کد خبر: ۲۶۴۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷
باغ گیاه‌شناسی ملی ایران که در منطقه ۲۲ قرار دارد از رویشگاه‌ها و کلکسیون‌های گیاهی تشکیل شده است که گونه‌های گیاهی از سراسر نقاط ایران و همچنین جهان در فضایی وسیع کنار هم قرار گرفته‌اند. «رویشگاه هیرکانی» از جمله بخش‌های جذاب و سرسبز این مجموعه به شمار می‌رود.

به گزارش اعتدال از همشهری آنلاین، اکنون برای علاقه‌مندان به جنگل‌های شمال کشور این فرصت فراهم شده است تا در کوتاهترین زمان و با دسترسی آسان در غربی‌ترین منطقه از پایتخت به جنگل‌های هیرکانی سفر کنند و در آن قدم بزنند.

رویشگاه هیرکانی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران با اهداف پژوهشی و آموزشی و حفاظتی در زمینی به مساحت ۷هکتار ایجاد شده است. در این بخش سعی شده تا گونه‌های درختی، درختچه‌ای و علفی که به‌صورت طبیعی در جنگل‌های هیرکانی وجود دارند، کاشته شوند.

جنگل‌ هیرکانی تهران کجاست؟ | چرا به آن جنگل‌ کهن می‌گویند؟

 

در قسمت جنوبی این قطعه درختان زربین کشت شده است که نماینده جامعه زربین شمال ایران است. گونه‌های علفی متنوعی از جمله مهم‌ترین گونه‌های سرخس جنگل‌های شمال، انواع پیازها، ریزوم‌ها و گیاهان علفی یک‌ساله و چندساله در قطعه کوچکی در داخل جنگل کشت شده‌اند.

درختان در این جنگل به‌خوبی مستقر شده و اکثر گونه‌ها دارای تجدیدحیات طبیعی هستند. همچنین برای تأمین رطوبت موردنیاز گیاهان، علاوه بر انواع سیستم‌های آبیاری بارانی، دریاچه‌ای به مساحت ۸هزار مترمربع و عمق حدود ۳متر نیز ایجاد شده است.

در همین راستا ۲ رودخانه که یکی از قسمت باغ میوه و دیگری از البرز سرچشمه می‌گیرند وارد این دریاچه می‌شود.

جنگل‌ هیرکانی تهران کجاست؟ | چرا به آن جنگل‌ کهن می‌گویند؟

 

جنگل‌های هیرکانی جزو جنگل‌های معتدله یا پهن‌برگ خزان‌کننده بشمار می‌آیند. این جنگل‌ها همچون نوار سبزی بر روی دامنه شمالی رشته‌کوه البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشاند. این جنگل‌ها باقیمانده جنگل‌های دوران سوم زمین‌شناسی هستند و به همین دلیل به آنها جنگل‌های کهن گفته می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها