کارها را میکند اما معلوم نیست چه کسی این دستورها را می دهد و طبعا وقتی کسی شناخته شده نیست نمی توان او را به پاسخگویی وادار نمود.

به نظر می رسد توقیف پاسپورت نوعی واکنش انفعالی دستپاچه در برابر اعتراض هایی است که از سوی چهره های سرشناس وجود دارد و ممکن است گسترش یابد. اما این که این کار چقدر جلوی اعتراض ها را بگیرد محل تردید است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری