کد خبر: ۲۶۴۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران در کی‌یف گفت: این موضوعی است که به قوانین بین‌المللی مربوط می‌شود، ما می‌خواهیم جنگ فوراً متوقف شود و البته موضع آژانس این است که این تأسیسات یک تأسیسات اوکراینی است.

گروسی: نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، متعلق به اوکراین است

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ناظر هسته‌ای سازمان ملل، نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا را یک تاسیسات اوکراینی می‌داند.

به گزارش اعتدال، گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران در کی یف گفت: این موضوعی است که به قوانین بین‌المللی مربوط می‌شود، ما می‌خواهیم جنگ فوراً متوقف شود و البته موضع آژانس این است که این تأسیسات یک تأسیسات اوکراینی است.

روسیه در ماه مارس اندکی پس از حمله به اوکراین نیروگاه زاپروژیا را در جنوب اوکراین تصرف کرد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه به دولت خود دستور داد تا کنترل آن را در دست بگیرد.

در متن حکم رییس‌جمهوری روسیه آمده است: دولت روسیه در جهت صدور مالکیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا و سایر تاسیسات مورد نیاز برای ادامه فعالیت آن اقدامات لازم را انجام دهد.

طبق این فرمان، تا زمان صدور مجوز‌های جدید مطابق قوانین روسیه، تمامی مجوز‌هایی که پیش از تاریخ ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) برای این نیروگاه و کارکنان آن صادر شده است، معتبر خواهد بود.

پس از امضای این حکم توسط پوتین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که رافائل گروسی مدیرکل این آژانس در سفر‌های آتی خود به کی‌یف و مسکو، درباره تغییر مالکیت نیروگاه اتمی زاپروژیه به روسیه، با «مقامات مربوطه» گفتگو خواهد کرد.

زاپوریژیا بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است و کارکنان اوکراینی به فعالیت خود در این نیروگاه ادامه می‌دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری